Ładowanie...

Rozwód krok po kroku - jak szybko się rozwieść?

Autor: Artykuł Partnera • Opublikowane: 2024-08-28

Statystycznie w Polsce rocznie jest zawieranych około 150 tysięcy małżeństw, jednak już co trzecie kończy się rozwodem. Coraz częściej małżonkowie decydują się zakończyć swoje małżeństwo przez rozwód, który nierzadko jest procesem wymagającym pełnego zaangażowania z ich strony, zwłaszcza w sferze emocjonalnej, ale również i prawnej. Stąd też zrozumienie procedury rozwodowej, jej przebiegu może ułatwić przebrnięcie przez okres trwania postępowania.
Rozwód krok po kroku - jak szybko się rozwieść?

Od czego zacząć procedurę rozwodową? 

Pierwszym i kluczowym etapem w procesie rozwodowym jest samo zdecydowanie się o zakończeniu małżeństwa. Jest to zazwyczaj trudny moment, niosący ze sobą wiele emocji i refleksji. Podjęcie niniejszej decyzji może ułatwić otwarta komunikacja między małżonkami, która odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Szczera rozmowa, w której omawiane są obawy, oczekiwania i uczucia, które doprowadziły do podjęcia tej trudnej decyzji, może okazać się niezwykle pomocna.

Rozważając zakończenie małżeństwa, należy dokładnie przeanalizować przyczyny konfliktu i problemy, które doprowadziły do decyzji o rozwodzie. W takiej sytuacji nieoceniona może okazać się pomoc terapeuty lub pełnomocnika. Negocjacje przeprowadzone przez profesjonalistę mogą ułatwić nawiązanie rozmowy między małżonkami i polubowne rozwiązanie małżeństwa.

Podstawy orzeczenia rozwodu 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, sąd jest uprawniony do rozwiązania małżeństwa, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Oznacza to, wygaśnięcie trzech więzi: fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej. Podkreślenia jednak wymaga, że nawet mimo spełnienia powyższych warunków, rozwód będzie niedopuszczalny, jeśli skutkowałoby to ucierpieniem dobra małoletnich dzieci małżonków lub jeśli orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

Rozwód jest również niedopuszczalny, gdy małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia żąda rozwodu, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, a także w sytuacji, kiedy odmowa rozwodu byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. 

Etapy rozwodu 

  1. Konsultacja z adwokatem 
    W pierwszej kolejności warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego - w tym w rozwodach. Profesjonalista wytłumaczy wszystkie niezrozumiałe zagadnienia, a także jak może przebiegać całe postępowanie.

    Jeśli małżonek zdecyduje się na rozwód, w którym będzie go reprezentować profesjonalny pełnomocnik, to prawnik wskaże jakie dokumenty są wymagane do złożenia pozwu o rozwód, w tym: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko, a także wypis aktu notarialnego jeśli małżonkowie np. mają zawartą między sobą małżeńską umowę majątkową.
  1. Negocjacje rozwodowe 
    Rozwód to skomplikowany proces, który może oddziaływać na różne sfery życia, takie jak finanse, opieka nad dziećmi czy podział majątku. W takich okolicznościach, kluczowe znaczenie mają negocjacje i zawarcie ugody, które pomagają rozwiązać spory i wypracować obopólnie satysfakcjonujące porozumienie.
  1. Pozew o rozwód
    Zlecenie sporządzenia pozwu rozwodowego przez profesjonalistę może ułatwić, a także przyspieszyć rozpoznanie sprawy, bowiem pozew musi spełniać wymagania formalne pisma procesowego. Należy wskazać strony postępowania, dowody, a także właściwie sformułować roszczenie, które należy odpowiednio uzasadnić.

    Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli wspólne ostatnie miejsce zamieszkania, jeśli choć jeden z małżonków w tym okręgu wciąż ma swoje miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.

    Jeśli pozew nie jest obarczony żadnymi brakami formalnymi, jest on doręczany stronie pozwanej, która ma 14 dni na ustosunkowanie się do treści pozwu.
  1. Postępowanie sądowe 
    Po ustosunkowaniu się strony pozwanej do treści pozwu rozwodowego, sąd wyznacza termin rozprawy. Sąd wzywa strony postępowania (małżonków) w celu ich przesłuchania, aby uzyskać odpowiedzi od małżonków dlaczego doszło do rozkładu ich pożycia małżeńskiego i czy np. widzą możliwość uratowania ich związku małżeńskiego. Mogą zostać również wezwani świadkowie, którzy zostali wskazani przez małżonków w celu złożenia przez nich zeznań, co według ich wiedzy było przyczyną rozkładu małżeństwa stron.

    Jeśli został złożony pozew o rozwód bez orzekania o winie, a także małżonkowie nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci, rozwód może zostać orzeczony już nawet na pierwszej rozprawie. Jeśli jednak małżonkowie pozostają w konflikcie, a także w grę wchodzi dobro małoletnich dzieci rozwód może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.
  1. Wyrok rozwodowy 
    Zakończeniem postępowania sądowego jest wydanie przez sąd wyroku orzekającego rozwód. Wyrok ten może orzec rozwód ze wskazaniem, że żaden z małżonków nie jest winny rozkładowi pożycia, ale może również wskazywać, że jeden albo obydwoje z małżonków są winni rozkładowi pożycia. Jednak to dopiero uprawomocnienie się wyroku skutkuje definitywnym zakończeniem małżeństwa stron. W przypadku, gdy żaden z małżonków nie podważy wyroku sądu (poprzez złożenie apelacji od wyroku), to wyrok ten staje się prawomocny po 7 dniach od ogłoszenia wyroku. 

Źródło: https://poznanrozwod.pl/rozwod/przebieg-rozwodu/

Jaka forma rozwodu jest najkorzystniejsza dla małżonków?

Jak już w treści niniejszego artykułu wskazywano, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, pomoże w zawarciu ugody między małżonkami, a także wynegocjuje rozwód za porozumieniem stron. 

Gdy małżonkowie wspólnie podejmują decyzję o rozstaniu, ta forma rozwodu może okazać się najkorzystniejsza. Do jej głównych zalet należy szybki przebieg postępowania sądowego, mniejsze koszty oraz zminimalizowanie stresu. Sąd udziela rozwodu pod warunkiem, że doszło do całkowitego i trwałego zerwania więzi fizycznej, emocjonalnej oraz ekonomicznej między małżonkami.

Kluczowym elementem rozwodu za porozumieniem stron jest ustalenie i wskazanie wszystkich kwestii, takich jak opieka nad dziećmi oraz ponoszenie kosztów ich utrzymania, ale również kwestie winy w rozpadzie pożycia stron, w treści porozumienia rodzicielskiego.

Przedmiotem negocjacji jest także podział majątku wspólnego, który może być przeprowadzony u notariusza jeszcze przed rozprawą. 

Rozwód za porozumieniem stron można przeprowadzić zarówno w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają dzieci, jak i wtedy, gdy wspólnie je wychowują. W tym drugim przypadku jest to wręcz najlepsza opcja. Małżonkowie zatem powinni przedłożyć sądowi porozumienie rodzicielskie.

Pomoc w przygotowaniu artykułu: https://adwokaci-ks.pl/