Ładowanie...

Przeprowadzka dziecka do ojca - jak znieść alimenty?

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 2022-08-21

Moja 20-letnia, ucząca się jeszcze córka z pierwszego małżeństwa z początkiem tego miesiąca przeprowadziła się do mnie. Na dziecko mam zasądzone sądownie alimenty, które solidnie zawsze płaciłem, jednak w tej sytuacji chciałbym znieść alimenty, gdyż dziecko mieszka z nami pod jednym dachem i jego utrzymanie spadło na mnie. Jaki wniosek powinienem złożyć i jak go uzasadnić, aby sąd zwolnił mnie z obowiązku alimentacyjnego ze względu na przeprowadzkę córki do mnie? Czy byłą żonę powinienem poinformować o złożeniu takiego wniosku, np. listownie?

Przeprowadzka dziecka do ojca - jak znieść alimenty?

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci

Kwestie dotyczące obowiązku alimentacyjnego regulowane są przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). Artykuł 128 ustanawia jako ogólną zasadę obowiązek dostarczania środków utrzymania (w miarę potrzeby także środków wychowania) obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przepisach brak jest wskazania dotyczącego wieku dziecka, wraz z którym owy obowiązek ustaje. Co więcej, obowiązek alimentacyjny nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności czy też ukończenia nauki, np. ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra.

To, kiedy obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka (również pełnoletniego) wygasa, zależy przede wszystkim od tego, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie i od tego, czy znajduje się ono w stanie niedostatku. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (tym i wieloma innymi) z dnia 31 stycznia 1986 r. (sygn. akt. III CZP 78/85): „obowiązek alimentacyjny rodziców kończy się z momentem, w którym dziecko – z reguły po uzyskaniu wykształcenia i przygotowania do określonego zawodu – jest w stanie utrzymać się samodzielnie”. Zgodnie zaś z art. 133 K.r.o.:

„§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.”

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka

Mając zatem ten przepis na uwadze, oczywiście istnieje możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego, ale po spełnieniu określonych warunków. Wyrok zasądzający alimenty w każdej sprawie jest wydawany bezterminowo. Brak jest wskazania daty jego zakończenia, brak jest wskazania okoliczności, wraz z którymi następuje ustanie tego obowiązku. Zgodnie zaś z art. 1441 K.r.o.:

„Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.”

Pozew do sądu rodzinnego, uzasadnienie pozwu

Zamieszkiwanie przez córkę z Panem zrzuciło całość kosztów jej utrzymania na Pańską rzecz. Jak rozumiem, była żona nie posiada obowiązku alimentacyjnego na rzecz Waszej córki, a ponadto Pan dalej płaci alimenty do jej rąk albo już do rąk córki. Dlatego teraz jak najbardziej ma Pan podstawy do tego, aby wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak pisałem, alimenty są zasądzone na czas nieokreślony. Dopiero prawomocne postanowienie w przedmiocie uchylenia obowiązku może stanowić dla Pana podstawę do zaprzestania ich płatności. Pozew należy uargumentować, na przykład w ten sposób, że z uwagi na fakt, iż córka mieszka z Panem, to Pan w całości ponosi koszty jej utrzymania, zaś jej matka nie dokłada się do jej utrzymania. Może Pan nawet pozwać byłą żonę o zapłatę alimentów na rzecz córki z uwagi na to, że przecież koszty utrzymania dziecka obciążają oboje rodziców. Na świadka powinien Pan wezwać córkę, zakładając, że macie Państwo ze sobą dobre kontakty.

Sąd poinformuje drugą stronę o tym, iż złożył Pan taki pozew, oczywiście pod warunkiem, że alimenty zasądzone są dalej do rąk matki dziecka, a nie do rąk, czy też na konto, już pełnoletniego dziecka.

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu