Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-06-16 • Aktualizacja: 2025-01-17
Mój pełnoletni syn po ukończeniu szkoły nie dostał się na studia, postanowił, że pójdzie do pracy, a w kolejnym roku będzie próbował jeszcze raz. Ojciec syna w związku z tą informacją zażądał zwrotu alimentów za miesiące lipiec–wrzesień i poinformował, że w październiku już nie będzie robił wpłaty na konto syna i tym samym zakończy płacenie alimentów. Zażądał również przesłania kopii świadectwa ukończenia szkoły, gdyż w jego ocenie to był termin, kiedy alimenty powinny ustać, a okres matur i oczekiwania na wyniki się do tego nie kwalifikuje. Czy ma do tego prawo, jak mamy postąpić w tej sytuacji i czy konieczna jest sprawa sądowa o uchylenie alimentów, czy wystarczy np. pisemna informacja od syna, że w tym roku nie będzie kontynuował nauki? Syn jeszcze nie znalazł pracy, więc teoretycznie nie ma środków na utrzymanie, tylko pozostaje na moim. Proszę o poradę, czy wstrzymanie alimentów od ojca tuż po maturze syna było zgodne z prawem?
W niniejszym przypadku konieczne jest formalnie uchylenie obowiązku alimentacyjnego – albo zawarcie ugody w sprawie przed notariuszem/mediatorem lub skierowanie sprawy do sądu. Niestety pisemne oświadczenia nie odnoszą skutków prawnych. Jeżeli jednak syn jeszcze nie podjął pracy, to alimenty są zasadne – na pewno też nie należy się ojcu zwrot alimentów za czas oczekiwania na wyniki matury i przyjęcia do studiów. Granica w tym zakresie jest bardzo płynna, jednak roszczenia ojca dziecka w mojej ocenie nie są zasadne. Uzasadnieniem obowiązku alimentacyjnego jest dostarczenie uprawnionemu usprawiedliwionych środków do życia.
Wskazać jednak trzeba, iż w przypadku dzieci dorosłych obowiązek ten wygląda odmiennie aniżeli w stosunku do dzieci małoletnich. Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”. Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku, należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia. Z uwagi na to, jeżeli syn jeszcze nie podjął pracy, a nie zamierza kontynuować nauki i będzie osiągał w miarę wysokie dochody, pozwalające mu na utrzymanie się, to jak najbardziej obowiązek alimentacyjny względem syna powinien zostać zniesiony.
Jednak w tym zakresie to ojciec powinien wystąpić do sądu z roszczeniem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Z uwagi na powyższe, niniejszego uchylenia należy dokonać formalnie. Pierwszą możliwością jest skierowanie powództwa o uchylenie obowiązku alimentacyjnego do sądu. Jeżeli jesteście Państwo zgodni, dojdzie do zawarcia ugody na pierwszym terminie. Drugą możliwością jest zawezwanie do próby ugodowej – również skierowane do sądu. Wartość ekonomiczna takiego procesu – opłata sądowa – zależy od płaconych alimentów, bowiem od listopada 2019 r. również opłata taka wzrosła – jednak wszelkie opłaty ponosi ojciec dziecka jako wywodzący roszczenie. Jeżeli jednak chcą Państwo załatwić sprawę szybko, można podpisać notarialną ugodę, gdzie syn zwolni ojca z obowiązku. Następnie niniejszą ugodę należy zatwierdzić przez sąd. Jeżeli jednak nie ma między Państwem porozumienia, proszę poczekać, aż ojciec dziecka skieruje powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego do sądu, który rozstrzygnie, czy istnieją podstawy do uchylenia alimentów.
