Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-07-05
Mam nieślubne dziecko, z jego mamą rozstaliśmy się wiele lat temu. Dziecku dałem swoje nazwisko, obecnie ma 15 lat. Była partnerka niedawno wyszła za mąż i przybrała nazwisko męża, równocześnie doszło do zmiany nazwiska mojego dziecka na nazwisko męża matki. Wyraziłem na to zgodę, choć, przyznam, że była ona wymuszona. Od czasu naszego rozstania płacę na dziecko alimenty. Chciałbym wiedzieć, czy w tej sytuacji – gdy dziecko nie nosi już mojego nazwiska, praktycznie według praw administracyjnych, urzędowych nie mam dziecka – nadal mam obowiązek płacić alimenty? I tak w sprawach dziecka o niczym nie mogę decydować. Co w tej sytuacji powinienem zrobić?
Jeżeli zmiana nazwiska stanowiła jedynie czynność administracyjną i nie doszło przy tym do sądowego zaprzeczenia Pana ojcostwa i ustalenia ojcostwa obecnego męża matki dziecka, to Pan, jako ojciec biologiczny i ojciec wskazany w akcie urodzenia, obowiązany jest łożyć na utrzymanie małoletniego dziecka. Obecne nazwisko dziecka nie ma w tym przypadku znaczenia.
Zgodnie bowiem z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Ponadto, jak wynika z art. 113 § 1 K.r.o.: „Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”.
Nie wskazał Pan w swoim zapytaniu, czy został pozbawiony władzy rodzicielskiej, czy też władza rodzicielska została Panu ograniczona. Jednak i to nie ma wpływu na Pański obowiązek alimentacyjny, a z drugiej strony – nie ma wpływu na możliwość realizowania kontaktów z dzieckiem.
Jeżeli jednak, w Pana ocenie, zasądzone alimenty są zbyt wysokie lub nie odpowiadają obecnej sytuacji małoletniego, może Pan wnieść powództwo u zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie bowiem z art. 138 K.r.o.: „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.
„Ustalenie wystąpienia »zmiany stosunków« oraz jej wpływu na wysokość świadczeń alimentacyjnych należnych uprawnionemu wymaga porównania stanu istniejącego w chwili orzekania o alimentach lub zawierania umowy dotyczącej alimentów ze stanem istniejącym w czasie rozpoznawania powództwa wytoczonego na podstawie art. 138 K.r.o. W orzecznictwie konsekwentnie podkreśla się, że „jedynie zmiana stosunków zaistniała po zamknięciu rozprawy poprzedzającej wydanie wyroku zasądzającego alimenty, może uzasadniać żądanie zmniejszenia lub ograniczenia czasu trwania świadczeń alimentacyjnych (...). Tylko takie rozwiązanie może być uznane za nienaruszające wyrażonej w art. 365 § 1 K.p.c. zasady, iż orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe” (tak wyrok SN z 27.02.1981 r., III CRN 21/81, OSNCP 1981, Nr 11, poz. 217).
Należy także podnieść, iż „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. W orzecznictwie utrwalone jest, że „przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy” (uchwała SN (PSIC) z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, Nr 4, poz. 42, teza IV]. Sąd Najwyższy podkreśla, że składają się na nie „potrzeby materialne i niematerialne” (...). Obydwa te rodzaje potrzeb są ze sobą sprzężone i tylko ich łączne zaspokojenie zapewnia godziwą egzystencję. (...) Są one uzależnione od indywidualnych cech uprawnionego, tj. od wieku, stanu zdrowia, zawodu, pozycji społecznej i dotychczasowej stopy życiowej [tak uchwała SN (PSIC) z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, Nr 4, poz. 42, uzasadnienie tezy III].
Zatem jeżeli uważa Pan, że zasadzone alimenty są wygórowane i nie odpowiadają usprawiedliwionym potrzebom dziecka, a także Pana możliwościom zarobkowym, może Pan starać się o ich zmniejszenie. Jednak, jeżeli nie doszło do zaprzeczenia ojcostwa w stosunku do Pana, to Pan – jako ojciec biologiczny – obowiązany jest to utrzymywania małoletniego dziecka. Proszę jednak pamiętać, iż zmiana nazwiska, czy też pozbawienie (ograniczenie) władzy rodzicielskiej, nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem, które dalej Panu przysługują.
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu