Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2023-09-21
Jestem ojcem kilkuletniego dziecka. Otrzymałem pozew o alimenty oraz wezwanie sędziego do przedłożenia na rozprawie mojego rozliczenia PIT za zeszły rok oraz obecne półrocze. Czy muszę ujawniać moje dochody matce dziecka? Zaznaczam, że nigdy nie byłem z nią w związku. Nie uchylam się od płacenia alimentów (obecnie płace zabezpieczenie na czas trwania rozprawy), nie zasłaniam się brakiem środków, ale nie chcę ujawniać moich dochodów, ponieważ prowadzę jednoosobową firmę w małej miejscowości. Matka dziecka zadaje się z nieciekawymi ludźmi, dlatego uważam, że to zagraża moim interesom oraz bezpieczeństwu. Czy istnieje jakiś sposób na utajnienie przed matką dziecka moich dochodów?
Jeżeli kwestionuje Pan wysokość dochodzonych przez matkę dziecka alimentów, to musi Pan ujawnić materiał dowodowy zgodnie z wymogiem sądu, albowiem brak przedłożenia go przed sądem będzie obciążał Pana i zapewne spowoduje uznanie powództwa.
Zgodnie bowiem z treścią art. 6 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.”. Powyższy przepis wyraża podstawową regułę dowodową postępowania cywilnego, zgodnie z którą osoba, która z określonego faktu wywodzi skutki prawne, musi ten fakt udowodnić.
W warstwie literalnej art. 6 K.c. jest pewnym uproszczeniem. Skutki prawne nie wynikają z faktów, ale z dyspozycji norm prawnych. Osobą wywodzącą skutki prawne z faktu jest osoba, która wywodzi swoje prawa albo obowiązki innego podmiotu z dyspozycji normy prawnej, w hipotezie której uwzględniony jest ten fakt. Jedną z naczelnych zasad postępowania cywilnego jest zasada kontradyktoryjności, zgodnie z którą trzon materiału procesowego i podstawę rozstrzygnięcia stanowią twierdzenia i dowody przedstawione przez strony.
Wyrazem tej zasady jest m.in. art. 6 K.c., a także art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym strony są obowiązane powoływać dowody na potwierdzenie faktów, z których wywodzą skutki prawne, sąd zaś może (ale nie musi) dopuścić dowód niewskazany przez strony. Ustawodawca systematycznie wzmacnia kontradyktoryjność postępowania cywilnego, zwalniając sąd z obowiązku przeprowadzania dowodów z urzędu. Konsekwencją obciążenia podmiotu powołującego się na określony fakt ciężarem udowodnienia tego faktu, jest przyjęcie przez twierdzącego ryzyka niepowodzenia dowodu.
Z uwagi na to, jeżeli dobrowolnie nie przedłoży Pan powyższych dokumentów, sąd Pana do tego nie zmusi, jednak zapewne spowoduje to, iż uzna za przyznane twierdzenia matki dziecka w przedmiocie wysokości Pana dochodów i możliwości zarobkowych. Dlatego też proszę rozważyć, czy dochodzone pozwem alimenty są zasadne i czy odpowiada Panu ich wysokość. jeżeli bowiem wda się Pan w spór, a więc będzie Pan kwestionował ich wysokość, sąd i tak przeprowadzi postępowanie dowodowe, podczas którego będzie Pan m.in. przesłuchiwany i sąd ponownie zapyta Pana o wysokość osiąganych dochodów.
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu