Ładowanie...

Poprawa warunków bytowych dziecka a wysokość alimentów

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-09-15

Czy zarobki i dobre warunki mieszkaniowe konkubenta mają wpływ na alimenty? Mój syn skończył 15 lat i wychowuje się od pierwszego roku życia z moją byłą partnerką i jej konkubentem. Obecnie przeprowadzili się do matki konkubenta do dwupiętrowej wilii. Nie płacą za wynajem, nie mają wysokich rachunków za prąd (fotowoltaika), pracują i dobrze zarabiają. Warunki zmieniły się ewidentnie na ich korzyść. Partnerka chce mnie pozwać do sądu o podwyżkę alimentów, a ja ledwo żyję. Nie mam nic, wynajmuję pokój w Anglii, a zarabiam tyle, że ledwie wystarcza na życie. Czy przy ustalaniu podwyżki alimentów sąd może wziąć pod uwagę radykalną poprawę życia byłej partnerki?

Poprawa warunków bytowych dziecka a wysokość alimentów

Zmiana obowiązku alimentacyjnego

Jak najbardziej przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego sąd weźmie pod uwagę obecne warunki mieszkaniowe dziecka, w tym brak dokonywanych opłat związanych z zamieszkiwaniem dziecka – albowiem to również wlicza się do obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli więc sytuacja majątkowa matki dziecka jest znacznie lepsza od Pana i nie ma podstaw do tego, aby zwiększyć Pana obowiązek alimentacyjny, sąd powinien to uwzględnić.

Oprócz tego, przy zmianie obowiązku alimentacyjnego, konieczne jest spełnienie przesłanki zmiany stosunków, a więc np. zwiększonych wydatków na dziecko, zmiany sytuacji majątkowej dziecka – jeżeli taka sytuacja nie zachodzi, a dziecko posiada wręcz lepszą sytuację majątkową, to nie ma zasadności zmiany obowiązku alimentacyjnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka

Zgodnie z art. 135 § 1 K.r.io. „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania do czasu usamodzielnienia się dzieci. Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie itp.

Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie go do samodzielnego życia w społeczeństwie. Proszę jednak mieć na uwadze, że – pomimo nawet lepszej sytuacji majątkowej matki dziecka – na Panu jako ojcu również ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dziecka.

Warto zwrócić uwagę także na orzeczenie, iż „(…) osoba, na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, a zwłaszcza obowiązek alimentacyjny względem swych nieletnich dzieci, powinna w celu zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dążyć do pełnego i właściwego wykorzystania swych sił, kwalifikacji i zdolności zarobkowej, jeśli istnieją ku temu realne możliwości. Zakres zatem obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeżeli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił, zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno-gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie” (orzeczenie SN z 9.01.1959 r., sygn. akt III CR 212/58).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Określenie potrzeb dziecka

W wyroku z 5.05.1998 r. (sygn. akt I CKN 284/98) SN podkreślił, że „zakres usprawiedliwionych potrzeb dziecka powinien być ustalony w ten sposób, aby w razie ich zaspokojenia stopa życiowa dziecka była taka sama jak stopa życiowa rodziców. (…) Słusznie jednak zauważa się przy tym, że nie chodzi tu o mechaniczny podział osiąganych przez rodziców dochodów, ale o zbliżone z rodzicami zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dzieci, przy uwzględnieniu ich wieku, stanu zdrowia, kierunku szkolenia oraz innych indywidualnych okoliczności (…)”.

„Usprawiedliwione potrzeby powinny być oceniane »nie tylko na podstawie wieku«, lecz również miejsca pobytu dziecka, jego środowiska, możliwości zarobkowych zobowiązanych do jego utrzymania i całego szeregu okoliczności każdego konkretnego wypadku” (tak wyrok SN z 10.10.1969 r., sygn. akt III CRN 350/69).

Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, obecnie lepsza sytuacja majątkowa dziecka i jego matki ma wpływ na obowiązek alimentacyjny. Powinien Pan to wykazać w ewentualnym postępowaniu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Ojciec piętnastoletniego Janka od lat płaci alimenty ustalone, kiedy jego była partnerka wychowywała syna w wynajmowanym mieszkaniu. Obecnie matka Janka zamieszkała z nowym partnerem w dużym, wyremontowanym domu, nie płacąc czynszu ani wysokich rachunków dzięki panelom fotowoltaicznym. Mimo poprawy warunków bytowych matka wniosła o podwyżkę alimentów, uzasadniając rosnące potrzeby syna. Ojciec, który sam zmaga się z trudną sytuacją finansową, argumentuje przed sądem, że warunki życia syna są już wystarczająco dobre i nie ma podstaw do zwiększenia alimentów.

 

Kinga, matka dwojga dzieci, po rozstaniu z mężem poznała nowego partnera, z którym zamieszkała w nowoczesnym apartamencie w centrum miasta. Dzięki dobrej pracy i korzystnym warunkom mieszkaniowym, dzieci Kingi cieszą się znacznie wyższym standardem życia niż wcześniej. Ojciec dzieci, zatrudniony na umowę o pracę, wynajmuje kawalerkę i z trudem płaci alimenty. Mimo to Kinga wnosi o podwyżkę alimentów, wskazując na rosnące koszty edukacji dzieci. Sąd musi ocenić, czy rzeczywiście istnieje uzasadnienie do zwiększenia obciążeń alimentacyjnych ojca.

 

Mateusz, ojciec samotnie wychowujący córkę, dowiedział się, że jego była żona, wraz z nowym partnerem, przeprowadziła się do luksusowej willi z ogrodem. Dzieci nie tylko mają lepsze warunki mieszkaniowe, ale również uczęszczają do prywatnych szkół, co zdaniem matki zwiększa ich potrzeby. Mateusz, który pracuje za granicą i wynajmuje mały pokój, stara się wykazać, że podwyżka alimentów nie jest konieczna, ponieważ dzieci korzystają z poprawy sytuacji materialnej matki i jej partnera.

Podsumowanie

 

Przy ocenie wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców. Radykalna poprawa warunków bytowych u jednego z rodziców może wpłynąć na decyzję o braku podwyżki alimentów, szczególnie jeśli dziecko korzysta z lepszej sytuacji materialnej. Kluczowe jest, aby obciążenia były sprawiedliwie dostosowane do realnych możliwości zobowiązanego.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, które pomogą Ci skutecznie bronić swoich praw w sprawach alimentacyjnych i rodzinnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 9 stycznia 1959 r., sygn. akt III CR 212/58
3. Wyroku z 5 maja 1998 r. sygn. akt I CKN 284/98
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 1969 r., sygn. akt III CRN 350/69

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu