Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2023-05-14
Mam 3 rodzeństwa i problem z uzyskaniem od nich pomocy w opiece nad mamą. Brat, któremu mama przekazała gospodarstwo za rentę rolniczą, nie chce w niczym pomóc, to samo siostra, jedynie drugi brat zobowiązał się do dawania 500 zł na opiekunkę, ale to nie wystarczy. Ja sama nie daje rady z mamą, bo mam 3 dzieci i pracuję, mąż też. Zostałam z opieką sama, a mama ma demencję, choruje na serce i posiada jeszcze wiele innych chorób. Każdy z rodzeństwa coś od niej dostał, każdemu pomagała, ale mają do niej żal, że wychowani zostali przez babcię, a ona poznała mojego tatę i próbowała ułożyć sobie życie. Jestem z córką z drugiego małżeństwa, między mną a rodzeństwem jest prawie 20 lat różnicy. Mieszkam w domu, który w testamencie zapisała mi mama. Jednak nie daję sobie sama rady w opiece nad nią, chciałabym, aby w jakiś sposób mi pomogli. Nie stać mnie na opłacanie 24-godzinnej opieki, a tego potrzebuje mama. Nie ma mowy o oddani jej do ośrodka. Co mogę zrobić?
Jedynym sposobem uzyskania środków od dzieci mamy jest podanie ich o alimenty. Musi to zrobić mama albo Pani jako jej pełnomocnik.
Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Pokrewieństwo oznacza istnienie stosunku opartego na pochodzeniu od wspólnego przodka. Powód i pozwany jako ojciec i syn są krewnymi w linii prostej w rozumieniu art. 617 K.r.o. Stosownie zaś do art. 129 § 1 K.r.o. obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Wobec tego obowiązek utrzymania rodziców obciąża dzieci, które należą do grupy zstępnych, albowiem łączy ich najbliższy stopień pokrewieństwa.
Zwrócić jednak należy uwagę, iż w myśl art. 133 § 2 K.r.o. – poza wypadkiem obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Pojęcie niedostatku było szczegółowo analizowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie. Zgodnie z prezentowanym stanowiskiem pojęcie niedostatku nie tylko odnosi się do takiego stanu, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb (orzeczenie SN z 29.09.1958 r. 2 Cr 817/57 , OSPiKA 1959/11/294 ). Jednocześnie, w kolejnych orzeczeniach Sądu Najwyższego, wyraźnie zaznaczono, że zaspokojenie potrzeb każdego człowieka powinno nastąpić przede wszystkim z jego własnych środków. Dotyczy to dochodów z pracy, z majątku, ze świadczeń z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego. Za osoby znajdujące się w niedostatku należy zatem uważać osoby, które własnymi siłami nie są w stanie zaspokoić usprawiedliwionych potrzeb z uzyskiwanych dochodów.
Musi Pani jednak mieć na uwadze, że sąd może oddalić powództwo ze względu na zasady współżycia społecznego – fakt, iż dzieci wychowywała babcia – uznając żądanie alimentów jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 144 1 K.r.o.). Zasady współżycia społecznego to nieskodyfikowane normy postępowania, funkcjonujące powszechnie w społeczeństwie i mające na celu ochronę społecznie akceptowanych wartości (czyli stanów rzeczy) lub dóbr niematerialnych. Ogólnie rzecz ujmując, uprawnionym jest przyjęcie, że przez zasady współżycia społecznego, należy rozumieć podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania.
Zasady współżycia społecznego, w rozumieniu art. 144 1 K.r.o., są pojęciem pozostającym w nierozłącznym związku z całokształtem okoliczności danej sprawy i w takim całościowym ujęciu wyznaczają podstawy, granice i kierunki jej rozstrzygnięcia w wyjątkowych sytuacjach, które przepis ten ma na względzie. Dlatego do zastosowania tego przepisu konieczna jest ocena całokształtu szczególnych okoliczności danego rozpatrywanego wypadku w ścisłym powiązaniu nadużycia prawa z konkretnym stanem faktycznym.
Jest to jednak jedyny sposób na uzyskanie środków na opiekę. Pokrycie usprawiedliwionych potrzeb. Pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym – sądzie rodzinnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania mamy. Pozwać należy wszystkie dzieci, które nie chcą partycypować w pokrywaniu usprawiedliwionych potrzeb mamy.
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu