Ładowanie...

Alimenty po zakończeniu edukacji i usamodzielnieniu się

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2023-02-26

Mam 22 lata i w czerwcu bieżącego roku zakończyłam edukację. Od września zaczęłam sama mieszkać i powoli samodzielnie się utrzymywać. Mój tata nadal co miesiąc przesyła mi alimenty. Przelewa je również dla brata bliźniaka, który dalej się uczy. Jak długo alimenty mogą mi przysługiwać i czy mogę sobie pozwolić na pobieranie ich od ojca, jeśli wyraziłby chęć dalszego wsparcia? Jeśli nie, to do jakiej instytucji powinnam zgłosić fakt, że alimenty przestały mi przysługiwać?

Alimenty po zakończeniu edukacji i usamodzielnieniu się

Wsparcie finansowe po ukończeniu edukacji

Nie ma przeszkód, żeby Pani ojciec wspomagał Panią finansowo tak długo, jak tylko będzie chciał, choćby i do końca życia. Nie ma żadnych prawnych przeszkód ku temu. Nie ma również przeszkód ku temu, aby Pani przestała dobrowolnie pobierać od niego alimenty. Jeśli chcą jednak Państwo, by było to załatwione w świetle prawa, trzeba dopełnić pewnych formalności.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Zgodnie z art. 138 K.r.io. „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Można więc również żądać ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego ze względu na fakt, że jest w stanie Pani samodzielnie się utrzymać.

Zasadniczo zgodnie z art. 133 K.r.io. „rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie”. Tak naprawdę Pani tata ma obowiązek płacenia alimentów, dopóki ich nie uchyli sąd. Jeśliby np. przestał płacić samodzielnie, miałaby Pani prawo pójść do komornika, żeby dokonywał egzekucji alimentów. Tutaj wszystko zależy od Pani jako wierzyciela. Jeśli Państwo sobie ufają i Pani nie będzie chciała dłużej brać alimentów, może się Pani zgodzić, by Pani tata ich nie płacił. Jednak to wszystko opiera się na zaufaniu i nadal miałaby Pani prawo do pójścia do komornika w razie zmiany zdania.

Podsumowując – Pani tata ma obowiązek alimentacyjny, dopóki sąd go nie uchyli. Może Pani płacić jeszcze latami, jeśli będzie chciał, albo może wystąpić do sądu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Równie dobrze Pani może wystąpić o wygaśnięcie tego obowiązku. Albo po prostu tata przestanie płacić, ale wtedy będzie musiał Pani zaufać, że nie pójdzie Pani do komornika.

Jeśli chcą Państwo mieć to załatwione formalnie, powinni Państwo wystąpić do sądu, do wydziału rodzinnego właściwego ze względu na Pani miejsce zamieszkania. Może Pani wystąpić albo tata, nie ma to znaczenia. Postępowanie jest krótkie i wystarczy, że druga strona uzna powództwo, wyrazi zgodę na wygaśnięcie alimentów i nawet nie ma potrzeby słuchania stron. Można to zrobić w każdej chwili.

Na chwilę obecną chyba dobrym pomysłem byłaby rozmowa z Pani tatą na temat tego, co dalej planuje, czy chce Panią wspierać, jakie są Pani oczekiwania – i wtedy można podjąć decyzję co dalej.

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu