Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Artykuł Partnera • Opublikowane: 2024-08-28
Pierwszym i kluczowym etapem w procesie rozwodowym jest samo zdecydowanie się o zakończeniu małżeństwa. Jest to zazwyczaj trudny moment, niosący ze sobą wiele emocji i refleksji. Podjęcie niniejszej decyzji może ułatwić otwarta komunikacja między małżonkami, która odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Szczera rozmowa, w której omawiane są obawy, oczekiwania i uczucia, które doprowadziły do podjęcia tej trudnej decyzji, może okazać się niezwykle pomocna.
Rozważając zakończenie małżeństwa, należy dokładnie przeanalizować przyczyny konfliktu i problemy, które doprowadziły do decyzji o rozwodzie. W takiej sytuacji nieoceniona może okazać się pomoc terapeuty lub pełnomocnika. Negocjacje przeprowadzone przez profesjonalistę mogą ułatwić nawiązanie rozmowy między małżonkami i polubowne rozwiązanie małżeństwa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, sąd jest uprawniony do rozwiązania małżeństwa, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Oznacza to, wygaśnięcie trzech więzi: fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej. Podkreślenia jednak wymaga, że nawet mimo spełnienia powyższych warunków, rozwód będzie niedopuszczalny, jeśli skutkowałoby to ucierpieniem dobra małoletnich dzieci małżonków lub jeśli orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód jest również niedopuszczalny, gdy małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia żąda rozwodu, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, a także w sytuacji, kiedy odmowa rozwodu byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Źródło: https://poznanrozwod.pl/rozwod/przebieg-rozwodu/
Jak już w treści niniejszego artykułu wskazywano, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, pomoże w zawarciu ugody między małżonkami, a także wynegocjuje rozwód za porozumieniem stron.
Gdy małżonkowie wspólnie podejmują decyzję o rozstaniu, ta forma rozwodu może okazać się najkorzystniejsza. Do jej głównych zalet należy szybki przebieg postępowania sądowego, mniejsze koszty oraz zminimalizowanie stresu. Sąd udziela rozwodu pod warunkiem, że doszło do całkowitego i trwałego zerwania więzi fizycznej, emocjonalnej oraz ekonomicznej między małżonkami.
Kluczowym elementem rozwodu za porozumieniem stron jest ustalenie i wskazanie wszystkich kwestii, takich jak opieka nad dziećmi oraz ponoszenie kosztów ich utrzymania, ale również kwestie winy w rozpadzie pożycia stron, w treści porozumienia rodzicielskiego.
Przedmiotem negocjacji jest także podział majątku wspólnego, który może być przeprowadzony u notariusza jeszcze przed rozprawą.
Rozwód za porozumieniem stron można przeprowadzić zarówno w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają dzieci, jak i wtedy, gdy wspólnie je wychowują. W tym drugim przypadku jest to wręcz najlepsza opcja. Małżonkowie zatem powinni przedłożyć sądowi porozumienie rodzicielskie.
Pomoc w przygotowaniu artykułu: https://adwokaci-ks.pl/