Studia odroczone z powodu choroby
Kasia ukończyła liceum i planowała rozpocząć studia medyczne. Zdała maturę, ale tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego poważnie zachorowała. Lekarze zalecili jej długotrwałe leczenie i rehabilitację, co uniemożliwiło jej podjęcie nauki. Ojciec Kasi, dotychczas płacący alimenty, uznał, że skoro córka nie studiuje, to obowiązek alimentacyjny wygasł. Matka Kasi, z którą mieszkała, sprzeciwiła się temu, argumentując, że córka nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie z powodu choroby i wymaga stałej opieki oraz leczenia. W tym przypadku, mimo ukończenia szkoły średniej, obowiązek alimentacyjny ojca wobec Kasi nadal istnieje, ponieważ nie jest ona w stanie samodzielnie się utrzymać z przyczyn niezależnych od niej. Sąd, rozpatrując ewentualną sprawę, z pewnością wziąłby pod uwagę stan zdrowia Kasi i konieczność zapewnienia jej środków do życia i leczenia.
Praca sezonowa i plany na studia za rok
Marek po maturze nie dostał się na wymarzone studia informatyczne. Zamiast czekać bezczynnie, podjął pracę sezonową w gastronomii, zarabiając wystarczająco na pokrycie bieżących wydatków. Planuje poprawić wyniki matury za rok i ponownie aplikować na studia. Jego ojciec, informując syna o zamiarze zaprzestania płacenia alimentów, uznał, że skoro syn pracuje i zarabia, to jest samodzielny finansowo. W tym przypadku, mimo podjęcia pracy, sytuacja jest nieco bardziej złożona. Jeśli praca Marka ma charakter tymczasowy i służy jedynie zebraniu środków na przyszłe studia, a jego celem jest kontynuacja nauki, to obowiązek alimentacyjny ojca może nadal istnieć. Kluczowe jest udowodnienie, że praca ta nie jest stałym źródłem utrzymania i że Marek wciąż dąży do uzyskania wykształcenia. Sąd, oceniając sytuację, weźmie pod uwagę plany edukacyjne Marka i charakter jego zatrudnienia.
Samodzielna działalność gospodarcza ze zmiennymi dochodami
Ania po ukończeniu technikum fryzjerskiego otworzyła własny salon. Początki były trudne, dochody nieregularne i niskie, ale z czasem firma zaczęła przynosić coraz większe zyski. Ojciec Ani, po pewnym czasie od otwarcia salonu, złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że córka prowadzi własną działalność i jest samodzielna finansowo. W tym przypadku sąd będzie analizował realne dochody Ani i stabilność jej sytuacji finansowej. Jeśli okaże się, że jej dochody są wystarczające do samodzielnego utrzymania i pokrycia wszystkich potrzeb, sąd prawdopodobnie uchyli obowiązek alimentacyjny ojca. Natomiast jeśli działalność Ani wciąż jest w fazie rozwoju i jej dochody są niepewne, sąd może zdecydować o utrzymaniu alimentów, przynajmniej na pewien czas, do momentu ustabilizowania się sytuacji finansowej córki.
Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie ustaje automatycznie z chwilą ukończenia przez nie szkoły średniej czy osiągnięcia pełnoletności. Kluczowym czynnikiem decydującym o trwaniu tego obowiązku jest zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Oznacza to, że jeśli dziecko kontynuuje naukę (np. studia), jest chore lub z innych przyczyn niezależnych od niego nie może podjąć pracy i zarabiać na swoje utrzymanie, rodzice wciąż są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych. Samo podjęcie pracy po maturze nie zawsze oznacza ustanie alimentów – istotny jest charakter tej pracy (czy jest stała, czy tymczasowa) oraz plany dziecka na przyszłość (np. kontynuacja nauki). W przypadku sporu co do ustania obowiązku alimentacyjnego, konieczne jest formalne uregulowanie tej kwestii – poprzez ugodę zawartą przed notariuszem/mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, lub poprzez skierowanie sprawy do sądu. Samowolne zaprzestanie płacenia alimentów przez jednego z rodziców jest niezgodne z prawem i może skutkować konsekwencjami prawnymi. Zawsze należy dążyć do polubownego rozwiązania, a w razie braku porozumienia – skorzystać z drogi sądowej.
Potrzebujesz porady prawnej w związku z alimentami, ich ustaniem po ukończeniu szkoły przez dziecko lub innymi kwestiami prawa rodzinnego? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Zapewniamy poufność i pełne zaangażowanie w każdą sprawę.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu