Ładowanie...

Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?

Autor: Artykuł Partnera • Opublikowane: 2025-02-10 • Aktualizacja: 2025-02-18

Alimenty to określenie dla świadczenia, które płaci się na rzecz osób, które nie są w stanie utrzymywać się samodzielnie. W tym gronie znajdują się przede wszystkim dzieci małoletnie a także dorośli, którzy znajdują się w niedostatku. Cechą wyróżniającą alimenty jest regularność oraz obligatoryjność. Tym, co powoduje, iż powstaje obowiązek alimentacyjny, może być powinowactwo, pokrewieństwo bądź małżeństwo. Wiele osób zastanawia się, jak należy ustalać wysokość alimentów na dziecko. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym wyjawiamy szczegóły.

Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?

Alimenty - co mówią przepisy?

O tym, czym są alimenty oraz kto jest zobowiązany do tego, by je płacić, szczegółowo mówi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W art. 133 paragraf 1 k.r.i.o. możemy przeczytać, iż za świadczenia alimentacyjne względem dziecka odpowiadają rodzice. Obowiązek opłacania alimentów na dziecko trwa do momentu, aż dziecko nie będzie mogło utrzymać się samodzielnie. Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji jest przypadkiem, kiedy do dochody z majątku dziecka są wystarczające, aby można było pokryć koszty jego utrzymania i wychowania. 

Niektórym może wydawać się, że datą graniczną, w której kończy się obowiązek alimentacyjny, jest ukończenie przez dziecko 18. roku życia. Nic bardziej mylnego. Jeżeli dziecko podejmie decyzję o kontynuowaniu nauki w szkole policealnej bądź na studiach, wówczas rodzic w dalszym ciągu będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Warto nadmienić, że obowiązek ten istnieje także, gdy dziecko podejmie decyzję o studiowaniu w trybie zaocznym. Każdorazowo o alimentach decyduje w sposób indywidualny sąd - określa wówczas, czy pełnoletnie dziecko, które uczy się w trybie zaocznym, będzie miało możliwość samodzielnego utrzymania się. W przypadku dzieci uczących się zaocznie przyznawane alimenty są jednak niższe. 

Warto wiedzieć, iż w polskich przepisach nie jest konkretnie określona granica wieku, do której trzeba płacić alimenty. Jest tam zapis mówiący tylko o tym, iż dorosłe dziecko musi być w stanie samo zaspokajać swoje określone, usprawiedliwione potrzeby oraz utrzymać się. Każdy profesjonalny adwokat od alimentów z Wrocławia chętnie udzieli więcej szczegółowych informacji na temat tego świadczenia. 

Wysokość alimentów na dziecko - od czego zależy?

Nie istnieje jeden, odgórny przelicznik alimentów, który jest wykorzystywany przez sądy przy ustalaniu wysokości tego świadczenia. Nie ma też minimalnej ani maksymalnej wysokości alimentów. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, ile wynoszą alimenty na dziecko oraz od czego zależy ta kwota. Wskazówki znajdują się w artykule 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

O wysokości alimentów decydują przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby dziecka. Mowa tutaj o wydatkach na żywność, ubrania, ochronę zdrowia oraz edukację. Sąd musi brać też pod uwagę sytuację materialną oraz zawodową rodzica. W zależności od tego, ile rodzic zarabia, sąd ustala, jaką kwotę będzie w stanie łożyć na swoje dziecko. Sad podczas ustalania wysokości alimentów bierze też pod uwagę relacje rodzica z dzieckiem. W przypadku, gdy kontakty są dobre, wówczas wysokość alimentów może być zmniejszona.