Ładowanie...

Obowiązek alimentycyjny - kiedy należy wypłacać świadczenie na rzecz byłej żony?

Autor: Artykuł Partnera • Opublikowane: 2024-10-02

Obowiązek alimentacyjny najczęściej kojarzony jest ze świadczeniem, które obowiązuje rodzica, który nie sprawuje opieki nad swoim dzieckiem. Istnieją jednak sytuacje, gdy alimenty mogą być wypłacane na rzecz byłej małżonki. Jakie są przesłanki idące za koniecznością świadczenia obowiązku alimentacyjnego oraz czy mogą one zaistnieć tylko po rozwodzie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Obowiązek alimentycyjny - kiedy należy wypłacać świadczenie na rzecz byłej żony?

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Na samym początku warto dowiedzieć się, na czym właściwie polega obowiązek alimentacyjny i jaka jest jego prawna definicja. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy określa obowiązek alimentacyjny jako zobowiązanie do dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Konkretne sytuacje, w jakich przysługują alimenty na żonę, opisane są w artykule znajdującym się pod linkiem: https://smadwokaci.pl/alimenty-na-zone-kiedy-przysluguja/

Alt do obrazka w tekście: Alimenty na byłą żonę - od czego zależy ich wysokość?

Kiedy żona ma prawo ubiegać się o alimenty?

Odpowiedź na to pytanie również znajduje się na kartach przytoczonego wyżej Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zgodnie z .Art. 60.§ 1.,,Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego’’. 

W tym wypadku mowa o tzw. podstawowym obowiązku alimentacyjnym, o który może się ubiegać małżonek rozwiedziony, którego sąd nie obarczył wyłączną winą za rozpad pożycia małżeńskiego. Ponadto istnieje również obowiązek alimentacyjny rozszerzony, który występuje w sytuacji, gdzie jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Wówczas sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. 

Jak wygląda sytuacja z alimentami w trakcie trwania małżeństwa?

Warto mieć świadomość, że nawet w momencie, w którym związek małżeński nadal trwa, mogą zaistnieć przesłanki do ubiegania się o alimenty przez jedną ze stron. Istotne jest to, że jednym z obowiązku małżonków jest konieczność zaspokajania potrzeb rodziny proporcjonalnie do możliwości zarobkowych i majątkowych. Powinność ta może dotyczyć także pozyskiwania funduszy na utrzymanie rodziny częściowo lub w całości, a także osobistych starań o wychowanie dzieci i pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli jeden z małżonków nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, druga strona będzie miała możliwość ubiegania się o zasądzenie alimentów. Dzięki temu będzie on mógł otrzymać wynagrodzenie za pracę lub inne należności przysługujące drugiej stronie. 

Ile mogą wynosić alimenty na byłą żonę? Od czego zależy ich wysokość?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jako że wysokość tego typu świadczenia zależy od indywidualnych uwarunkowań. Każda sprawa o alimenty na rzecz byłego małżonka lub małżonki rozpatrywana jest oddzielnie dla każdego przypadku. Wymaga się jednak tutaj przede wszystkim dostosowania ich wysokości wykształcenia, statusu społecznego i wieku eks małżonka. 

Zgodnie z regułą świadczenia alimentacyjne wyznaczane są na podstawie usprawiedliwionych potrzeb żony, a więc takich, które związane są m.in. z zapewnieniem minimalnej egzystencji, wydatkami mieszkaniowymi itp. Brane są tutaj pod uwagę również możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego, na które składają się dochody i zarobki, które można uzyskać przy pełnym wykorzystaniu predyspozycji finansowych, sił, czy kwalifikacji.