Ładowanie...

Czy poprawa sytuacji materialnej stanowi podstawę do podwyższenia alimentów?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2024-09-06

Stan faktyczny – planowany ślub. Przyszły małżonek jest po rozwodzie. Partner płaci alimenty byłej żonie (rozwód z orzeczeniem o jego winie). Czy była żona może wystąpić z wnioskiem o podwyższenie wysokości alimentów ze względu na fakt, iż po ślubie sytuacja materialna byłego męża się poprawi (dochody przyszłej żony są znacząco wyższe niż dochody partnera w dniu naliczenia alimentów)? Jeśli tak, to czy intercyza (całkowita rozdzielność) zawarta przed ślubem, nie dopuści do takiej możliwości? Czy w przypadku śmierci przyszłego męża eksżona może wnioskować o wypłatę alimentów od nowej żony?

Czy poprawa sytuacji materialnej stanowi podstawę do podwyższenia alimentów?

Zmiana wysokości alimentów

Niestety, ale polepszenie statusu osoby zobowiązanej do alimentów stanowi podstawę do podwyższenia alimentów, jeśli dodatkowo zmienią się potrzeby dziecka. W świetle przepisu art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) podstawą zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego może być zmiana stosunków, jaka zaszła po ostatniej konkretyzacji tego obowiązku. Na zmianę stosunków składa się zmiana potrzeb uprawnionego do świadczeń oraz zmiana możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego (art. 135 § 1 K.r.io.).

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy oddzielnie” (uchwała SN z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt III CZP 91/86). Dla oceny czy po orzeczeniu obowiązku alimentacyjnego nastąpiła istotna zmiana stosunków w rozumieniu przepisu art. 138 K.r.io., należy brać pod uwagę, czy aktualne warunki materialne, okoliczności składające się na sytuację ekonomiczną stron mają charakter trwały na tle ich ogólnej sytuacji życiowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dochodzenie alimentów od aktualnej żony eksmęża

Pani dochody nie wpływają automatycznie i matematycznie na zmianę alimentów, ale obowiązek dostarczania sobie źródeł utrzymania między małżonkami niestety wpływa na możliwości i sytuację materialną Pani przyszłego męża. Rozdzielność majątkowa nie ma tu nic do rzeczy.

Możliwość dochodzenia alimentów od Pani po śmierci Pani męża jest w zasadzie niemożliwym scenariuszem, a to z racji kolejności osób zobowiązanych do alimentowania dziecka. Po pierwsze według linii pokrewieństwa obowiązek alimentacyjny obciąża najpierw krewnych w linii prostej bez ograniczeń. W pierwszej kolejności alimenty obciążają zstępnych przed wstępnymi tzn. dzieci, wnuki względem rodziców i dziadków, a dopiero potem rodziców, dziadków względem ich dzieci lub wnuków.

Pani nie będzie w żaden sposób spokrewniona z dzieckiem Pani męża. Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, który obciąża osoby wskazane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w kolejności w nim przedstawionej. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

„Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami” (art. 132 K.r.io.).

Te same zasady obowiązują w stosunku do eksmałżonków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Zmiana pracy a podwyższenie alimentów

Pan Adam po rozwodzie został zobowiązany do płacenia alimentów na swoją byłą żonę i dzieci. Jakiś czas później znalazł lepiej płatną pracę, co poprawiło jego sytuację materialną. W związku z tym była żona złożyła wniosek o podwyższenie alimentów, powołując się na zwiększone dochody Adama oraz rosnące potrzeby dzieci. Sąd, biorąc pod uwagę poprawę jego sytuacji finansowej i wzrost kosztów utrzymania dzieci, zgodził się na podwyższenie alimentów.

 

Nowy związek a alimenty

Pani Monika planuje ślub z Tomaszem, który jest po rozwodzie i płaci alimenty na byłą żonę. Tomasz obawia się, że po ich ślubie była żona może wnioskować o podwyższenie alimentów, argumentując, że wspólne dochody Moniki i Tomasza znacząco poprawią jego sytuację materialną. W rzeczywistości sąd może wziąć pod uwagę poprawę sytuacji materialnej Tomasza, ale intercyza, którą para zawarła przed ślubem, chroni majątek Moniki i nie będzie miała wpływu na wysokość alimentów.

 

Wpływ spadku na alimenty

Pan Krzysztof po rozwodzie płaci alimenty swojej byłej żonie. Po śmierci swojego ojca Krzysztof dziedziczy znaczną sumę pieniędzy, co znacząco poprawia jego sytuację finansową. Była żona dowiaduje się o spadku i składa wniosek o podwyższenie alimentów. Sąd, oceniając wzrost majątku Krzysztofa, postanawia zwiększyć wysokość alimentów, uznając, że jego możliwości finansowe się poprawiły.

Podsumowanie

 

Poprawa sytuacji materialnej osoby zobowiązanej do alimentów, w tym poprzez zwiększenie dochodów lub otrzymanie spadku, może stanowić podstawę do ich podwyższenia, zwłaszcza jeśli wzrosły potrzeby uprawnionego do świadczeń. Choć majątek nowego małżonka nie jest bezpośrednio uwzględniany, sąd może wziąć pod uwagę ogólną sytuację finansową zobowiązanego. Intercyza chroni majątek współmałżonka, ale nie wyklucza możliwości wnioskowania o podwyższenie alimentów.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism w sprawach alimentacyjnych i rodzinnych, dostosowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt III CZP 91/86

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu