Ładowanie...

Nieakceptowalne zachowania matki wobec dorosłego syna, jak się przeciwstawić?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-09-15

Mamy poważny problem z matką mojego męża. Ona sądownie była zobowiązana do płacenia na niego alimentów, po tym jak opuściła rodzinę, gdy mąż miał 14 lat. Wychowywał go ojciec. Ona te alimenty płaciła sporadycznie, stąd narósł dług w funduszu alimentacyjnym. O dług matka oskarża syna, nakazując mu spłatę zadłużenia (mąż dawno ukończył 26 rok życia), ponieważ uważa te środki za nienależnie pobrane. Grozi zgłoszeniem sprawy do prokuratury. Czy ma do tego podstawy? Są jeszcze inne sprawy, których nie sposób akceptować. Mąż z uwagi na bezpieczeństwo rodziny nie chce podać matce swojego adresu, a ta grozi wysłaniem jakiegoś pisma z sądu. Grozi, że zgłosi na policję, jakoby mąż się ukrywał, a ona chce mu wysłać pismo. Co z tym można zrobić? I ostatnia sprawa: matka telefonuje i mailuje do miejsca pracy męża, szargając jego opinię i fałszywie oskarżając o nękanie w dzieciństwie oraz nienależnie pobrane alimenty. Poniża go w oczach współpracowników, a ponadto wyszukuje w internecie członków mojej rodziny, dzwoni do nich i również szkaluje, przy tym nalega na ujawnienie jego adresu, czego nikt do tej pory nie uczynił. Jak się przeciwstawić takim zachowaniom?

 

Nieakceptowalne zachowania matki wobec dorosłego syna, jak się przeciwstawić?

 

Obowiązek rodzica alimentacji dziecka do uzyskania samodzielności

Oczywiście, matka Pani męża nie może się w ten sposób zachowywać. W pierwszej kolejności wskazuję, iż mąż nie jest obowiązany do zwrotu alimentów.

Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Artykuł 133 § 1 K.r.o. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.o.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.

Dlatego też, jeżeli matka męża nie uchyliła tego obowiązku, była ona obowiązana do płacenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Karalność uporczywego nękania

Idąc dalej podnoszę, iż nie mają Państwo obowiązku podawać swojego adresu zamieszkania. Jeżeli natomiast dochodzi do zniesławienia i nękania męża, powinien on takie działania zgłosić do prokuratury, składając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego (K.k.): „§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Bardzo istotne w niniejszej sprawie jest znamię uporczywości łączy w sobie dwa elementy. Jeden z nich charakteryzuje postępowanie sprawcy od strony podmiotowej, a polega na szczególnym nastawieniu psychicznym wyrażającym się w nieustępliwości, chęci postawienia na swoim (obojętnie z jakich pobudek), podtrzymywaniu własnego stanowiska na przekór ewentualnym próbom jego zmiany. Drugi element, obiektywny, polega na trwaniu takiego stanu rzeczy przez pewien dłuższy czas (zob. uchw. SN z 9.6.1976 r., VI KZP 13/75, OSNKW 1976, Nr 7-8, poz. 86; zob. również wyr. SN z 24.11.1970 r., V KRN 437/70, OSNKW 1971, Nr 3, poz. 37 z aprobującą glosą Z. Siwika, PiP 1972, Nr 3, s. 173 i n.; wyr. SN z 19.12.1979 r., V KRN 297/79, OSNPG 1980, Nr 6, poz. 79; wyr. SN z 28.11.1995 r., III KRN 137/95, Prok. i Pr. – wkł. 1996, Nr 6, poz. 11; wyr. SN z 27.2.1996 r., II KRN 200/95, Prok. i Pr. – wkł. 1996, Nr 10, poz. 8; post. SA w Krakowie z 13.12.2000 r., II AKz 289/00, KZS 2000, Nr 12, poz. 28).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pomawianie i zniesławianie

Zgodnie bowiem z treścią art. 212 § 1 K.k.: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Zgodnie natomiast z treścią art. 216 § 1 K.k.: „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Ustawodawca nie sprecyzował, na czym ma polegać znieważanie, a więc należy przyjąć szerokie rozumienie tego pojęcia. Przez znieważanie należy zatem rozumieć wszelkie zachowania sprawcy, które w sposób demonstracyjny wyrażają pogardę dla innej osoby, w szczególności mają poniżyć jego godność osobistą i sprawić, by poczuł się dotknięty lub obrażony (post. SN z 7.5.2008 r., III KK 234/07, Biul. PK 2008, Nr 10, poz. 33).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Pomówienia i naciski finansowe
Matka wielokrotnie zarzuca swojemu dorosłemu synowi, że nieuczciwie pobierał alimenty, mimo że zobowiązanie to wynikało z wyroku sądowego. Naciska na syna, aby spłacił rzekomy dług alimentacyjny, grożąc zgłoszeniem sprawy do prokuratury. Syn, wiedząc, że nie jest zobowiązany do zwrotu tych alimentów, stara się ograniczyć kontakt z matką, ale jej ataki i groźby nasilają się.

 

Nękanie przez fałszywe oskarżenia
Matka zaczęła nękać syna, dzwoniąc do jego miejsca pracy i rozsyłając fałszywe informacje o jego rzekomym zaniedbywaniu jej w dzieciństwie. Pomawia go przed współpracownikami, co wpływa na jego reputację zawodową. Syn nie chce podać jej swojego adresu z obawy przed dalszym nękaniem, ale matka grozi sądem, twierdząc, że syn się ukrywa.

 

Szkalowanie w rodzinie i próba wywarcia presji
Matka nawiązuje kontakt z członkami rodziny syna, w tym z jego teściami, próbując zdobyć jego aktualny adres. Dzwoni do nich, rozsyła oszczerstwa i przedstawia syna w złym świetle, próbując wywierać na niego presję, aby ujawnił miejsce zamieszkania. Syn, zaniepokojony tymi działaniami, postanawia zgłosić sprawę na policję jako uporczywe nękanie.

Podsumowanie

 

Nieakceptowalne zachowania matki wobec dorosłego syna, takie jak fałszywe oskarżenia, nękanie czy próby wywarcia presji, mogą poważnie wpłynąć na jego życie osobiste i zawodowe. W takich sytuacjach ważne jest, aby stanowczo się przeciwstawić, chronić swoją prywatność i, jeśli to konieczne, zgłosić sprawę odpowiednim organom prawnym. Prawo stoi po stronie osób, które doświadczają nękania i pomówień, oferując narzędzia do obrony swojego dobrego imienia i bezpieczeństwa.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli doświadczasz nieakceptowalnych zachowań ze strony bliskiej osoby i potrzebujesz pomocy prawnej, oferujemy profesjonalne porady online oraz przygotowanie odpowiednich pism, które pomogą Ci skutecznie chronić swoje prawa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w trudnych sytuacjach prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1976 r.,sygn.akt VI KZP 13/75
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 1970 r., sygn. akt V KRN 437/70
5. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 1979 r., sygn.akt V KRN 297/79
6. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 1995 r., sygn. akt III KRN 137/95

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu