Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2024-09-05
Mam zasądzone alimenty na dzieci, które płacę bezpośrednio na konto ich matki. Przez przypadek jakiś czas temu przysłała mi pismo od komornika, z którego wynikało, że komornik próbuje egzekwować ode mnie alimenty wraz z odsetkami, które ja bezpośrednio płacę do matki. Ona konsekwentnie zgłaszała do komornika, że nic nie otrzymuje. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i nie mam meldunku w Polsce, więc nie dostaje żadnych pism od komornika i nie wiem, u jakiego komornika ewentualnie może toczyć się egzekucja. W jaki sposób mogę to wszystko sprawdzić? Czy jest możliwość wystawienia pełnomocnictwa prawnikowi, który by to wyjaśnił? Czy istnieje możliwość dowiedzenia się, czy matka dzieci założyła sprawę o podwyższenie alimentów? Tak naprawdę nie widziałem żadnych papierów sądowych. Płacę w kwocie i na konto, które matka podała mi przez telefon: zasadzone plus pieniądze ekstra. Nie wiem, na czym stoję, ale wygląda na to, że płacę na inne konto niż w wyroku sądowym i można uznać, że tak naprawdę nie spłacam alimentów, czy to możliwe?
W Pana opisie pojawiło się kilka wątków związanych z alimentami. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie w kolejności pytań.
Sytuacja, którą Pan opisał, nie powinna się wydarzyć, jeśli alimenty rzeczywiście były płacone regularnie. Niemniej jednak komornik jest niejako „pracownikiem” wierzyciela. Sam nie może zdecydować, czy będzie ściągał zadłużenie, czy ono słusznie zostało skierowane do egzekucji. Co więcej, nawet jeśli otrzyma wiarygodne informacje, że dług alimentacyjny jest spłacany, nie może umorzyć postępowania. Zatem, jeśli matka dzieci zgłosiła do komornika, że jest zaległość w alimentach, to ma on obowiązek egzekwować zarówno zaległość, jak i alimenty bieżące. Zagadką pozostaje to, na jakiej podstawie komornik uznał, że skutecznie Pana zawiadomił o toczącym się postępowaniu. Jeśli matka dzieci podała polski adres, to owszem tak mogło się stać. Jeśli jednak Pański adres był aktualny, to nie można uznać, że dokumenty zostały skutecznie doręczone.
Gdyby Pan wykazał, że matka dzieci, zgłaszając sprawę do komornika, działała w złej wierze, można by wówczas na nią przenieść obowiązek ponoszenia kosztów komorniczych. Zgodnie bowiem z art. 770 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty te ściąga się wraz z egzekwowanym świadczeniem. Zatem jedynie celowe prowadzenie egzekucji uzasadnia ściąganie kosztów od dłużnika. Wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu. Zwolnienie wierzycielki, jako dochodzącej roszczeń alimentacyjnych, od uiszczenia kosztów sądowych, które rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne (art. 771 K.p.c.), w tym przypadku dotyczy tylko kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji (art. 770 K.p.c.) (post. SN z 9.9.1987 r., III CRN 233/87, Legalis). Podobnie dłużnik, przeciwko któremu wszczęta została egzekucja alimentów, mimo że dobrowolnie zaspokajał alimenty w terminie i wysokości określonej w tytule wykonawczym, może skutecznie – stosownie do okoliczności – w drodze skargi kwestionować czynności komornika w zakresie obciążenia go kosztami egzekucyjnymi (art. 767 i 770 K.p.c.) [uchwała SN(7) z 27.11.1986 r., III CZP 40/86, OSNCP 1987, Nr 5–6, poz. 71].
Przechodząc już bezpośrednio do Pańskiego problemu –może Pan sam uzyskać od komornika niezbędne informacje. Jeśli istotnie matka dzieci przesłała Panu pismo komornika, to w piśmie tym ma Pan wszelkie dane dotyczące komornika prowadzącego egzekucje. Na adres komornika proszę wysłać pismo z wnioskiem o podanie stanu egzekucji, a także ewentualne wyjaśnienia w zakresie adresu i braku doręczenia Panu pism komorniczych. W takim piśmie należy też wskazać adres do doręczeń w Polsce . Najlepiej aby osoba, której będą doręczane pisma, była zaufana na tyle, że z całą pewnością od razu od doręczenia jej pisma przekaże Panu wiedzę o nim oraz będzie miała możliwość przekazania Panu jego elektronicznej kopii (zdjęcia, skanu). Zgodnie z art. 763 K.p.c. komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy. W każdym piśmie kierowanym do strony komornik informuje o aktualnej wysokości należności będących przedmiotem egzekucji. Rzeczywiście tutaj może pomóc kancelaria prawna.
Zapytał Pan również, czy można dowiedzieć się, czy matka dziecka założyła sprawę o podwyższenie alimentów. Mając takie podejrzenie, najlepiej aby spróbował się Pan skontaktować z sądem rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dzieci. Zazwyczaj sekretariat jest w stanie ustalić, czy wobec osoby o danym nazwisku toczy się sprawa. Nie zawsze jednak taka informacja jest możliwa do uzyskania, ponieważ przez telefon nie można zweryfikować tożsamości osoby, której udziela się informacji. Można jedynie spróbować. Natomiast jeśli nawiąże Pan kontakt z komornikiem, proszę wyraźnie wskazać, że nie otrzymał Pan bezpośrednio od niego żadnych pism w sprawie i prosi Pan o udostępnienie tytułu egzekucyjnego, czyli wyroku, na podstawie którego toczy się postępowanie.
Jeśli chodzi o konto, to o ile jest Pan w stanie udowodnić, że matka dziecka podała określoną kwotę i numer konta, to nikt nie może Panu zarzucić, że alimenty nie są należycie płacone.
Płacenie alimentów bezpośrednio na konto matki dzieci może prowadzić do nieporozumień i problemów z egzekucją przez komornika. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan płatności i w razie wątpliwości skontaktować się z komornikiem lub wystawić pełnomocnictwo prawnikowi, który pomoże wyjaśnić sytuację. Pamiętaj, że właściwe udokumentowanie płatności i ustalenie adresu do doręczeń w Polsce są kluczowe dla uniknięcia niepotrzebnych komplikacji.
Potrzebujesz pomocy prawnej online lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci rozwiązać problemy związane z egzekucją alimentów i innymi sprawami prawnymi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z 9 września 1987 r., sygn. akt III CRN 233/87
3. Uchwała Sądu Najwyższego z 27 listopada 1986 r., sygn. akt III CZP 40/86
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu