Ładowanie...

Czy można zrzec się alimentów na dziecko, przed jego narodzinami?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2024-08-12

Czy jako matka dziecka, które jeszcze się nie narodziło, mogę pisemnie zrzec się na nie alimentów od ojca?

Czy można zrzec się alimentów na dziecko, przed jego narodzinami?

Nieważność oświadczenia woli o zrzeczeniu się alimentów na dziecko

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Na wstępie podkreślić należy, iż podpisanie takie oświadczenie woli, jakoby strona zrzekła się alimentów, jest oświadczeniem nieważnym, albowiem alimentów nie można się zrzec. Alimenty są świadczeniem ściśle osobistym i nie można ich także przenieść na inną osobę. Zrzeczenie się alimentów może mieć charakter dobrowolny, w ten sposób, że nie będzie się ich dochodziło.

Innymi słowy, podpisane oświadczenie jest nieważne i jako takie nie może świadczyć na korzyść żadnej ze stron. W praktyce bardzo często występują tego rodzaju umowy, ale wyraźnie podkreślić należy, iż nie chronią one osób będących ich stronami.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zarobkowe i majątkowe możliwości rodzica dziecka

Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków, bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe – to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te, pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

Reasumując, zrzeczenie się alimentów nie ma dla Pani żadnego znaczenia, albowiem oświadczenie takie jest nieważne. Stanowisko takie wyrażają nie tylko przedstawiciele praktyki, ale także przedstawiciele nauki.

Przykłady

Sylwia i Adam

Sylwia jest w ciąży i oczekuje dziecka za trzy miesiące. Ojcem dziecka jest Adam, który z obawy przed odpowiedzialnością finansową, proponuje Sylwii podpisanie oświadczenia o zrzeczeniu się alimentów na nienarodzone dziecko. Sylwia, nie znając prawa, zgadza się na to i podpisuje dokument. Po narodzinach dziecka Sylwia dowiaduje się, że dokument jest nieważny, ponieważ według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, alimentów na dziecko nie można się zrzec. Alimenty są świadczeniem osobistym, którego nie można się dobrowolnie zrzec ani przenieść na inną osobę.

 

Anna i Marek

Anna, będąc w ciąży z Markiem, zdecydowała się na podpisanie umowy o zrzeczeniu się alimentów, aby uniknąć konfliktów. Marek obiecał jej, że w zamian za to będzie regularnie pomagał finansowo, ale bez formalnych zobowiązań. Po narodzinach dziecka Marek przestaje wywiązywać się z obietnic, a Anna zostaje sama z kosztami utrzymania dziecka. Anna dowiaduje się od prawnika, że podpisane oświadczenie nie ma mocy prawnej i że Marek jest zobowiązany do płacenia alimentów zgodnie z prawem, niezależnie od wcześniejszych umów.

 

Katarzyna i Piotr

Katarzyna, będąc w trudnej sytuacji finansowej, postanawia zrezygnować z alimentów na nienarodzone dziecko, licząc na pomoc ze strony swojej rodziny. Piotr, ojciec dziecka, jest zadowolony z takiego rozwiązania i wspólnie podpisują umowę o zrzeczeniu się alimentów. Jednakże po narodzinach dziecka, sytuacja finansowa Katarzyny pogarsza się jeszcze bardziej i zmuszona jest dochodzić swoich praw. Katarzyna dowiaduje się, że zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, umowa ta jest nieważna i Piotr ma obowiązek wspierać dziecko finansowo.

Podsumowanie

Zrzeczenie się alimentów na dziecko, które jeszcze się nie narodziło, jest prawnie nieważne. Alimenty są świadczeniem osobistym, którego nie można się dobrowolnie zrzec ani przenieść na inną osobę. Wszelkie umowy tego rodzaju nie mają mocy prawnej i nie chronią żadnej ze stron.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej alimentów lub sporządzenia pisma prawnego? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i pomoc w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu