Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Marek Gola • Opublikowane: 2024-11-09
Kobieta, która ma 25-letnią córkę, żąda ode mnie zaległych alimentów. Nadmieniam, że w akcie urodzenia dziecka nie jestem wymieniony jako ojciec (dziecko nie zostało uznane ani administracyjnie, ani sądownie). Ponadto nigdy nie miałem zasądzonych alimentów na tę dziewczynę. Co mogę zrobić w tej sprawie?
Ustosunkowując się do zadanego przez Pana pytania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje. Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.io.
Z treści Pana pytania wynika, że kobieta będąca matką 25-letniej córki, żąda od Pana zaległych alimentów na tę córkę. Podkreśla Pan, że Pana ojcostwo nie zostało nigdzie stwierdzone. Zastanawia się Pan, czy kobieta ma takie prawo.
W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż dopóki nie zostanie stwierdzone Pana ojcostwo, nie można domagać się od Pana alimentów. Zgodnie z art. 128 i 129 K.r.io. obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym”. W opisanym przez Pana przypadku brak jest podstaw prawnych, aby zasądzić od Pana alimenty, dopóki nie zostanie ustalone Pana ojcostwo.
Z żądaniem takim może wystąpić 25-letnia dziewczyna, albowiem prawa tego jest pozbawiona matka dziecka z uwagi na jego pełnoletność. Z powództwem takim może wystąpić także prokurator, ale z uwagi na wiek dziecka (mniemam, że nie jest niepełnosprawne) nie ma podstaw do tego, aby z takim powództwem występował prokurator.
Sytuacja Tomasza i Marii
Tomasz, 27-letni mężczyzna, dowiedział się nagle, że ma córkę. Maria, matka tej córki, zaczęła domagać się od Tomasza alimentów na dziecko. Tomasz jednak nie został formalnie uznany za ojca dziecka. W tej sytuacji, zgodnie z prawem, Maria nie miała podstaw do żądania alimentów od Tomasza. Dopiero po ustaleniu ojcostwa Tomasz może być zobowiązany do płacenia alimentów, jeśli sąd uzna to za stosowne.
Sprawa Anny i Pawła
Anna, 30-letnia kobieta, która od kilku lat prowadzi własną działalność gospodarczą, dowiedziała się, że jej biologiczny ojciec, Paweł, nie płacił alimentów na jej rzecz, kiedy była dzieckiem. Paweł nigdy nie uznał ojcostwa. Mimo to Anna postanowiła dochodzić swoich praw i wystąpiła z pozwem do sądu o ustalenie ojcostwa i zaległe alimenty. Paweł może zostać zobowiązany do zapłaty tylko wtedy, gdy sąd ustali, że jest jej ojcem.
Historia Anny
Anna, 25-letnia kobieta, dowiedziała się, że jej biologicznym ojcem jest Piotr. W związku z tym postanowiła uzyskać alimenty od Piotra. Jednak Piotr nie musi płacić alimentów, dopóki nie zostanie prawnie potwierdzone, że Anna to jego córka. Dopiero po formalnym ustaleniu ojcostwa Piotr mógłby być zobowiązany do płacenia alimentów.
Artykuł omawia kwestie dotyczące obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny ciąży na krewnych w linii prostej oraz rodzeństwie, ale tylko wtedy, gdy ich ojcostwo lub pokrewieństwo zostało stwierdzone. Pełnoletnie dziecko, w tym przypadku 25-letnia córka, może samodzielnie wystąpić z roszczeniem o alimenty, natomiast matka dziecka nie ma już takiego prawa.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązku alimentacyjnego lub innych kwestii prawnych, skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki oraz znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu