Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-10-23 • Aktualizacja: 2025-01-18
Czy istnieje szansa na zrezygnowanie z dalszego pobierania alimentów na dziecko? Z byłą partnerką mamy dobry kontakt, zaproponowała, że zrezygnuje z pobierania alimentów na nasze dziecko. Założyła nową rodzinę i chce się odciąć. Alimenty płacę od 5 lat, ale skoro sami wychodzą z taką propozycją, chciałbym zapytać, czy np. przed notariuszem lub przed sądem była partnerka może wnioskować o takie coś?
Niestety nie ma takiej możliwości, bowiem do usamodzielnienia się dziecka jest Pan obowiązany uiszczać alimenty na dziecko. Jedyną możliwością jest ewentualne zawarcie ugody – przed sądem lub mediatorem – z formułką, iż rodzice, a wiec Państwo będą pokrywać obowiązek alimentacyjny na dziecko po połowie – bez wskazania wysokości takiego obowiązku. Co do zasady także, niniejsze będzie podlegało ocenie sądu pod kątem dobra dziecka – dlatego zależy to od konkretnego sędziego, czy niniejsze zaakceptuje.
Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.
Dlatego też, jak Pan widzi, nie można zrzec się czy też uchylić obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dziecko. W przedstawionym stanie faktycznym mogą Państwo albo uregulować minimalny obowiązek alimentacyjny, np. 50–100 zł, albo zawrzeć ugodę przed sądem lub przed mediatorem, iż strony będą ponosić obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka po połowie – zależy to jednak od uznania sąd. Proszę jednak spróbować udać się do mediatora i wskazać, iż doszli Państwo do porozumienia i chcą Państwo określić taki obowiązek alimentacyjny – bez wskazania kwoty.
Nowy związek matki.
Pani Anna od kilku lat samotnie wychowuje syna, na którego ojciec płaci alimenty. Kobieta ponownie wyszła za mąż i jej sytuacja finansowa znacznie się poprawiła. Wraz z nowym mężem postanowiła, że alimenty od biologicznego ojca dziecka nie są już potrzebne. Były partner, ojciec dziecka, ucieszył się z tej propozycji. Niestety, prawnie nie mogą zrezygnować z alimentów. Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obojgu rodzicach, niezależnie od sytuacji majątkowej matki i jej nowego partnera. Sąd, kierując się dobrem dziecka, będzie brał pod uwagę potrzeby dziecka, a nie jedynie aktualną sytuację matki. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem, o ile ojciec dziecka wyrazi na to zgodę, może być obniżenie kwoty alimentów do symbolicznej sumy, co wymaga jednak formalnego postępowania sądowego.
Dorosłe, studiujące dziecko.
Pan Jan płaci alimenty na syna, który właśnie skończył 18 lat i rozpoczął studia. Syn, chcąc odciążyć ojca, zaproponował, że zrezygnuje z alimentów, ponieważ zamierza dorabiać w weekendy. Pan Jan, doceniając gest syna, chciałby spełnić jego prośbę. Jednakże, dopóki syn się uczy i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, obowiązek alimentacyjny ojca trwa. Umowa między ojcem a synem o zrzeczeniu się alimentów jest prawnie nieważna. Dopiero po zakończeniu studiów i usamodzielnieniu się syna, obowiązek alimentacyjny ustanie.
Poprawa sytuacji finansowej ojca.
Pan Piotr od lat płacił alimenty na córkę. Jego sytuacja finansowa była trudna, ale zawsze starał się wywiązywać z obowiązku. W ostatnim czasie Pan Piotr otrzymał awans i jego zarobki znacząco wzrosły. Matka dziecka, widząc poprawę sytuacji ojca, zaproponowała, że zrezygnuje z alimentów, uznając, że teraz ojciec może swobodniej dysponować swoimi środkami. Mimo dobrej woli obojga rodziców, nie mogą oni prawnie zrezygnować z alimentów. Obowiązek alimentacyjny istnieje niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej rodziców. Zmiana sytuacji finansowej ojca może być natomiast podstawą do wniosku o podwyższenie alimentów, jeśli potrzeby dziecka wzrosły.
Zrzeczenie się alimentów na dziecko nie jest prawnie możliwe, niezależnie od okoliczności, takich jak poprawa sytuacji materialnej jednego z rodziców, zawarcie nowego związku małżeńskiego przez matkę dziecka, czy chęć odciążenia rodzica przez pełnoletnie, uczące się dziecko. Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa i ma na celu zabezpieczenie dobra dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Istnieją natomiast możliwości modyfikacji wysokości alimentów, na przykład poprzez obniżenie ich do symbolicznej kwoty za zgodą sądu lub zawarcie ugody, w której rodzice ustalają, że będą pokrywać koszty utrzymania dziecka po połowie, bez określania konkretnej kwoty. Takie rozwiązania również wymagają jednak akceptacji sądu, który zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Należy pamiętać, że wszelkie umowy między rodzicami, które mają na celu zrzeczenie się alimentów, są z punktu widzenia prawa nieważne. Dopiero uzyskanie przez dziecko pełnej samodzielności finansowej, np. po ukończeniu studiów i podjęciu stałej pracy, powoduje ustanie obowiązku alimentacyjnego.
Potrzebujesz porady prawnej w zakresie prawa rodzinnego, a w szczególności spraw alimentacyjnych? Zastanawiasz się, czy w Twojej sytuacji istnieje możliwość zmiany wysokości alimentów, ich uchylenia lub masz inne pytania dotyczące obowiązków alimentacyjnych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu