Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk • Opublikowane: 2024-12-09
Zagubiłem tytuł wykonawczy odnośnie zasądzonych dla mnie alimentów. Wysłałem więc do sądu wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego, ale otrzymałem wezwanie do usunięcia braków formalnych mojego wniosku. Zwrócono mi uwagę, że brakuje między innymi adresu zamieszkania dłużniczki alimentacyjnej. Nie wiem, jak teraz postąpić z tym wezwaniem. Jedyne, co wiem, to że dłużniczka przebywa w Szkocji, ale adresu nie mam. Czy powinienem odpisać sądowi, że adres zamieszkania dłużniczki jest nieznany, albo podać ostatni znany adres? Chodzi mi o to, aby jak najszybciej uzyskać tytuł wykonawczy.
Niestety, musi Pani uzupełnić brak formalny, do którego wezwał sąd. Ma Pan dwie możliwości:
Kwestię wydania ponownego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego reguluje art. 794 Kodeksu postępowania cywilnego. W oparciu o ten przepis ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.
Tytuł wykonawczy co do zasady wydawany jest wierzycielowi w jednym egzemplarzu. Jego utrata przez wierzyciela powodowałaby niemożność wszczęcia przez niego postępowania egzekucyjnego, a tym samym nie doszłoby do realizacji przez dłużnika nałożonego na niego w tytule egzekucyjnym obowiązku na rzecz wierzyciela. Ustawodawca w omawianym przepisie wprowadził regulację umożliwiającą wierzycielowi ponowne uzyskanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego.
Wierzyciel musi przed sądem na rozprawie uprawdopodobnić, że zaszły okoliczności, które spowodowały utratę przez niego pierwotnie wydanego tytułu wykonawczego (np. kradzież w pomieszczeniu, w którym przechowuje dokumenty, w tym tytuł wykonawczy, zalanie dokumentu, omyłkowe zniszczenie w niszczarce powodujące, że stał się on nieczytelny w całości). Ostatecznie do sądu rozpoznającego wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego należy ocena wiarygodności oświadczeń, a także potencjalnych dowodów składanych przez wierzyciela, mających na celu uprawdopodobnienie utraty tytułu wykonawczego. Na sądzie ciąży odpowiedzialność związana z możliwością doprowadzenia do sytuacji, kiedy wierzyciel będzie dysponował dwoma tytułami wykonawczymi przeciwko dłużnikowi: pierwotnym, który zostanie odnaleziony, i nowym, wydanym w ramach procedury zawartej w omawianym przepisie.
Z uwagi na to, że musi być w sprawie wyznaczona rozprawa, to sąd musi doręczyć drugiej stronie zarówno Pana wniosek, jak i wezwanie na rozprawę. Doręczenie to musi być skuteczne, a zatem musi zostać doręczony osobiście tej osobie albo poprzez np. dorosłego domownika lub w inny dopuszczalny prawem sposób z wyjątkiem tzw. awiza. Od 7 listopada 2019 r. zmieniły się przepisy i aktualnie pierwsze doręczenie musi być skuteczne. W przypadku gdy korespondencja jest zwracana jako nieodebrana, wówczas sąd przesyła do wnioskodawcy (powoda) wniosek i nakazuje doręczenie go przez komornika. Jeżeli i ten sposób nie jest możliwy, wtedy konieczne jest ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Taka procedura trochę trwa, dlatego też najlepiej byłoby ustalić prawidłowy adres lub też od razu wskazać, że nie ma Pan takiej możliwości i wnieść o ustanowienie kuratora.
Zagubienie tytułu wykonawczego przez przedsiębiorcę
Pan Adam, prowadzący małą firmę budowlaną, zgubił tytuł wykonawczy dotyczący zapłaty za wykonane usługi. Aby móc odzyskać pieniądze od klienta, złożył w sądzie wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego. W odpowiedzi otrzymał wezwanie do uzupełnienia braków formalnych – brakowało adresu klienta, który wyjechał za granicę. Pan Adam nie miał aktualnego adresu klienta, więc musiał zdecydować, czy wskazać ostatni znany adres w Polsce, czy próbować ustalić nowy adres za granicą. Zdecydował się podać sądowi ostatni znany adres i jednocześnie złożył wniosek o ustanowienie kuratora.
Zniszczenie dokumentów przez zalanie
Pani Maria, która otrzymała wyrok zasądzający alimenty na jej rzecz, przechowywała tytuł wykonawczy w piwnicy. Niestety, doszło do zalania i większość dokumentów, w tym tytuł wykonawczy, uległa zniszczeniu. Pani Maria złożyła wniosek o ponowne wydanie tytułu, ale sąd zażądał uzupełnienia wniosku o informacje dotyczące miejsca zamieszkania jej byłego męża. Ponieważ nie znała jego aktualnego adresu, wskazała ostatni znany adres w Polsce i jednocześnie poprosiła o możliwość ustanowienia kuratora w przypadku niemożności doręczenia wezwania.
Problemy z doręczeniem wezwania na rozprawę
Pan Krzysztof stracił tytuł wykonawczy dotyczący odszkodowania za wypadek samochodowy. Sąd wezwał go do uzupełnienia braków formalnych we wniosku o ponowne wydanie tytułu, w tym do podania adresu sprawcy wypadku. Pan Krzysztof miał problem, ponieważ sprawca mieszkał obecnie za granicą, a jego dokładny adres był nieznany. W tej sytuacji, Pan Krzysztof skontaktował się z prawnikiem, który doradził mu, aby wskazał ostatni znany adres sprawcy w Polsce i jednocześnie złożył wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Dzięki temu mógł kontynuować procedurę sądową i ubiegać się o ponowne wydanie tytułu wykonawczego.
Artykuł omawia procedurę ponownego wydania tytułu wykonawczego w przypadku jego utraty. Wierzyciel musi uzupełnić ewentualne braki formalne we wniosku oraz udowodnić przed sądem, że tytuł został utracony. Sąd wymaga również podania aktualnego lub ostatniego znanego adresu dłużnika. Skuteczne doręczenie wezwania na rozprawę jest kluczowe, a w przypadku trudności z ustaleniem miejsca pobytu dłużnika możliwe jest ustanowienie kuratora.
Potrzebujesz wsparcia w sprawach sądowych dotyczących utraty tytułu wykonawczego? Nasza kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną online, w tym przygotowanie niezbędnych pism i wniosków, abyś mógł szybko uzyskać ponowny tytuł wykonawczy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przejść przez całą procedurę krok po kroku. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu