Ładowanie...

Rozwód z orzeczeniem o winie a wysokość alimentów, jak zmienić wyrok?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-08-05

Chciałbym złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec mojej byłej żony. Moje uzasadnienie: zawarłem kilka lat temu nowy związek małżeński, mamy dziecko w wieku szkolnym, chodzi do szkoły niepublicznej, spłacamy kredyt na dom. Przedstawię dowody: akt małżeństwa, akt urodzenia córki, umowę/opłaty za szkołę oraz raty kredytu. Co jeszcze mogłoby wpłynąć na pozytywną dla mnie decyzję sądu?

Rozwód z orzeczeniem o winie a wysokość alimentów, jak zmienić wyrok?

Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty

To, czy sąd uwzględni roszczenie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, zależy od tego, czy alimenty zostały orzeczone na podstawie tego, że został Pan uznany za jedynie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego stron – jeżeli tak, to niestety sąd takiego obowiązku nie uchyli, a może jedynie ewentualnie go zmniejszyć, gdy poda Pan powyższe okoliczności – będzie to jednak zależne od decyzji sądu i postawy stron postępowania.

Zgodnie z treścią art. 60 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.): „Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.

Przesłanką rozszerzonego obowiązku alimentacyjnego małżonka, który w wyroku rozwodowym został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, jest ustalenie, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Ocena, czy nastąpiło takie pogorszenie, zależy od porównania sytuacji, w jakiej niewinny małżonek znalazł się wskutek orzeczenia rozwodu, z sytuacją, w jakiej znajdowałby się, gdyby rozwodu nie orzeczono i gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo. Dla tej oceny nie mają natomiast istotnego znaczenia zmiany, jakie nastąpiły w położeniu małżonka niewinnego w czasie między faktycznym rozłączeniem małżonków a orzeczeniem rozwodu [por. wyr. SN z 7.1.1969 r., sygn. akt II CR 528/68, OSN 1969, Nr 10, poz. 179 oraz z 28.10.1980 r., sygn. akt III CRN 222/80, OSN 1981, Nr 5, poz. 90 z glosą A. Szpunara, PiP 1982, Nr 5–6, s. 150, oraz tezę XIII wytycznych SN z 1987 r., zgodnie z którą: „Przy ocenie, czy nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego (art. 60 § 2 K.r.io.), należy brać pod uwagę warunki materialne tego małżonka, jakie miałby, gdyby drugi z małżonków spełniał należycie swoje obowiązki i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie”].

W orzecznictwie przyjmuje się, iż obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie sięga wprawdzie – przynajmniej z reguły – tak daleko, aby miał zapewnić małżonkowi niewinnemu równą stopę życiową, niemniej jednak, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy, zakres przyczyniania się małżonka wyłącznie winnego do utrzymania małżonka niewinnego mieści się między granicą, poniżej której istnieje już niedostatek, a granicą, której przekroczenie byłoby zrównaniem stopy życiowej obojga małżonków (por. wyr. SN z 28.10.1980 r., sygn. akt III CRN 222/80, OSN 1981, Nr 5, poz. 90 oraz uzasadnienie tezy XIII wytycznych SN z 1987 r.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego

Z uwagi na powyższe, jeżeli doszło do rozwodu wyłącznie z Pana winy, to była żona – niezależnie od tego, czy ponownie zawarł Pan związek małżeński – może dalej pobierać alimenty. I niestety powołane przez Pana okoliczności nie są podstawą do ich uchylenia. Bardziej zasadne w powyższym aspekcie będzie złożenie pozwu o zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego i powołanie powyższych okoliczności, albowiem – jak Pan widzi – Pana sytuacja majątkowa również uległa pogorszeniu, co może wpłynąć na zmniejszenie Pana obowiązku. Musi Pan bowiem wykazać gorszą sytuację materialną, aniżeli ta, która była brana pod uwagę przy orzekaniu wysokości alimentów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zmiana sytuacji rodzinnej i finansowej

Jan Nowak zawarł nowy związek małżeński pięć lat temu. Obecnie wraz z nową żoną mają córkę, która uczęszcza do szkoły niepublicznej, co wiąże się z wysokimi kosztami czesnego. Dodatkowo Jan wraz z żoną spłacają kredyt hipoteczny na dom. Jan zdecydował się na złożenie pozwu o uchylenie alimentów na rzecz byłej żony, argumentując, że jego obecna sytuacja finansowa nie pozwala na kontynuowanie płatności w dotychczasowej wysokości. Do pozwu załączył akt małżeństwa, akt urodzenia córki, umowy i opłaty za szkołę oraz raty kredytu hipotecznego, aby udowodnić swoje nowe zobowiązania finansowe.

 

Utrata źródła dochodu

Anna Kowalska po rozwodzie z Markiem Kowalskim otrzymywała alimenty na swoją rzecz. Jednak Marek niedawno stracił pracę w wyniku restrukturyzacji firmy i obecnie jego jedynym źródłem dochodu jest niewielkie świadczenie zasiłkowe. Marek złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że jego sytuacja finansowa dramatycznie się pogorszyła, co uniemożliwia mu dalsze płacenie alimentów na rzecz byłej żony. Marek przedstawił dokumenty potwierdzające zwolnienie z pracy oraz wysokość otrzymywanego zasiłku.

 

Nowe zobowiązania rodzinne

Piotr Wiśniewski, po rozwodzie z Magdaleną Wiśniewską, związał się z nową partnerką, z którą ma dwoje dzieci. Piotr i jego nowa rodzina borykają się z wysokimi kosztami życia, w tym opłatami za prywatne przedszkole oraz kosztami związanymi z leczeniem jednego z dzieci, które ma specjalne potrzeby zdrowotne. Piotr złożył pozew o uchylenie alimentów na rzecz byłej żony, wskazując na znaczące obciążenia finansowe związane z nową rodziną. Do pozwu załączył dokumenty medyczne dziecka, umowy z przedszkolem oraz zestawienie miesięcznych wydatków na leczenie i edukację.

Podsumowanie

Złożenie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na rzecz byłej żony wymaga solidnych dowodów na znaczącą zmianę sytuacji finansowej oraz rodzinnej osoby zobowiązanej. Wskazane przykłady pokazują, że nowe zobowiązania finansowe, utrata dochodu czy konieczność utrzymania nowej rodziny mogą stanowić podstawę do zmniejszenia lub uchylenia alimentów, jednak ostateczna decyzja należy do sądu, który uwzględni wszystkie przedstawione okoliczności.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz pomocy w przygotowaniu pism procesowych, aby skutecznie złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego i zabezpieczyć swoje interesy finansowe. Nasz zespół doświadczonych prawników zapewni profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 stycznia 1969 r., sygn. akt II CR 528/68
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 1980 r., sygn. akt III CRN 222/80

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu