Ładowanie...

Kiedy można żądać alimentów od dziadków?

Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk • Opublikowane: 2024-10-28

Chciałabym uzyskać informacje dotyczące alimentów. Czy to prawda, że dziadkowie muszą płacić alimenty za swojego syna? Czy wnuk (obecnie lat 24, pracuje i ma swoją rodzinę) ma prawo żądać od dziadków zapłacenia alimentów, których nie otrzymywał od ojca? Wnuk nie utrzymywał i nie utrzymuje z ojcem kontaktu. Jako dziecko spędzał u dziadków ferie zimowe, wakacje. Gdy dorósł, kontakty z dziadkami się urwały (nie z winy dziadków). Wnuk wyjechał za granicę. Nawet nie dzwonił z życzeniami w święta. Ostatnio, po kilku latach nieobecności, przyjechał do dziadków i powiedział im, że pozwie ich o alimenty. Co zrobić w tej sytuacji? Proszę o poradę.

Kiedy można żądać alimentów od dziadków?

Wiek dziecka a obowiązek alimentacyjny

W pierwszej kolejności należy przedstawić ogólne przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego, a potem przejść do odpowiedzi na zadane przez Panią pytania. Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi jest ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2809), w skrócie K.r.io.

Wskazać należy, że co do zasady nie istnieje granica wieku, do której należy płacić alimenty. Zgodnie z przepisem takim punktem zwrotnym jest osiągnięcie przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymywania się – orzecznictwo przyjmuje za punkt graniczny wiek, w którym dziecko zakończyło edukację.

Zgodnie z art. 133 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy „rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania”. Nałożony na rodziców obowiązek alimentacyjny w stosunku do własnego dziecka podlega regulacji specjalnej i uprzywilejowanej. Ta forma uprzywilejowania wyraża się między innymi w tym, że obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie kwalifikacji zawodowych niezależnie od osiągnięcia wieku.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem, zarówno co do wieku, jak i stopnia edukacji osiągniętej przez dziecko, a jedynie przesłanką nabycia zdolności do samodzielnego utrzymania się. Zgodnie ze stanowiskiem judykatury oraz doktryny obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie kwalifikacji zawodowych niezależnie od osiągnięcia wieku. Zgodnie z ustaloną liną orzeczniczą rodzice powinni utrzymywać dziecko, dopóki uczy się zgodnie ze swoimi uzdolnieniami. Co do zasady przyjmuje się, że granicą jest ukończenie studiów wyższych, ponieważ uprawnienie do otrzymania środków utrzymania od rodziców po osiągnięciu pełnoletniości ma służyć zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, a tym samym możliwości samodzielnego finansowego utrzymania się na odpowiednim poziomie. Nie ma jednak na celu umożliwienia pełnej realizacji rozwoju osobowości, a także zdobycia za wszelką cenę wybranego przez dziecko zawodu, w przypadkach, kiedy jego zdobycie jest nadmiernie rozciągnięte w czasie, względnie nie ma możliwości przewidzenia, kiedy nastąpi koniec szkolenia (vide: wyrok SN z 12.02.1998 r., sygn. akt I CKN 499/97).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

W kontekście Pani zapytania istotny jest również przepis art.133 § 3 K.r.io. „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Rodzice nie mają obowiązku świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które osiągnęło odpowiedni stopień fizycznego i umysłowego rozwoju, potrzebny do usamodzielnienia się i uzyskania środków utrzymania z własnej pracy i z własnych zarobków.

Zdolność samodzielnego utrzymania się z reguły oznacza podjęcie przez dziecko odpowiedniej dla niego pracy zarobkowej i uzyskiwanie z niej dochodów. Rodzice nie mogą powoływać się – w celu uchylenia swojego obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka – na możliwość podjęcia przez niego jakiejkolwiek dostępnej na rynku pracy. Uzyskanie możliwości samodzielnego utrzymania się powinno uwzględniać osobiste uwarunkowania dziecka, a w szczególności jego zdolności. Zgodnie z art. 96 K.r.io. rodzice mają obowiązek troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa, odpowiednio do jego uzdolnień. Realizacja tego obowiązku powinna przejawiać się również w umożliwieniu dziecku podjęcia i ukończenia studiów wyższych, jeżeli pozwalają na to zdolności dziecka, jego ambicje i wytrwałość.

Wskazała Pani również, że wnuk ma swoją rodzinę. Jeżeli wnuk ma małżonkę, to wówczas to małżonka jest obowiązana do realizacji obowiązków alimentacyjnych wobec męża. Zgodnie bowiem z art. 27 K.r.io. „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”. Zatem małżonek wnuka jest obowiązany do zaspokajania jego potrzeb, a dopiero gdy nie byłoby to możliwe, to wnuk mógłby wystąpić o realizację obowiązku alimentacyjnego w pierwszej kolejności do rodziców (nie tylko ojca, ale i matki).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Alimenty od dziadków

Odpowiadając na Pani pytanie, wskazać należy, że brak jest podstaw do uznania, że wnuk potrzebuje aktualnie, aby jego rodzice (ewentualnie dziadkowie) go alimentowali. Wskazała Pani, że pracuje oraz ma własną rodzinę. Zatem nie ma przesłanek do alimentacji.

Odnosząc się natomiast do kwestii odpowiedzialności dziadków, to wskazać należy, że dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuka w sytuacjach, gdy oboje rodzice nie żyją, rodzic zobowiązany do płacenia alimentów jest ciężko chory lub nie jest w stanie sprostać swojemu obowiązkowi oraz, gdy uzyskanie alimentów od zobowiązanego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione, np. gdy rodzic celowo unika płacenia alimentów. Natomiast powództwo przeciwko dziadkom powinno być wytoczone wówczas, gdy faktycznie istniały przesłanki do alimentacji (brak dochodów wnuka, brak pracy zarobkowej), a alimenty od ojca nie były ściągalne. Aktualnie zatem brak jest podstaw do tego, aby wnuk pozywał dziadków. Dlatego też nie należy przejmować się takim straszeniem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Brak możliwości uzyskania alimentów od rodziców: 10-letnia Ania mieszka z matką, która pracuje na pół etatu, jednak jej dochody są niewystarczające na utrzymanie córki. Ojciec Ani od lat uchyla się od płacenia alimentów, a egzekucja komornicza okazała się nieskuteczna. W tej sytuacji matka Ani skierowała sprawę do sądu o alimenty od dziadków ze strony ojca, ponieważ dziadkowie mają odpowiednie środki finansowe, a alimenty od ojca są niemożliwe do wyegzekwowania.

 

Choroba rodzica uniemożliwiająca alimentację: Piotrek, 8-letni chłopiec, mieszka z ojcem, ponieważ jego matka cierpi na poważną chorobę, która uniemożliwia jej pracę i utrzymywanie dziecka. Ojciec Piotrka jest w trudnej sytuacji finansowej, więc sąd zdecydował, że dziadkowie ze strony matki, którzy są w stanie finansowym, aby pomóc, będą zobowiązani do płacenia alimentów na wnuka.

 

Oboje rodzice nie żyją: 15-letni Kuba stracił rodziców w wypadku samochodowym. Jego babcia, która zdołała go przejąć pod opiekę, stara się utrzymać go z własnych oszczędności, jednak jest to dla niej coraz trudniejsze. W takim przypadku sąd może orzec, że dziadkowie ze strony ojca mają obowiązek płacić alimenty, aby pomóc w wychowaniu wnuka.

Podsumowanie

Dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuka jedynie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak śmierć rodziców, ich ciężka choroba, czy niemożność wyegzekwowania alimentów od rodziców. Obowiązek ten nie jest automatyczny i zawsze zależy od indywidualnych okoliczności. Sąd bierze pod uwagę zarówno sytuację finansową dziadków, jak i możliwość zaspokojenia potrzeb dziecka przez jego rodziców.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w kwestiach alimentacyjnych, rodzinnych i innych zagadnieniach prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 499/97

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu