Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2024-10-20
Eksmałżonka poinformowała mnie mailowo o podwyższeniu alimentów. Nie wiedziałem o toczącej się rozprawie. Mimo że eksżona wie, gdzie aktualnie mieszkam, podała w sądzie stary adres (nie mieszkam tam od 10 lat). Czy muszę płacić podwyższone alimenty na podstawie maila od eksżony? Zaznaczam, że nie chodzi mi o uchybianie się od płacenia, tylko o formę, w jakiej to podwyższenie alimentów było załatwiane, czyli o podanie z premedytacją błędnego adresu.
Póki wyrok znajduje się w obiegu prawnym, to jest Pan zobligowany do płacenia alimentów zgodnie z treścią tego wyroku. Jednak obecnie powinien Pan – mając za dowód mail od eksmałżonki – wnieść do sądu wniosek o doręczenie Panu wyroku na adres w UK, wskazując, że nie został Pan powiadomiony o toczącym się postępowaniu, a więc pozbawiony możliwości obrony, a takie coś skutkuje nieważnością postępowania.
Do wniosku proszę dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające miejsce Pana zamieszkania oraz fakt, iż Pana eksżona wiedziała o Pana miejscu pobytu, a celowo uniemożliwiła Panu udział w postępowaniu. Numer sprawy ustali Pan telefonicznie z sądem, jeśli eksżona Panu nie podała. Pismo wnosi się do sądu apelacyjnego – sądu okręgowego.
„W pierwszej kolejności podnieść należy, że bez znaczenia dla dopuszczalności rozważania z urzędu przez sąd drugiej instancji nieważności postępowania przed sądem pierwszej instancji jest to, która ze stron wniosła apelację, gdyż kwestię nieważności postępowania sąd odwoławczy rozważa bez względu na to, którą ze stron dotknęły skutki nieważności postępowania. Ustanowione w postępowaniu cywilnym rygory służą bowiem nie tylko interesom stron, ale chronią także interes wymiaru sprawiedliwości, wyrażający się w zagwarantowaniu pewności i stabilności orzeczeń sądowych” (tak SN w postanowieniu z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. III UZ 13/14).
W literaturze, jak i w judykaturze występuje rozbieżność poglądów w kwestii, kiedy występuje pozbawienie strony możności obrony wywołujące nieważność postępowania (art. 379 pkt 5 K.p.c.), niemniej w nowszym orzecznictwie dominuje pogląd, że wadliwość ta występuje wówczas, gdy strona procesowa, wbrew swej woli, zostaje faktycznie pozbawiona możności działania w postępowaniu lub jego istotnej części, jeżeli skutki tego uchybienia nie mogły być usunięte w dalszym toku procesu przed wydaniem w danej instancji wyroku (por. np. uzasadnienia wyroków Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2000 r., sygn. akt III CKN 416/98, z dnia 10 stycznia 2001 r., sygn. akt I CKN 999/98 i z dnia 10 lipca 2002, sygn. akt II CKN 822/00, z dnia 10 czerwca 1974 r., sygn. akt II CR 155/74).
Taka sytuacja wystąpiła w niniejszej sprawie. Brak prawidłowego zawiadomienia o terminie rozprawy, doręczenia pozwu i odpisu wyroku zaocznego jednoznacznie przesądza o pozbawieniu pozwanego możliwości obrony jego praw w rozumieniu art. 379 pkt 5 K.p.c., co skutkuje nieważnością postępowania w całości. Ponownie rozpoznając sprawę, sąd rejonowy prawidłowo doręczy Panu jako pozwanemu odpis pozwu oraz zawiadomienie o terminie rozprawy, przeprowadzając postępowanie dowodowe stosownie do Pana stanowiska. Zgodnie z art. 386 § 2 K.p.c. „w razie stwierdzenia nieważności postępowania sąd drugiej instancji uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazuje sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania”.
Powiem od razu, że sąd zawsze podwyższa alimenty – mniej lub bardziej, ale podwyższa. Warto więc uznać powództwo o podniesienie o kwotę np. 100 zł, bo i tak sąd podwyższy alimenty. Takie stanowisko także należy zamieścić w piśmie.
Marek od 5 lat płacił alimenty na swoje dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu. Otrzymał mail od swojej eksmałżonki informujący o podwyższeniu alimentów, o czym nie miał wcześniej pojęcia. Okazało się, że eksżona podała w sądzie jego stary adres, mimo że wiedziała o jego nowym miejscu zamieszkania. Marek złożył wniosek o doręczenie wyroku na właściwy adres oraz wniósł o unieważnienie postępowania ze względu na brak możliwości obrony swoich praw.
Tomek po rozwodzie płacił alimenty na dwójkę dzieci. Pewnego dnia dowiedział się o podwyższeniu alimentów z maila od byłej żony. Jak się okazało, rozprawa odbyła się bez jego wiedzy, gdyż pozew i wyrok zostały doręczone na adres, pod którym nie mieszkał od dekady. Tomek odwołał się od wyroku, wskazując na wadliwe doręczenie i brak możliwości uczestnictwa w postępowaniu, co skutkowało unieważnieniem postępowania.
Anna była przekonana, że alimenty na jej syna są ustalone zgodnie z prawem, aż do momentu, kiedy otrzymała mail od byłego męża z informacją, że zostały one podwyższone. Zdziwiło ją to, bo nie została zaproszona na rozprawę. Okazało się, że jej były mąż celowo podał w sądzie jej stary adres. Anna złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, argumentując, że nie miała szansy na obronę swoich interesów.
Podwyższenie alimentów musi odbywać się zgodnie z procedurami sądowymi, a strona musi być prawidłowo poinformowana o toczącym się postępowaniu. Jeżeli jeden z rodziców celowo podał błędny adres, uniemożliwiając drugiej stronie udział w sprawie, można złożyć wniosek o unieważnienie postępowania. Zawsze warto walczyć o swoje prawa, aby mieć możliwość obrony i zapewnienia uczciwego rozstrzygnięcia.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby skutecznie bronić Twoich praw w sprawach alimentacyjnych i innych kwestiach rodzinnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i fachowe wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. III UZ 13/14
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2000 r., sygn. akt III CKN 416/98
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2001 r., sygn. akt I CKN 999/98
5. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2002, sygn. akt II CKN 822/00
6. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 1974 r., sygn. akt II CR 155/74
8. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu