Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Marek Gola • Opublikowane: 2022-11-27 • Aktualizacja: 2025-01-18
Jestem mężatką i mamą dwojga dzieci w wieku 15 i 10 lat. Prowadzę jednoosobową działalność w domu męża. Oprócz tej nieruchomości mąż posiada także inne składniki majątku osobistego – jacht, motory. Można powiedzieć, że to człowiek zamożny. W trakcie małżeństwa została podpisana rozdzielność majątkowa. Mąż od dwóch lat nie pracuje i nie uzyskuje żadnych dochodów, jednakże zajmuje się wychowaniem dzieci. To ja utrzymuję finansowo cały dom i spłacam również jego kredyt. Chciałabym rozwieść się z mężem, ale boję się, gdyż twierdzi, że będę płaciła duże alimenty, bo dzieci zostaną przy nim. W rozmowie na ten temat dzieci powiedziały, że chcą zostać w domu, bo tata ma warunki, a ja nie. Niestety one są manipulowane przez męża, co potwierdzają również moi znajomi. Niejednokrotnie mąż podnosił na mnie rękę oraz ubliżał dzieciom, na co mam dowody. Nie wiem, co mam robić. Czy rzeczywiście mąż, posiadający spory majątek, ale niepracujący zawodowo, może ode mnie żądać dużych kwot alimentacyjnych? Ja oprócz auta wziętego w leasing nie mam nic. Co mogę w tej sytuacji zrobić?
Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), Kodeksu cywilnego (K.c.) i Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż najważniejsza w sprawie o rozwód będzie opinia biegłego psychologa dziecięcego, względnie Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, którzy ocenią, czy dzieci są zmanipulowane przez ojca, czy też nie. Nie można jednak wykluczyć tego, że sąd prócz opinii będzie także brał pod uwagę warunki bytowe i mieszkaniowe, którymi każda ze stron będzie dysponowała. Nie chodzi przy tym o luksusy, lecz o zwykłe warunki bytowe dostosowane do wieku i potrzeb każdego z dzieci.
Na pewno powinna się Pani skoncentrować na wykazaniu zmanipulowania dzieci jeszcze przed dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego, względnie Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, albowiem osoby wydające opinię także będą brały pod uwagę tego rodzaju dowody i nie można wykluczyć, że dzieci otrzymają polecenie wykonania takich zadań, które będą miały na celu zarzut manipulacji potwierdzić lub mu zaprzeczyć.
Co do alimentów, to zgodnie z przepisami sąd będzie brał pod uwagę nie tyle zarobki co rzeczywiste możliwości zarobkowe i majątkowe. O ile zatem mąż nie jest schorowany, jest zdolny do pracy, sąd oceni jego zdolności zarobkowe, zaś składniki majątku będą oceniane z uwagi na tzw. możliwości majątkowe. Jeżeli mąż ma zawód wyuczony, względnie zajmował się czymś konkretnym w przeszłości, proszę sprawdzić w Internecie, na jakie zarobki może liczyć aktualnie. Na Pani miejscu także spisałbym dokładnie modele składników majątkowych męża i następnie postarał się o ich wyceny, względnie podobne oferty z Internetu. Pozwolę sobie wskazać na pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w wyroku z dnia 16 maja 1975 r., sygn. akt III CRN 48/75, zgodnie z którym „zasadne i zgodne z treścią art. 135 K.r.o. – jest oparcie się na możliwościach zarobkowych pozwanego, a nie tylko na jego aktualnych zarobkach. Zakres obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeśli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił i umiejętności zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno-gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie (por. orzeczenie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 9 stycznia 1959 r. III CR 212/58 OSPiKA 1960/2 poz. 41).”
Dla potrzeb alimentacyjnych sąd będzie brał także pod uwagę Pani zarobki oraz Pani potrzeby. Istotna z punktu widzenia interesu Pani dzieci jest treść art. 135 § 1 K.r.o., zgodnie z którym zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nadto wskazać należy, iż wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
Proszę zatem zastanowić się, jakimi dowodami na manipulację Pani dysponuje, jakie są usprawiedliwione potrzeby każdego z dzieci, jaka jest wartość majątku męża, a także jaki Pani posiada majątek i ile Pani zarabia.
Anna i Tomasz: Anna, prowadząca dobrze prosperujący salon kosmetyczny, była jedyną żywicielką rodziny od czasu, gdy jej mąż, Tomasz, stracił pracę dwa lata temu. Mieli dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Tomasz zajmował się domem i dziećmi, co początkowo było uzgodnionym podziałem obowiązków. Z czasem jednak relacje między małżonkami zaczęły się psuć, a Tomasz zaczął manipulować dziećmi, nastawiając je przeciwko matce. W trakcie rozwodu Tomasz domagał się wysokich alimentów, argumentując, że to on sprawuje główną opiekę nad dziećmi i nie ma możliwości podjęcia pracy. Sąd, analizując sytuację finansową obojga rodziców i biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe Tomasza, a nie tylko jego aktualny brak dochodów, ustalił alimenty na znacznie niższym poziomie, niż oczekiwał Tomasz. Dodatkowo, sąd wziął pod uwagę dowody na manipulację dziećmi, co miało wpływ na decyzję o opiece.
Marta i Piotr: Marta, lekarka, zarabiała znacznie więcej od swojego męża, Piotra, który od kilku lat nie pracował, zajmując się domem i wychowaniem syna. Mieli podpisaną intercyzę. Po kilku latach małżeństwa Marta zdecydowała się na rozwód. Piotr, mimo że formalnie nie miał dochodów, posiadał odziedziczone po rodzicach mieszkanie, które wynajmował. W trakcie sprawy rozwodowej domagał się wysokich alimentów od Marty, twierdząc, że to on jest głównym opiekunem dziecka. Sąd, orzekając o alimentach, wziął pod uwagę nie tylko brak formalnego zatrudnienia Piotra, ale również jego możliwości majątkowe wynikające z wynajmu mieszkania oraz jego potencjał zarobkowy, biorąc pod uwagę jego wykształcenie i doświadczenie zawodowe sprzed lat. Ostatecznie, kwota alimentów została ustalona z uwzględnieniem tych czynników.
Katarzyna i Jan: Katarzyna, właścicielka małej firmy, przez wiele lat utrzymywała całą rodzinę, podczas gdy jej mąż, Jan, nie pracował, tłumacząc to problemami zdrowotnymi. Mieli nastoletnią córkę. W trakcie rozwodu Jan domagał się alimentów, argumentując, że jest niezdolny do pracy i to on zajmuje się córką. Katarzyna przedstawiła jednak dowody na to, że Jan aktywnie spędza czas, uprawiając sporty i podróżując, co podważało jego argumenty o złym stanie zdrowia. Sąd, opierając się na zebranych dowodach i opinii biegłych, uznał, że Jan jest zdolny do pracy i ustalił alimenty na poziomie uwzględniającym jego potencjalne możliwości zarobkowe, a nie tylko deklarowany brak dochodów. Sąd wziął również pod uwagę, że Jan manipulował córką, co miało wpływ na decyzję w sprawie opieki.
Artykuł porusza złożony problem alimentów w kontekście rozwodu, gdzie jeden z małżonków (w tym przypadku mąż) nie pracuje, ale dysponuje majątkiem. Kluczowe aspekty, na które zwrócono uwagę, to: znaczenie opinii biegłych psychologów w kwestii ewentualnej manipulacji dziećmi przez jednego z rodziców, branie pod uwagę przez sąd nie tylko aktualnych zarobków, ale i możliwości zarobkowych oraz majątkowych obu stron, a także uwzględnianie usprawiedliwionych potrzeb dzieci. Podkreślono, że w sprawach o alimenty istotne jest zgromadzenie dowodów na manipulację, udokumentowanie potrzeb dzieci oraz wykazanie wartości majątku każdej ze stron. Ostateczna decyzja sądu w sprawie alimentów będzie wypadkową analizy wszystkich tych czynników, mając na celu zabezpieczenie dobra dzieci i uwzględnienie realnych możliwości finansowych rodziców.
Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwodu, alimentów lub opieki nad dziećmi? Zmagasz się z trudną sytuacją rodzinną i nie wiesz, jak chronić swoje prawa i interesy? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, a doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć zawiłości prawa rodzinnego, odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą najlepsze rozwiązanie. Zapewniamy dyskrecję, rzetelną wiedzę i wsparcie na każdym etapie postępowania. Skorzystaj z wygodnej formy konsultacji online i uzyskaj fachową pomoc bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 1975 r., sygn. akt III CRN 48/75
3. Orzeczenie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 9 stycznia 1959 r. III CR 212/58
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu