Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Karolina Grygorcewicz • Opublikowane: 2024-10-24
Mój partner ma dziecko, które od kilku lat mieszka z matką w Wielkiej Brytanii. W Polsce sąd orzekł wysokość alimentów i partner płacił je regularnie. Po jakimś czasie matka dziecka postanowiła wyjechać za granicę i stamtąd przesłała partnerowi „dokument”, który miał go zwolnić z płacenia alimentów. Niestety, pismo się zagubiło i partner nie zgłosił tego faktu do polskiego sądu. A alimentów już od kilku lat nie płaci, ponieważ była partnerka ich nie chciała, gdyż nie otrzymałaby środków socjalnych w kraju pobytu, na czym jej zależało. Jakie w tej sytuacji kroki prawne powinien podjąć mój partner, żeby tę sprawę wyjaśnić oraz czy poniesie jakieś konsekwencje z tytułu nie płacenia tych alimentów? Nadmienię, że minęło już kilka lat.
Pani partner miał zasądzone alimenty przez sąd. To oznacza, że dopóki uprawniona strona, czyli w tej sytuacji matka dziecka, nie złożyła pozwu o wygaśnięcie (ustanie, uchylenie) obowiązku alimentacyjnego, to wyrok ten jest w mocy i w każdej chwili może być egzekwowany przez matkę dziecka na drodze postępowania egzekucyjnego, dlatego też niezwłocznie należy tę kwestię wyjaśnić.
Ponadto jest mowa o tym, że matka dziecka Pani partnera sporządziła dokument, na podstawie którego miał być on zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Niestety, taki dokument w sytuacji gdyby matka dziecka zdecydowała się na egzekucję alimentów na drodze postępowania egzekucyjnego, nie miałby żadnego znaczenia, bowiem w sprawie zapadł już wyrok, który jest prawomocny.
Tutaj matka dziecka, jako jego przedstawiciel ustawowy, może podejmować ewentualne kroki prawne, jak np. wszczęcie postępowania egzekucyjnego, czy nawet złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niealimentacji.
Zgodnie z art. 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego co do zasady roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Alimenty są świadczeniem okresowym, płatnym w terminach miesięcznych. Każda miesięczna rata ma swój termin przedawnienia. Długi przedawniają się więc stopniowo od najstarszej zaległości.
Zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.
Powyższe oznacza, że treść art. 125 § 1 K.c. wprowadza dodatkowy termin 6 lat, po upływie którego przedawniają się roszczenia alimentacyjne zasądzone wyrokiem sądu lub ustanowione przed sądem w wyniku ugody bądź mediacji. Dotyczy to jednak należności za okres przed uprawomocnieniem się orzeczenia. Alimenty, które należało opłacać po wydaniu wyroku, przedawniają się z upływem lat 3.
Podsumowując, zalecam na pewno w pierwszej kolejności rozmowę Pani partnera z matką dziecka i wspólne znalezienie rozwiązania tej sytuacji (np. porozumienie w przedmiocie spłaty alimentów)
Ojciec mieszka w Polsce, a jego były partner oraz dziecko przeprowadzili się do Niemiec. Matka dziecka wysłała ojcu nieoficjalne pismo, stwierdzając, że nie chce już alimentów, ponieważ pobiera świadczenia socjalne w Niemczech. Ojciec zaprzestał płacenia, wierząc, że jest zwolniony z obowiązku. Po kilku latach, matka wróciła do Polski i zażądała zaległych alimentów, co doprowadziło do egzekucji komorniczej, ponieważ orzeczenie sądu w Polsce nigdy nie zostało uchylone.
Ojciec zasądzony na alimenty na dorosłe dziecko w Polsce otrzymuje informację od dziecka, które wyjechało na studia do Wielkiej Brytanii, że nie potrzebuje już wsparcia finansowego. Ojciec zaprzestaje płacenia alimentów, ale nie informuje o tym sądu. Po kilku latach dziecko ma problemy finansowe i decyduje się na dochodzenie zaległych alimentów w Polsce. Ojciec staje przed problemem, bo nie poinformował sądu i nadal ma obowiązek płacenia.
Rodzice ustalili między sobą, że ojciec przestanie płacić alimenty, gdy matka dziecka wyjechała do Wielkiej Brytanii, ponieważ tam korzystała z innych świadczeń. Po kilku latach matka dziecka przeprowadziła się z powrotem do Polski i wniosła sprawę do komornika o egzekucję zaległych alimentów, powołując się na wyrok sądu, który nigdy nie został formalnie uchylony. Ojciec musiał uregulować zaległości, mimo że przez lata działał w porozumieniu z matką dziecka.
Zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego wymaga formalnego uchylenia orzeczenia sądu, nawet jeśli obie strony zgodziły się na zaprzestanie płatności. Bez odpowiednich działań prawnych ojciec może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaległe alimenty. Dlatego też wszelkie zmiany dotyczące alimentów powinny być zgłaszane do sądu, aby uniknąć przyszłych problemów prawnych i egzekucji.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych w zakresie alimentów i innych spraw rodzinnych. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu