Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2024-09-02
Dzisiaj przekazałem komornikowi alimenty za bieżący miesiąc, ponieważ pełnoletnie dzieci złożyły stosowny wniosek (nastąpił jeden dzień zwłoki w płatności alimentów). W tytule wykonawczym ustalającym wysokość alimentów ujęta jest jednak matka dzieci, które były wówczas niepełnoletnie. Czy jest zatem możliwe i zasadne uchylenie się od płatności za pośrednictwem komornika? Czy komornik ma prawo ściągać takie alimenty? W jaki sposób mogę zakwestionować ściąganie wierzytelności? Wolałbym płacić alimenty osobiście. Dodam, że dzieci nie zrezygnują dobrowolnie z egzekucji.
Tak, oczywiście tytuł wykonawczy jest nadal ważny i skuteczny. On nie traci swojej skuteczności i wykonalności ani z powodu tego, że alimenty miały być wg jego treści płacone do rąk matki dzieci jako przedstawicielki ustawowej (na moment wydania wyroku) ani dlatego, że dzieci osiągnęły pełnoletność. Od momentu osiągnięcia pełnoletności dzieci mogą samodzielnie pobierać i egzekwować kwoty alimentów i nie trzeba w tym celu zmieniać orzeczenia sądu. Oczywiście – na podstawie wyraźnego wskazania przez dzieci we wniosku egzekucyjnym – jest możliwe w dalszym ciągu przelewanie przez komornika środków wyegzekwowanych na konto matki. Natomiast działanie komornika jest w pełni legalne.
Nie może Pan zakwestionować czegoś, co jest prowadzone w sposób zgodny z prawem. Ma Pan dwie możliwości: albo wymóc na dzieciach cofnięcie wniosku egzekucyjnego, bo zgodnie z art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części, jeżeli zażąda tego wierzyciel, albo jeżeli wpłaci Pan na rachunek depozytowy (w tym celu proszę się kontaktować z komornikiem prowadzącym egzekucję w celu technicznego przeprowadzenia tej operacji) sumę wynoszącą sześciokrotność alimentów i umocuje Pan komornika do pobrania z tej sumy alimentów – ale może Pan żądać jedynie zawieszenia postępowania.
Podstawę stanowi tu art. 1083 paragraf 4 Kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu: „Dłużnik może żądać zawieszenia postępowania egzekucyjnego co do świadczeń alimentacyjnych wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równą sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych, równocześnie z urzędu podejmując postępowanie”.
Warunek to niezaleganie z bieżącymi alimentami. Innych możliwości do czasu trwania obowiązku alimentacyjnego niestety nie ma.
Opóźniona płatność alimentów
Pan Jan spóźnił się z przekazaniem alimentów na swoje pełnoletnie dzieci o jeden dzień. Dzieci, chcąc zabezpieczyć swoje interesy, złożyły wniosek do komornika o egzekucję należności. Mimo że Pan Jan od razu uregulował zaległość, komornik kontynuuje egzekucję. Pan Jan chciałby płacić alimenty bezpośrednio dzieciom, ale ponieważ wniosek o egzekucję został złożony zgodnie z prawem, nie może tego zakwestionować.
Zmiana odbiorcy alimentów
Pani Maria płaciła alimenty na rzecz swojego syna, które zgodnie z wyrokiem sądu miały być przekazywane jego matce, ponieważ w momencie wydania wyroku syn był niepełnoletni. Po osiągnięciu pełnoletności syn złożył wniosek do komornika o przejęcie alimentów. Komornik zgodnie z prawem nadal ściąga alimenty, ale teraz przekazuje je bezpośrednio na konto syna. Pani Maria próbowała zakwestionować te działania, jednak dowiedziała się, że są one legalne i zgodne z obowiązującym wyrokiem.
Sześciomiesięczny depozyt
Pan Tomasz chciał uniknąć egzekucji komorniczej alimentów na rzecz swojej pełnoletniej córki. Aby to zrobić, wpłacił na rachunek depozytowy sumę równą sześciokrotności miesięcznych alimentów i umocował komornika do pobierania z tej sumy alimentów w przypadku zaległości. Dzięki temu udało mu się zawiesić postępowanie egzekucyjne, ale musi regularnie płacić bieżące alimenty, aby nie stracić tej możliwości.
Egzekucja komornicza alimentów jest legalna i skuteczna nawet po osiągnięciu przez dzieci pełnoletności, a zakwestionowanie jej może być trudne. Dłużnik może jednak zawiesić postępowanie egzekucyjne, wpłacając sześciokrotność alimentów na rachunek depozytowy i regularnie uiszczając bieżące świadczenia.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism związanych z egzekucją komorniczą alimentów, aby skutecznie chronić Państwa interesy. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać szybką i fachową pomoc. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu