Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk • Opublikowane: 2024-10-13
Jestem rozwodnikiem z mojej winy. Obecnie podupadłem na zdrowiu i nie jestem w stanie samodzielnie się utrzymać. Czeka mnie poważna operacja kardiologiczna. Poza tym zaawansowana cukrzyca i niedomagania krążeniowe. Czy mogę ubiegać się o alimenty od byłej żony? Jak i gdzie złożyć pozew?
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2809). W pierwszej kolejności należy wskazać, że z zawarciem małżeństwa wiąże się obowiązek współdziałania dla dobra rodziny, w tym przyczyniania się do jej utrzymania. Obowiązek łożenia na utrzymanie rodziny jest można powiedzieć trwalszy niż sam węzeł małżeński, gdyż w określonych prawem sytuacjach można domagać się alimentów także po ustaniu małżeństwa.
Roszczenia alimentacyjne na małżonka mają dwie postacie. Pierwszą z nich są tzw. alimenty słusznościowe, które uregulowane są w art. 60 § 1. Alimenty te należne są: małżonkowi niewinnemu (rozwód orzeczony bez orzekania o winie, rozwód z wyłącznej winy współmałżonka) albo małżonkowi współwinnemu, gdy znajdzie się w niedostatku. Zgodnie ze wskazanym przepisem małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Osobą zobowiązaną do alimentacji może zaś być małżonek niewinny, współwinny lub wyłącznie winny.
Oprócz powyższego w ustawie uregulowane są także alimenty wyrównawcze. Podstawą prawną jest w tym wypadku art. 60 § 2, który stanowi, że jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Alimenty te są należne małżonkowi niewinnemu dla wyrównania poziomu życia do takiego, jaki miał w trakcie małżeństwa.
Niestety w każdym przypadku wskazuje się, że alimenty przysługują na tzw. małżonka niewinnego lub też co najmniej współwinnego. Jeżeli został Pan uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia, to alimenty na Pana rzecz od byłej żony nie przysługują.
Pan Marek, po rozwodzie z orzeczeniem o jego wyłącznej winie, zachorował na zaawansowaną cukrzycę i przeszedł kilka poważnych operacji. Jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, przez co nie jest w stanie pracować i samodzielnie się utrzymywać. Marek złożył pozew o alimenty od byłej żony, ale sąd odmówił, argumentując, że z powodu wyłącznej winy rozkładu pożycia nie przysługuje mu prawo do alimentów od małżonka.
Pani Anna, rozwiedziona od kilku lat, jest współwinna rozkładu małżeństwa. Kilka lat po rozwodzie zachorowała na nowotwór, co uniemożliwiło jej podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie się. Anna złożyła pozew o alimenty od byłego męża, a sąd orzekł, że w związku z jej trudną sytuacją materialną i zdrowotną, były mąż zobowiązany jest do płacenia jej comiesięcznych alimentów, mimo że rozwód był z orzeczeniem winy obu stron.
Pan Jan, po rozwodzie bez orzekania o winie, doznał udaru, który spowodował poważne komplikacje zdrowotne. Stał się całkowicie niezdolny do pracy i popadł w niedostatek. Jan wystąpił do sądu z pozwem o alimenty od byłej żony. Sąd uznał, że Jan znajduje się w niedostatku i przyznał mu alimenty na pokrycie części jego usprawiedliwionych potrzeb, biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe jego byłej małżonki.
Możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka zależy od wielu czynników, takich jak stan niedostatku, orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz sytuacja materialna stron. Choć w przypadku winy wyłącznej alimenty na rzecz byłego małżonka nie przysługują, w sytuacji współwiny lub rozwodu bez orzekania o winie, osoba w trudnej sytuacji zdrowotnej może mieć prawo do wsparcia finansowego. Sąd każdorazowo ocenia, czy żądanie alimentów jest uzasadnione i odpowiada potrzebom osoby wnioskującej.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, w tym pozwów o alimenty, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji prawnej i zdrowotnej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie w dochodzeniu swoich praw.
Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu