Ładowanie...

Odsetki od alimentów od daty wniesienia pozwu

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-06-04

Mąż został pozwany o podwyższenie alimentów. Sprawa trwała 2 lata i sąd zasądził podwyższone alimenty od daty wzniesienia pozwu. Należność główna została uregulowana. Natomiast teraz była żona domaga się odsetek od daty wniesienia pozwu. Czy odsetki liczy się od daty wniesienia pozwu czy od momentu wyroku? Przecież w momencie składania pozwu nie było wiadomo, czy sąd podwyższy alimenty. W załączeniu treść wyroku.

Odsetki od alimentów od daty wniesienia pozwu

Wymagalność roszczenia od wyroku – brak odsetek

Matka dziecka jest w błędzie, bowiem Pani mąż ma obowiązek zapłacić alimenty wstecz (wyrównać je) wraz z alimentami bieżącymi do dnia wskazanego w wyroku jako zapłata alimentów bieżących. Odsetki od tych poprzednich alimentów nie należą się, gdyż mąż nie popadł w zwłokę z zapłatą alimentów wcześniejszych – roszczenie powstało i stało się wymagalne dopiero z orzeczeniem wyroku.

Zgodnie bowiem z art. 476 Kodeksu cywilnego dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zobowiązanie terminowe

Zobowiązaniem terminowym jest zatem zobowiązanie, którego termin wykonania wynika z umowy, ustawy, orzeczenia sądu lub z decyzji właściwego organu, lub właściwości danego stosunku prawnego. W takich zobowiązaniach świadczenie powinno być spełnione w tym właśnie terminie – jest to termin wymagalności świadczenia, który zarazem wyznacza chwilę, od której rozpoczyna swój bieg zwłoka i opóźnienie. Przykładem wyznaczenia wymagalności zobowiązania terminowego jest termin zapłaty wynagrodzenia za wykonane dzieło, przypadający w chwili jego oddania – który w świetle orzecznictwa SN – jest terminem oznaczonym w rozumieniu art. 476 Kodeksu cywilnego (por. np. wyr. SA w Poznaniu z 7.12.2006 r., sygn. akt I ACa 820/06).

Wobec tego mąż jest obowiązany wyrównać/dokonać płatności alimentów wstecz do dnia wskazanego jako zapłata alimentów bieżących. Odsetki od wcześniejszych alimentów nie należą się, ponieważ zobowiązanie i wymagalność tego roszczenia powstała dopiero teraz.

Przykłady

 
Pani Anna

Pani Anna złożyła pozew o podwyższenie alimentów na swojego syna w styczniu 2022 roku. Sprawa trwała dwa lata, a sąd wydał wyrok w styczniu 2024 roku, podwyższając alimenty od daty złożenia pozwu. Były mąż Pani Anny, Pan Jan, uregulował należność główną, ale Pani Anna zażądała odsetek od daty wniesienia pozwu. Sąd wyjaśnił, że odsetki należą się dopiero od momentu, gdy alimenty stały się wymagalne, czyli od dnia wyroku, a nie od daty wniesienia pozwu.

 
Pan Marek

Pan Marek wniósł pozew o podwyższenie alimentów na swoją córkę w lutym 2021 roku. Proces sądowy trwał półtora roku, a wyrok zapadł we wrześniu 2022 roku. Sąd podwyższył alimenty od daty złożenia pozwu. Pani Katarzyna, była żona Pana Marka, domagała się odsetek od lutego 2021 roku. Sąd orzekł, że odsetki są należne od daty wyroku, ponieważ zobowiązanie do zapłaty podwyższonych alimentów powstało dopiero w momencie wydania wyroku.

 
Pani Ewa

Pani Ewa złożyła pozew o podwyższenie alimentów na swojego syna w marcu 2020 roku. Proces sądowy zakończył się w marcu 2022 roku, kiedy sąd zasądził podwyższone alimenty od daty wniesienia pozwu. Były mąż Pani Ewy, Pan Piotr, zapłacił wyrównanie alimentów zgodnie z wyrokiem, ale Pani Ewa zażądała dodatkowo odsetek od marca 2020 roku. Sąd wyjaśnił, że odsetki można naliczać dopiero od daty wyroku, gdyż przed tym terminem nie było pewności co do podwyższenia alimentów.

Podsumowanie

 

Odsetki od podwyższonych alimentów są naliczane od daty wyroku sądu, a nie od daty wniesienia pozwu. Zobowiązanie do zapłaty wyższych alimentów powstaje dopiero z chwilą wydania wyroku, co oznacza, że odsetki mogą być naliczane dopiero od tego momentu. Jest to zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi wymagalności roszczeń.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w sprawach alimentacyjnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I ACa 820/06

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu