Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2023-10-15 • Aktualizacja: 2025-03-14
Moje pytanie dotyczy uchylenia alimentów. Ojciec wniósł pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, bo skończyłem 21 lat. Niestety przez to, że mieszkam za granicą, nie mogłem odebrać listu z sądu. Chciałbym, żeby w domu rodzinnym mogła go odebrać moja mama. Czy to możliwe? Czy rozprawa może odbyć się bez mojej obecności? Nie jestem w stanie się na niej pojawić.
W pierwszej kolejności wskazuję, iż jeżeli nie ustanowił Pan na rzecz mamy pełnomocnictwa pocztowego, to niestety nie będzie ona mogła odebrać przesyłki poleconej z sądu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zadzwonił Pan do sądu, w którym toczy się postępowanie, ustalił sygnaturę sprawy i kontaktował się z sądem za pomocą wiadomości e-mail.
Z uwagi na wcześniejszy stan epidemii sądy obecnie wysyłają także pisma mailowo. Istnieje także możliwość uczestniczenia w rozprawie zdalnie – może więc Pan aktywnie uczestniczyć w procesie także poza granicami kraju.
Proszę jednak zająć stanowisko w procesie – skontaktować się z sądem i przedstawić w piśmie swoje twierdzenia, albowiem w przypadku bierności w postępowaniu może dojść do wydania wyroku zaocznego. Jeżeli dojdzie do wydania wyroku zaocznego – może Pan złożyć sprzeciw. Zgodnie bowiem z art. 344 Kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 1. Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu wyroku.
§ 2. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz twierdzenia i dowody. Przepis art. 20512 § 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
§ 3. Sąd odrzuca sprzeciw niedopuszczalny, spóźniony, nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto pomimo wezwania”.
Po złożeniu sprzeciwu sąd skierowałby sprawę na rozprawę i postępowanie rozpoczęłoby się na nowo. Jednak obecnie, jeżeli doszło jedynie do doręczenia Panu pozwu, proszę zadzwonić do sądu, ustalić sygnaturę sprawy i zwrócić się do sądu za pomocą wiadomości e-mail lub listownie z prośbą, aby kierował do Pana wszelkie pisma na pocztę elektroniczną. Proszę również złożyć wniosek o możliwość uczestniczenia w rozprawie w formie zdalnej.
Student za granicą
Jan wyjechał na studia do Niemiec. Ojciec złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, ponieważ Jan skończył 21 lat. Jan nie wiedział o rozprawie, bo nie mógł odebrać listu z sądu. Po telefonie do sądu dowiedział się, że może złożyć wniosek o zdalne uczestnictwo w rozprawie oraz poprosić o doręczanie pism e-mailowo. Dzięki temu uniknął wydania wyroku zaocznego.
Pracownik sezonowy
Marta pracowała sezonowo w Norwegii. Jej ojciec wystąpił o uchylenie alimentów. Marta nie odebrała korespondencji, a sąd wydał wyrok zaoczny. Po powrocie złożyła sprzeciw w terminie dwóch tygodni, argumentując swoją nieobecność. Sąd przywrócił jej termin do działania, a rozprawa została wyznaczona ponownie.
Zmiana adresu bez powiadomienia
Kamil zmienił adres zamieszkania i nie zgłosił tego sądowi. List z pozwem trafił na stary adres i wrócił jako nieodebrany. W wyniku braku reakcji zapadł wyrok zaoczny. Kamil dowiedział się o sprawie po czasie i nie mógł już złożyć skutecznego sprzeciwu. Zrozumiał, jak ważne jest aktualizowanie adresu w sądzie.
W przypadku sprawy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego kluczowe jest podjęcie działań, nawet jeśli nie można osobiście uczestniczyć w rozprawie. Warto skontaktować się z sądem, ustalić sygnaturę sprawy i złożyć wniosek o doręczanie korespondencji e-mailowo lub o możliwość udziału w rozprawie zdalnie. Bierność w postępowaniu może skutkować wydaniem wyroku zaocznego, jednak w razie jego otrzymania istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu w terminie dwóch tygodni. Działanie na wczesnym etapie sprawy pozwala uniknąć komplikacji i zapewnia skuteczną obronę swoich praw.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sprawach rodzinnych, takich jak uchylenie obowiązku alimentacyjnego, oferujemy kompleksowe porady online. Dzięki zdalnej obsłudze możesz skonsultować się z doświadczonym prawnikiem bez wychodzenia z domu, uzyskać wsparcie w przygotowaniu pism procesowych oraz wniosków o zdalne uczestnictwo w rozprawie. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie zabezpieczyć swoje prawa.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu