Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Kamil Kiecana • Opublikowane: 2024-05-15 • Aktualizacja: 2024-11-19
Prawie dwa lata temu wystąpiła u mnie zaległość w płaceniu alimentów. Do komornika trafił wniosek egzekucyjny i rozpoczęło się postępowanie. Gdy się o tym dowiedziałem, spłaciłem zaległość i wpłaciłem 6-miesięczny depozyt, żeby oszczędzić na comiesięcznych kosztach komorniczych. Od tego czasu płacę regularnie. Czy mogę uzyskać zwrot depozytu? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Zgodnie z art. 883 Kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 1. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.
§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.
Zgodnie z poglądami piśmiennictwa prawnego: „Art. 883 § 2 dotyczy dłużnika zobowiązanego do uiszczania świadczeń okresowych, np. renty, alimentów. Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości pod dwoma warunkami, a mianowicie:
1) jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne,
2) złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej” (Z. Świeboda, Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2004, art. 883.).
Zobacz też: Co to jest stenogram?
Po złożeniu przez Pana do depozytu sumy równającej się sumie świadczeń za sześć miesięcy komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, jednakże tytuł wykonawczy pozostał w aktach sprawy egzekucyjnej. Dzięki temu w przypadku, gdyby popadł Pan w zwłokę, komornik dokona wszczęcia postępowania, pobierając środki w pierwszej kolejności z depozytu sądowego. Powyższa kwota złożona na rachunek depozytowy powinna być zatrzymana przez cały czas, w którym będzie Pan zobowiązany do płacenia alimentów.
Jeśli wybrałby Pan obecnie środki z depozytu, komornik wszcząłby postępowanie egzekucyjne i wygenerowane zostałyby dodatkowe koszty egzekucyjne. Dokonałby on też zapewne nowego zajęcia np. wynagrodzenia za pracę. Jednak nie ma podstaw prawnych do złożenia wniosku o zwrot depozytu. Depozyt jest zabezpieczeniem należności wymagalnych w przyszłości i zostanie zwrócony już po wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego.
Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism związanych z depozytem komorniczym? Skorzystaj z naszych usług – oferujemy profesjonalne konsultacje online i wsparcie w redagowaniu dokumentów, abyś mógł skutecznie zarządzać swoimi zobowiązaniami finansowymi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2004, art. 883.), Z. Świeboda
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu