Ładowanie...

Alimenty na studia, co jeśli dziecko chce studiować zaocznie i dorabiać?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2024-07-28

Wychowuję samotnie syna. Ojciec jest pozbawiony całkowicie praw rodzicielskich, jednak ciąży na nim obowiązek alimentacyjny. Syn obecnie ma 19 lat i zamierza kontynuować naukę na uczelni. Czy jeżeli wybierze opcje studiów zaocznych, płatnych, straci prawo do alimentów? Czy płacenie alimentów dotyczy tylko kontynuacji na studiach dziennych? Czy syn może zacząć dorywczo pracować, czy to również może być problem?

Alimenty na studia, co jeśli dziecko chce studiować zaocznie i dorabiać?

Wiek dziecka a alimenty

Żaden z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie określa w sposób wiekowy prawa do alimentów. Ustawodawca posługuje się za to sformułowaniem „dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie”. Zachodzi zatem pytanie, czy praca dorywcza, którą syn podejmie, pozwoli na jego utrzymanie, czy też np. pozwoli uniknąć domagania się od ojca podwyższenia alimentów, ale pod warunkiem, że będzie otrzymywał od ojca tyle, ile dotychczas. Obowiązek alimentacyjny nie jest także związany ze stopniem wykształcenia w tym sensie, że nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez alimentowanego określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia. Jedyną miarodajną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie, przy czym przyjmuje się, że nie można tego oczekiwać od dziecka małoletniego. Istotne znaczenie będzie tutaj miała wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego przez syna, albowiem o ile będzie ono znaczne (nawet mimo dorywczego charakteru), wówczas nie można wykluczyć, że alimenty mogą być zmniejszona, a nawet uchylone. Obiektywnie zatem należy ustalić wysokość wynagrodzenia oraz koszty utrzymania syna. Jeżeli syn będzie także uzyskiwał złe oceny na uczelni, wówczas ojciec ma argument, że studia służą mu jedynie do utrzymania alimentów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nauka i praca

Rodzice nie mogą wymagać, aby dziecko, które chce kontynuować naukę i ma ku temu zdolności, jednocześnie miało obowiązek podjęcia pracy zarobkowej, która pozwoli mu na samodzielne utrzymanie się i uchylenie w ten sposób obowiązku alimentacyjnego rodziców (vide: uzasadnienie wyroku SN z 11.03.1999 r., sygn. akt III CKN 1175/98)

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dorywcza praca a alimenty

Kasia, studentka pierwszego roku pedagogiki, postanowiła podjąć pracę dorywczą w lokalnej kawiarni, aby mieć dodatkowe środki na codzienne wydatki. Jej wynagrodzenie wynosiło około 1500 zł miesięcznie. Ojciec Kasi złożył wniosek o zmniejszenie alimentów, argumentując, że córka może się już samodzielnie utrzymać. Sąd jednak orzekł, że dorywcza praca nie jest wystarczającym źródłem dochodu, aby całkowicie zaspokoić potrzeby Kasi, zwłaszcza że kontynuuje ona naukę. Alimenty zostały więc utrzymane na dotychczasowym poziomie.

 

Studia zaoczne a prawo do alimentów

Adam zdecydował się na studia zaoczne z zarządzania, co umożliwiało mu jednoczesne podjęcie pracy na pełen etat. Zarabiał na tyle dobrze, że jego zarobki przewyższały minimalne koszty utrzymania. W związku z tym ojciec Adama złożył wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sąd, biorąc pod uwagę wysokie dochody Adama, zgodził się z argumentacją ojca i zniósł obowiązek alimentacyjny, uznając, że Adam jest już w stanie samodzielnie się utrzymać.

 

Niskie dochody a kontynuacja alimentów

Marta wybrała studia dzienne na kierunku medycyny. Chcąc zdobyć doświadczenie zawodowe, podjęła się pracy w weekendy jako asystentka w klinice. Jej dochody były jednak niskie, pokrywające jedynie niewielką część jej miesięcznych wydatków. Ojciec Marty próbował zmniejszyć alimenty, ale sąd uznał, że praca Marty nie jest wystarczającym źródłem dochodu, aby uznać ją za samodzielnie utrzymującą się. Alimenty zostały utrzymane, a Marta mogła kontynuować naukę bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Podsumowanie

Każda sytuacja jest indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak wysokość dochodów dziecka, koszty jego utrzymania oraz rodzaj podjętych studiów. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby ocenić, jakie są szanse na utrzymanie lub zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego w konkretnym przypadku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pism? Skorzystaj z naszych usług online – zapewniamy szybkie i profesjonalne wsparcie w sprawach alimentacyjnych oraz innych kwestiach prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1999 r., sygn. akt III CKN 1175/98

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu