Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-11-15
Pracuję za granicą o 14 lat. Moja córka zamieszkuje z moją mamą. Cały czas ją utrzymywałem w przeciwieństwie do matki. Wydawało mi się, że miałem z nią bardzo dobry kontakt, nigdy na nią nie krzyknąłem. Przed jej 18. urodzinami coś się popsuło w naszych relacjach, a niedługo potem córka pozwała mnie o alimenty. Czy może pozwać tylko mnie, nie pozywając swojej matki? Czy tylko na mnie ciąży obowiązek alimentacyjny?
Uzasadnieniem obowiązku alimentacyjnego jest dostarczenie uprawnionemu usprawiedliwionych środków do życia. Wskazać jednak trzeba, iż w przypadku dzieci dorosłych obowiązek ten wygląda odmiennie aniżeli w stosunku do dzieci małoletnich. Może się okazać, iż nie ma potrzeby, aby przez kolejne miesiące czy lata łożył Pan na utrzymanie córki, w szczególności jeżeli Pana obecna sytuacja majątkowa uległa pogorszeniu, a córka nie kontynuowała nauki, ale podjęła pracę zarobkową, która przynosi jej dochód wystarczający na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych.
Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 K.r.o.: „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.
Jak wynika z powyższych regulacji, zarówno Pan, jak i matka dziecka obowiązani jesteście do świadczeń alimentacyjnych po połowie, przy czym, jak wynika z art. 135 § 2 K.r.o.: „Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
Artykuł 133 § 1 K.r.o. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.o.).
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.
W nauce prawa podnosi się, że wprowadzenie komentowanej regulacji „stanowi podsumowanie orzecznictwa Sądu Najwyższego, który pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów dopuszczał możliwość uchylenia się przez rodziców od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka jeżeli »nie dokłada ono starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się«. Sytuacja taka ma miejsce, na przykład gdy pełnoletnie dziecko, już przygotowane do pracy, zaniedbuje studia, z własnej winy nie zdając egzaminów (…)” (tak J. Zatorska, Komentarz do zmiany art. 133, Nb 3). Wskazuje się, że w danych okolicznościach takim zachowaniem może być m.in. „nieuczestniczenie w zajęciach studenckich i brak pozytywnych wyników egzaminów i zaliczeń, powtarzanie roku, niepodjęcie studiów pomimo uzyskania środków finansowych na zapłatę czesnego albo czynszu na najem mieszkania, podejmowanie studiów na kolejnym kierunku itd.” (tak J. Haberko, Charakter prawny relacji, s. 54).
Zatem jeżeli Pańska córka w dalszym ciągu się uczy, alimenty są jej jak najbardziej potrzebne, chyba że równocześnie pracuje zarobkowo. Jednocześnie, jeżeli Pana zdolności finansowe znacznie się pogorszyły, można rozważyć zaprzestanie uiszczania alimentów, o ile Pana możliwości finansowe na to nie pozwalają.
Reasumując, alimenty mają za zadanie zabezpieczyć aktualne, usprawiedliwione potrzeby dziecka związane m.in. z nauką, nawet jeżeli dziecko jest pełnoletnie. Rodzice obowiązani są do równego łożenia na potrzeby dziecka, jeżeli jednak rodzic sprawuje opiekę osobistą, to stanowi jego wkład w obowiązek alimentacyjny.
Przypadek rozważenia obowiązku alimentacyjnego wobec pracującego studenta
Marta skończyła 20 lat i nadal studiuje. Jej rodzice rozwiedli się, a obowiązek alimentacyjny został nałożony na oboje. Marta jednak podjęła pracę na pół etatu, co pozwala jej pokrywać większość swoich wydatków, takich jak czynsz czy jedzenie. Ojciec Marty, który sam ma teraz niższe dochody, złożył wniosek o zmniejszenie alimentów, argumentując, że Marta zaczęła zarabiać i może już samodzielnie pokrywać swoje podstawowe potrzeby.
Pełnoletnie dziecko nie kontynuuje nauki i pracuje zawodowo
Tomasz skończył 18 lat i nie zdecydował się na dalszą edukację. Zamiast tego podjął pracę jako mechanik, która zapewnia mu stały dochód wystarczający na samodzielne utrzymanie. Jego matka, która dotychczas płaciła na niego alimenty, wystąpiła do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że Tomasz może sam się utrzymać i nie ma już usprawiedliwionych potrzeb wymagających wsparcia finansowego.
Kontynuacja nauki przez pełnoletnie dziecko i nierówna partycypacja rodziców
Kasia, 19-letnia studentka, mieszka z matką, która opłaca większość jej wydatków. Jej ojciec, mimo sądowego nakazu, nie regularnie płaci alimenty, argumentując, że Kasia jest pełnoletnia i mogłaby pracować. Matka Kasi złożyła pozew o egzekucję zaległych alimentów, wskazując, że Kasia studiuje dziennie i nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej, a ojciec nie spełnia swojego obowiązku wobec córki.
Obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego dziecka zależy od jego zdolności do samodzielnego utrzymania się oraz usprawiedliwionych potrzeb, a także od możliwości finansowych rodziców. Obowiązek ten może dotyczyć zarówno ojca, jak i matki, i trwa tak długo, jak dziecko nie jest w stanie samodzielnie pokrywać swoich kosztów utrzymania, zwłaszcza w przypadku kontynuowania nauki.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dotyczących obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci, w tym wniosków o uchylenie lub zmniejszenie alimentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu