Ładowanie...

Czy pełnoletnia córka w ciąży z partnerem nadal ma prawo do alimentów od ojca?

Autor: Aleksandra Pofit • Opublikowane: 2024-12-01

Moja córka, która jest pełnoletnia, zaszła w ciążę. Do dzisiaj płacę na nią alimenty, które zostały zasądzone przez sąd. Ma 25 lat, zrobiła magisterkę. Nie utrzymujemy kontaktu. Czy nadal powinienem płacić jej alimenty, skoro ma partnera – ojca dziecka, który powinien łożyć na utrzymanie dziecka i jej? Co robić?

Czy pełnoletnia córka w ciąży z partnerem nadal ma prawo do alimentów od ojca?

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

W mojej ocenie nie powinien Pan płacić już alimentów. Nie ma przepisu, który określa wiek dziecka, ale przyjmuje się, że po ukończeniu nauki i osiągnięciu 25 lat obowiązek alimentacyjny wygasa.

Nie może Pan jednak zaprzestać płacenia bez odpowiedniego wyroku u w zakresie zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Powinien Pan zatem wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na zamieszkanie córki. Do pozwu należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz ostatni wyrok, w którym były zasądzone na dziecko alimenty.

Prawo nie reguluje ani wieku dziecka, do którego rodzić jest zobowiązany do alimentacji, ani nie uzależnia tego obowiązku od zawarcia związku małżeńskiego czy partnerskiego przez dziecko. Zgodnie z prawem obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony przez żaden sztywny termin.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Samodzielne utrzymywanie się

Alimenty od rodziców przysługują tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Długość trwania obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec dziecka określa art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z jego treścią rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z definicji obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka (utrzymanie i wychowanie) wynika zatem, iż obowiązek ten ustaje dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową.

Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, obowiązek alimentacyjny przewidziany w art. 133 § 1 wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego stopnia fizycznego i umysłowego rozwoju, potrzebnego do usamodzielnienia się i do uzyskania środków utrzymania z własnej pracy i z własnych zarobków (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 1980 r., sygn. akt III CRN 144/80). Osiągnięcie samodzielności życiowej z reguły łączy się zatem z możliwością podjęcia pracy zarobkowej po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Należy zauważyć, iż wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego, lecz możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się, dochody z jego majątku, a także niedostatek (wyrok NSA w Łodzi z 16.10.2003 r., sygn. akt I SA/Łd 788/02).

W myśl art. 133 § 3 rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Przykłady

Dziecko ukończyło studia i podjęło pracę zarobkową

Jan od kilku lat płacił alimenty na swojego syna, który niedawno ukończył studia magisterskie i znalazł pracę na pełny etat. Syn jest teraz w stanie samodzielnie się utrzymać, dlatego Jan wystąpił do sądu z wnioskiem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. W takim przypadku sąd może przychylić się do jego prośby, uznając, że syn osiągnął samodzielność finansową.

 

Brak starań ze strony dziecka o usamodzielnienie się

Maria płaci alimenty na córkę, która mimo ukończenia 26 lat nie podjęła żadnych działań, aby znaleźć pracę lub zdobyć kwalifikacje zawodowe. Maria może wystąpić do sądu z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, ponieważ córka nie dokłada starań do osiągnięcia samodzielności, co stanowi przesłankę do zniesienia alimentów.

 

Dziecko jest w związku małżeńskim i posiada dochód

Piotr płacił alimenty na swoją córkę, która wyszła za mąż i zaczęła pracować na własne utrzymanie. W wyniku zmiany sytuacji życiowej córki Piotr wystąpił do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uznając, że córka jest samodzielna. Sąd może orzec wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, gdyż córka nie znajduje się już w niedostatku i może się sama utrzymać.

Podsumowanie

Prawo nie określa dokładnego wieku, w którym alimenty przestają obowiązywać – zależy to od sytuacji życiowej dziecka, jego zdolności do samodzielnego utrzymania się oraz dochodów z ewentualnego majątku. Obowiązek alimentacyjny może wygasnąć, gdy dziecko ukończy edukację, osiągnie stabilność finansową, bądź nie podejmuje starań o usamodzielnienie się. W przypadku wątpliwości rodzic może wystąpić do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Oferta porad prawnych

Jeśli pracodawca bez zgody poszerza zakres obowiązków, proponujemy profesjonalne wsparcie prawne. Wyjaśniamy zasady stosowania tzw. wypowiedzenia zmieniającego oraz pomagamy w sytuacjach, gdy zmiany wykraczają poza umówiony zakres pracy. Doradzimy także w kwestiach związanych z mobbingiem i możliwością zgłoszenia naruszeń do Państwowej Inspekcji Pracy. 

Źródła:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu