Ładowanie...

Wywiady środowiskowe w sprawie o alimenty na ojca, jak je zakończyć i nie brać w nich udziału?

Autor: Maria Turowska • Opublikowane: 2024-11-03

Co dwa lata dostaję wezwanie na wywiad środowiskowy w sprawie alimentacyjnej ojca. Mam 23 lata od 17. roku życia definitywnie odcięłam się od rodziny, nie utrzymuję żadnego kontaktu z ojcem. Matka rozwiodła się z ojcem jeszcze, gdy byłam dzieckiem w wieku około 5 lat. W roku 2022 zakończyły się moje alimenty od niego, nie wypłacał on ich z własnej kieszeni, lecz środki wypłacał fundusz alimentacyjny. Jestem osobą bezrobotną, nie korzystam z żadnej pomocy państwa ani ośrodków pomocy społecznej. Utrzymuje mnie i pomaga mi od 7 lat rodzina mojego chłopaka, gdy byłam w ciężkiej sytuacji życiowej to obcy ludzie zapewnili mi dach nad głową i pomagali ucz kończyć szkołę. Czy mogę w końcu i definitywnie zakończyć temat alimentów na ojca? Czy jest możliwość w jakimkolwiek stopniu zatrzymać ośrodek pomocy społecznej, abym już nie musiała wstawiać się na wywiady? Nie chcę brać udziału nawet w tych wywiadach. Ojciec się mną nigdy nie interesował, dlatego ja tym bardziej nie chcę, aby ten temat mnie prześladował co dwa lata. 

Wywiady środowiskowe w sprawie o alimenty na ojca, jak je zakończyć i nie brać w nich udziału?

Wywiady środowiskowe

Jak rozumiem, Pani ojciec został na mocy wyroku sądu zobowiązany do wypłaty na Pani rzecz alimentów, nie regulował ich jednak, stąd udział Funduszu Alimentacyjnego w sprawie.

Zasady i przesłanki przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego zostały uregulowane w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dalej jako: ustawa), a konkretnie w art. 4 ustawy: „Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 5, organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej, odbiera od niego oświadczenie majątkowe oraz informuje dłużnika o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji gospodarczej o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2, w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy”. Ośrodek przeprowadza więc wywiad celem ustalenia sytuacji rodzinnej i majątkowej dłużnika, tj. Pani ojca.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakończenie obowiązku alimentacyjnego

Jeżeli zachodzą przesłanki do zaprzestania wypłacania alimentów z Funduszu Alimentacyjnego na Pani rzecz, to powinny zostać działania, by formalnie uchylić obowiązek alimentacyjny Pani ojca, tj. złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Jak rozumiem bowiem, obowiązek alimentacyjny nie został dotychczas uchylony, a środki z Funduszu Alimentacyjnego są Pani wypłacane. Jeżeli jednak obowiązek został uchylony i środki z Funduszu nie są wypłacane, to powinna Pani o tym fakcie pisemnie poinformować ośrodek.

Niezależnie jednak od powyższego, jeśli w Pani przypadku przeprowadzono już wywiad alimentacyjny, nie ma podstawy, by przy każdorazowym przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego żądać oświadczeń i wizyt od Pani, jak gdyby zamieszkiwałaby Pani wspólnie z ojcem. Natomiast w opisanej sytuacji pracownik winien przeprowadzić wywiad alimentacyjny i do czasu zmiany okoliczności bądź upływu okresu wyznaczanego przez ośrodek na tym powinien poprzestać.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Utrzymywanie pozornej relacji na potrzeby wywiadu

Marta, podobnie jak Ty, przestała mieć kontakt z ojcem w wieku 16 lat, gdy rodzice rozwiedli się z powodu jego nałogów. Ojciec nie płacił alimentów, więc wypłaty dokonywał Fundusz Alimentacyjny. Co dwa lata Marta otrzymuje wezwania na wywiad środowiskowy, podczas których musi opisywać swoją sytuację życiową i finansową. Pracownicy ośrodka wielokrotnie pytali ją o relacje z ojcem, mimo że ten nigdy nie wspierał jej finansowo. Marta, mając dość takich spotkań, wystąpiła do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że ojciec nie pełni żadnej roli w jej życiu.

 

Brak kontaktu od lat i naciski na wizyty

Michał od ponad 10 lat nie utrzymuje żadnego kontaktu ze swoim ojcem, który nie płacił alimentów, a wypłatę przejął Fundusz. Michał jest dorosły, samodzielny i nie potrzebuje wsparcia ojca. Mimo to, co kilka lat otrzymuje wezwania do ośrodka na wywiad środowiskowy, gdzie pracownicy dopytują o jego sytuację finansową i możliwość utrzymywania kontaktu z ojcem. Michał wystąpił z wnioskiem o formalne uchylenie obowiązku alimentacyjnego, co ostatecznie zakończyło przeprowadzanie wywiadów.

 

Przeprowadzka a wywiady środowiskowe

Anna po skończeniu 18 lat wyprowadziła się z rodzinnego miasta, by rozpocząć studia w innej części kraju. Jej ojciec nigdy nie płacił zasądzonych alimentów, co powodowało, że sprawę przejął Fundusz Alimentacyjny. Po zakończeniu studiów Anna znalazła pracę i chciała zamknąć temat alimentów, które formalnie przestały jej przysługiwać. Mimo braku obowiązku alimentacyjnego, nadal otrzymywała wezwania na wywiady środowiskowe, bo urzędnicy chcieli upewnić się, że nie ma żadnych zmian. Anna, zmęczona taką sytuacją, postanowiła złożyć pisemne oświadczenie o zakończeniu alimentacji i braku kontaktu z ojcem, co umożliwiło jej zakończenie sprawy na stałe.

Podsumowanie

Wywiady środowiskowe w sprawie alimentacyjnej mają na celu ustalenie sytuacji życiowej i finansowej dłużnika, czyli rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Dla osób, które od lat nie mają kontaktu z rodzicami i nie otrzymują od nich żadnego wsparcia, takie wywiady mogą być uciążliwe i przypominać o trudnych relacjach z przeszłości. W takich przypadkach warto rozważyć formalne uchylenie obowiązku alimentacyjnego, co pozwoli uniknąć dalszych wezwań i związanych z tym stresów. Aby dowiedzieć się, jak zakończyć sprawę alimentacyjną, skontaktuj się z prawnikiem, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

Aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną lub przygotować odpowiednie pismo, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasz zespół prawników skontaktuje się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu