Ładowanie...

Nakłady na dziecko i ich rozliczanie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2023-09-14 • Aktualizacja: 2025-03-14

Ojciec kupił dziecku telefon. Żąda połowy kwoty którą zapłacił, nie ustalił ze mną takiego wydatku. Czy ma do tego prawo?

Nakłady na dziecko i ich rozliczanie

Zakupy dla dziecka

Nie ma w prawie rodzinnym żadnego przepisu, który nakazywałby jednemu rodzicowi zwracanie połowy kosztów wydatkowanych na dziecko przez drugiego rodzica.

Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dzieci, które nie są w stanie utrzymywać się samodzielnie. Tak więc od chwili urodzenia zobowiązani są do dostarczania dzieciom środków utrzymania i wychowania. Pozwany jest ojcem małoletniej powódki i z tego tytułu jest zobowiązany do łożenia na jej utrzymanie i wychowanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakres alimentów – utrzymywanie dziecka

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumie się takie potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu, odpowiednio do wieku i uzdolnień, prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Rodzice są obowiązani zapewnić dziecku środki do zaspokojenia zarówno jego potrzeb fizycznych (wyżywienia, mieszkania, odzieży, higieny osobistej, leczenia w razie choroby), jak i duchowych i kulturalnych, także środki wychowania i kształcenia według zdolności, dostarczania rozrywek i wypoczynku.

Przez możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego należy rozumieć nie tylko zarobki i dochody rzeczywiście uzyskiwane, lecz także zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych.

W myśl art. 133 rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zgodnie z treścią art. 135 zakres świadczeń alimentacyjnych wyznaczają z jednej strony usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, z drugiej zaś rzeczywiste możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Współzależność między tymi dwoma czynnikami wyraża się w tym, że usprawiedliwione potrzeby uprawnionego powinny być zaspokajane w takim zakresie, w jakim pozwalają na to możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Zgodnie z ugruntowanymi poglądami judykatury i doktryny prawniczej zatem dopiero ustalenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, następnie porównanie tych wartości umożliwia ustalenie, czy i w jakim zakresie potrzeby uprawnionego mogą być zaspokojone przez zobowiązanego.

Jak wskazuje się w doktrynie i orzecznictwie, zakres potrzeb uprawnionego małoletniego dziecka wyznacza przede wszystkim dyrektywa zaspokajania przez rodziców potrzeb ekonomicznych dziecka zgodnie z zasadą równej stopy życiowej (por. wyrok SN z dn. 7.06.1972 r., sygn. akt III CZP 43/72).

Jeśli rodzice nie umieją ustalić kosztów utrzymania dzieci, niech skierują sprawę do sadu o ustalenie alimentów. Żaden przepis nie nakazuje zwracać rodzicowi połowy wydatków poniesionych na dziecko.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Telefon komórkowy
Ojciec kupił dziecku nowy telefon za 2000 zł, a następnie zażądał od matki zwrotu połowy kwoty. Matka odmówiła, argumentując, że zakup nie był z nią uzgodniony i nie stanowił pilnej potrzeby dziecka. Sąd orzekł, że taki wydatek, jako nieuzgodniony luksusowy zakup, nie podlega automatycznemu rozliczeniu między rodzicami.

 

Korepetycje
Matka zainwestowała w korepetycje dla dziecka, które miało trudności w nauce matematyki. Ojciec, dowiedziawszy się po fakcie, odmówił pokrycia połowy kosztów. Sąd przyznał rację matce, uznając, że korepetycje były usprawiedliwioną potrzebą edukacyjną, ale skoro ojciec nie wyraził wcześniej zgody, nie ma obowiązku zwrotu połowy kwoty.

 

Zakup zimowej odzieży
Matka zakupiła dziecku zimową kurtkę, buty i akcesoria za 800 zł. Ojciec poprosił o podzielenie kosztów. Mimo że zakupy były konieczne, matka odmówiła zwrotu połowy kwoty, twierdząc, że ojciec nie skonsultował się z nią co do wyboru rzeczy i ich ceny. Sąd uznał, że podstawowe wydatki na odzież to element bieżącego utrzymania dziecka, które oboje rodzice powinni ponosić proporcjonalnie do swoich możliwości.

Podsumowanie

Żaden przepis prawa rodzinnego nie nakłada na rodzica obowiązku zwrotu połowy kosztów poniesionych przez drugiego rodzica na dziecko, jeśli wydatek ten nie był wcześniej uzgodniony. Wydatki na dziecko powinny być dostosowane do jego usprawiedliwionych potrzeb oraz możliwości finansowych rodziców. W sytuacji spornych kosztów, najlepiej jest ustalić zasady finansowania dziecka wspólnie lub, w razie braku porozumienia, skierować sprawę do sądu o ustalenie alimentów.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązków alimentacyjnych, podziału kosztów na dziecko lub innych kwestii związanych z prawem rodzinnym, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy oferują szybką i rzetelną pomoc, dostosowaną do Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać jasne odpowiedzi i skuteczne rozwiązania prawne bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 czerwca 1972 r., sygn. akt III CZP 43/72

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu