Ładowanie...

Czy trzeba płacić alimenty, gdy dziecko mieszka z drugim rodzicem?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-09-25

Ojciec dziecka ma zasądzone alimenty. Czy jeśli dziecko przebywa u niego prawie drugi miesiąc, to wciąż powinien płacić alimenty? Do tej pory nie otrzymałam alimentów na konto, a dziecko jest zameldowane u mnie i ze mną mieszkało do tej pory. Proszę o poradę.

Czy trzeba płacić alimenty, gdy dziecko mieszka z drugim rodzicem?

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka

Jeżeli obowiązek alimentacyjny został stwierdzony w orzeczeniu sądu lub w ugodzie, to trwa on nadal, dopóki nie zostanie uchylony. Nawet jeżeli dziecko zmieniło miejsce zamieszkania i obecnie mieszka z tatą, to powinien on jak najszybciej złożyć wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka. Dopiero orzeczenie sądu w przedmiocie uchylenia alimentów uprawnia do zaprzestania ich płacenia. Jeżeli ojciec dziecka jest w porozumieniu z matką dziecka, mogą oni udać się do mediatora, który sporządzi taką ugodę i prześle do sądu w celu zatwierdzenia.

Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 K.r.io. „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.

Artykuł 133 § 1 K.r.io. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.io.). Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku, należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.

Dlatego też obowiązek alimentacyjny trwa cały czas – nawet pomimo zmiany miejsca zamieszkania dziecka oraz osiągnięcia przez niego pełnoletności – jedyną możliwością jego uchylenia jest skierowanie sprawy do sądu lub do mediatora w celu uchylenia alimentów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny
Anna otrzymuje alimenty na swojego syna, które są zasądzone przez sąd. Kilka miesięcy temu syn zdecydował się spędzać więcej czasu z ojcem, u którego przebywał przez dwa miesiące. Anna zauważyła, że ojciec przestał przesyłać alimenty. Anna nie wiedziała, że ojciec nadal ma obowiązek alimentacyjny, dopóki nie zostanie on uchylony przez sąd. Złożyła wniosek o wyjaśnienie sprawy i postanowiła zwrócić się do mediatora, by razem z ojcem ustalić nowe warunki.

 

Przypadek Marcina
Marcin, ojciec dwójki dzieci, został zobowiązany do płacenia alimentów na córkę. Po rozstaniu z byłą partnerką, córka przez pewien czas przebywała u niego. Uznał, że skoro dziecko jest teraz z nim, nie musi płacić alimentów. Matka dziecka przypomniała mu, że alimenty są wciąż należne, dopóki nie zostanie to formalnie zmienione w sądzie. Marcin udał się do prawnika, by przygotować wniosek o zmianę wyroku alimentacyjnego.

 

Przypadek Magdy
Magda miała zasądzone alimenty na swoją córkę, ale kilka miesięcy temu córka zaczęła spędzać więcej czasu u ojca z powodu problemów zdrowotnych Magdy. Chociaż dziecko faktycznie mieszkało z ojcem, alimenty nie zostały wstrzymane, bo ojciec nie złożył odpowiedniego wniosku do sądu. Dopiero po rozmowie z prawnikiem Magda zrozumiała, że mimo tymczasowej zmiany miejsca zamieszkania córki, obowiązek alimentacyjny pozostaje aktualny.

Podsumowanie

Obowiązek alimentacyjny trwa dopóki sąd nie zdecyduje o jego uchyleniu, nawet jeśli dziecko czasowo przebywa u drugiego rodzica. Ojciec dziecka powinien jak najszybciej złożyć wniosek o zmianę orzeczenia alimentacyjnego, jeśli sytuacja mieszkaniowa uległa trwałej zmianie. Do momentu uzyskania takiej decyzji, nadal zobowiązany jest do regularnego płacenia alimentów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub profesjonalnie przygotowanego pisma do sądu? Skorzystaj z naszych usług, oferujemy szybkie i fachowe wsparcie w sprawach alimentacyjnych i innych kwestiach prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu