Ładowanie...

Pełnoletnia córka odmawia kontaktu z ojcem – co z alimentami i prawami rodzica?

Autor: Aleksandra Pofit • Opublikowane: 2025-02-02

Czy 18-letnia córka może odmówić kontaktu z ojcem, który płaci na nią alimenty? Z jej matką jesteśmy rozwiedzeni, ona ma drugiego męża. Nie mam kontaktu z córką od 2 miesięcy, przestała reagować na moje próby kontaktu na miesiąc przed 18. urodzinami. Taka sytuacja mi nie odpowiada. Chciałbym wiedzieć, czy mam nadal płacić alimenty na konto powódki czyli jej matki, czy na konto córki, jeśli mi je poda. O ile wiem, córka nie jest w żadnym związku, chodzi do 4 klasy liceum.

Pełnoletnia córka odmawia kontaktu z ojcem – co z alimentami i prawami rodzica?

18. urodziny, ustanie władzy rodzicielskiej, alimenty do rąk dziecka

Córka ma prawo nie utrzymywać z Panem kontaktów, ale Pan ma obowiązek nadal płacić alimenty. Obecnie, gdy Pana córka jest pełnoletnia, powinien płacić Pan alimenty do jej rąk, a nie matki.

Z momentem uzyskanie pełnoletniości, co staje się z momentem ukończenia osiemnastego roku życia, ustaje władza rodzicielska, przedstawicielstwo ustawowe przestaje obowiązywać, a dziecko uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych i może się samodzielnie reprezentować.

Czy można zobowiązać dorosłe dziecko do utrzymywania kontaktów z rodzicami?

Dopóki dziecko nie jest pełnoletnie, sądownie można ustalić tzw. kontakty rodziców z dziećmi. Po ukończeniu osiemnastego roku życia człowiek staje się dorosły i sąd nie ma prawa ingerować w tak prywatną sferę człowieka, jaką jest spędzanie czasu z innymi osobami. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2018 r. rozstrzygnął, że rodzicom dorosłego dziecka nie przysługuje uprawnienie do żądania rozstrzygnięcia przez sąd opiekuńczy o sposobie utrzymywania kontaktów z tym dzieckiem. Podkreślił, że przepisy Kodeksy rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) nie regulują kwestii kontaktów pomiędzy rodzicami a dorosłymi dziećmi. Jedynym przepisem, który dotyczy dorosłych dzieci jest art. 87 K.r.o. Ten przepis stanowi, że rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się, ale jest to raczej postulat bez jakichkolwiek sankcji. Nie można zatem w drodze przymusu państwowego zobowiązać dorosłej osoby do utrzymywania kontaktu z rodzicami, jeśli ta osoba tego nie chce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka, uzyskanie samodzielności

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny, to zgodnie z art. 133 K.r.o.: Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Skoro w art. 133 § 1 K.r.o. jest mowa o „dziecku, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie”, to wobec tego – jak trafnie podkreślił to SN – osiągnięcie przez uprawnionego pełnoletności samo przez się nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego, o który tu chodzi. Szczególne unormowanie obowiązku alimentacyjnego rodziców polega tu na tym, że obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie, stosownie do swoich uzdolnień i predyspozycji, kwalifikacji zawodowych, czyli do chwili usamodzielnienia się, i to niezależnie od osiągniętego wieku. Uzyskanie pełnoletności nie zmienia sytuacji prawnej dziecka w zakresie alimentów, jeżeli dziecko pobiera naukę w szkole lub na uczelni i czas na nią przeznaczony wykorzystuje rzeczywiście na zdobywanie kwalifikacji zawodowych (teza V i jej uzasadnienie zawarte w Wytycznych SN z 1987 r.). Może przy tym chodzić zarówno o sytuację, gdy dziecko uczy się czy studiuje w systemie stacjonarnym, jak i o sytuację, gdy dziecko uczy się czy studiuje w systemie zaocznym.

Przykłady:

Pan Tomasz, ojciec 18-letniej Zuzy, dowiedział się od córki, że chciałaby ona, aby alimenty były przelewane bezpośrednio na jej konto, ponieważ jest pełnoletnia. Zuza wciąż uczęszcza do liceum, ale od pewnego czasu unika kontaktów z ojcem, tłumacząc, że nie czuje się z nim emocjonalnie związana. Pan Tomasz, mimo braku kontaktu, rozumie, że jego obowiązek alimentacyjny nadal trwa, ponieważ córka nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. Po uzyskaniu od niej numeru konta, zmienia sposób dokonywania przelewów zgodnie z prawem.

Pani Anna, matka 19-letniego Pawła, zauważyła, że ojciec chłopaka, pan Michał, przestał przelewać alimenty, tłumacząc to faktem, że Paweł zerwał z nim kontakt. Paweł studiuje dziennie i nie pracuje, więc jego sytuacja finansowa nie pozwala na samodzielne utrzymanie. Po rozmowie z prawnikiem pan Michał został poinformowany, że brak kontaktu z synem nie zwalnia go z obowiązku alimentacyjnego, dopóki Paweł nie uzyska pełnej samodzielności. Ojciec wznowił przelewy, zrozumiawszy swoje zobowiązania.

Pan Marek, ojciec 20-letniej Magdy, chciał sądownie ustalić sposób kontaktów z córką, która nie odpowiadała na jego wiadomości i unikała spotkań. Dowiedział się jednak, że jako dorosła osoba Magda ma pełne prawo decydować, z kim chce utrzymywać relacje, i sąd nie ma możliwości ingerowania w jej decyzje. Mimo tej trudnej sytuacji, pan Marek nadal wpłacał alimenty na jej konto, szanując jej niezależność i obowiązujące przepisy.

Podsumowanie

Brak kontaktu z pełnoletnim dzieckiem nie zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego, dopóki dziecko nie osiągnie samodzielności finansowej. Pełnoletnie dziecko ma prawo decydować o relacjach z rodzicami, jednak alimenty powinny być przekazywane bezpośrednio do jego rąk. Kluczowe jest zrozumienie, że obowiązki rodzicielskie i alimentacyjne są niezależne od osobistych relacji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz przygotowanie pism dotyczących obowiązku alimentacyjnego, relacji z pełnoletnim dzieckiem i innych kwestii rodzinnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt III CZP 11/18

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu