Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2024-09-21
Mam pytanie dotyczące mojego 17-letniego syna, który od prawie roku mieszka ze mną, gdyż nie chce widywać się ze swoją mamą. Jesteśmy po rozwodzie ponad 5 lat. Mamy dwóch synów: 14 i 17 lat. Mamy zasądzoną opiekę naprzemienną z miejscem pobytu każdorazowo u jednego z rodziców wynikającym z planu naprzemiennej opieki. Pomimo opieki naprzemiennej mam zasądzone alimenty. Wprawdzie są one bardzo małe, gdyż jest to 300 zł na obu chłopców, lecz od początku muszę je płacić. Jak powinno wyglądać moje postępowanie, aby zmienić miejsce pobytu starszego syna na moje miejsce zamieszkania oraz jakie mam szanse na alimenty, gdyż jego mama nie poczuwa się do uczestniczenia w jego życiu choćby w wymiarze finansowym?
Wiem, że sprawy rodzinne potrafią być skomplikowane, trudne i budzące emocje. Opisana przez Pana sytuacja jest jak najbardziej do rozwiązania i załatwienia, choć może to zająć trochę czasu.
Na mocy art. 26 § 2 Kodeksu cywilnego „jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy”.
Rozumiem, że w wyroku rozwodowym sąd orzekł o miejscu zamieszkania, gdyż na mocy art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego miał taki obowiązek. Nie znaczy to jednak, że to jest dane raz na zawsze i nie może nigdy zostać zmienione. Nie ma żadnych przeszkód, żeby Pan wystąpił z wnioskiem do sądu o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie miejsca zamieszkania syna. Takie postępowanie byłoby proste, zwłaszcza że syn jest w tym wieku, że może zostać wysłuchany, i wystarczy, że potwierdzi, że mieszka z Panem oraz że chce z Panem mieszkać. W mojej ocenie byłoby to naprawdę proste postępowanie, które powinno się skończyć na jednym posiedzeniu, ale niestety największym minusem jest konieczność czekania na termin rozprawy.
Ma Pan jak najbardziej powód i podstawy do tego, aby żądać alimentów na syna, jednakże najpierw powinien Pan złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ciążącego na Panu. Dopóki Pan jest zobowiązany do zapłaty alimentów, wówczas powinien Pan płacić, a żona zostanie obciążona, kiedy w świetle prawa syn będzie mieszkał z Panem, a obowiązek wobec Pana zostanie uchylony.
Droga postępowania jest więc następująca: wniosek o zmianę miejsca zamieszkania syna, pozew o uchylenie alimentów oraz o alimenty od matki.
Widzę jednak pewien problem natury praktycznej – jeśli mieszka Pan w dużym mieście, tam trzeba by składać wniosek do sądu. Chodzi o to, że jest duża szansa, że zanim odbędzie się sprawa, to syn stanie się pełnoletni, a wtedy sprawa jego miejsca zamieszkania stanie się bezprzedmiotowa, gdyż nie orzeka się o miejscu zamieszkania osób pełnoletnich (nie wiem, jak blisko ma do 18 lat). Ale jeśli stanie się pełnoletni, to Pan by mógł wnieść o uchylenie alimentów wobec niego, jeśli będzie mieszkać z Panem, a on może wystąpić wobec swojej matki z pozwem o ustalenie alimentów.
Powinien Pan przemyśleć strategię, czy chce Pan od razu wystąpić o zmianę miejsca zamieszkania, czy też poczekać, aż syn skończy 18 lat. Można tak naprawdę wszcząć oba postępowania praktycznie jednocześnie (choć zmiana miejsca zamieszkania oraz alimenty będą rozpatrywane osobno, bo to dwa osobne tryby) i sprawa jest jak najbardziej do załatwienia oficjalnie, najważniejsze jest po prostu złożenie do sądu odpowiednich wniosków.
Tomasz po rozwodzie spędzał równą ilość czasu zarówno z matką, jak i ojcem, zgodnie z zasadami opieki naprzemiennej. Jednakże, po ukończeniu 16. roku życia, zaczął coraz częściej wyrażać chęć, aby zamieszkać na stałe u ojca, ze względu na lepsze relacje i poczucie bezpieczeństwa. Po rozmowie z rodzicami, ojciec wystąpił do sądu o formalną zmianę miejsca zamieszkania syna. Sąd wziął pod uwagę wolę Tomasza i jego sytuację emocjonalną, co doprowadziło do szybkiej decyzji o zmianie miejsca zamieszkania.
Adam, mając 15 lat, zdecydował się przeprowadzić do ojca, który zaoferował mu lepsze warunki edukacyjne i emocjonalne wsparcie. Choć oboje rodzice mieli równą opiekę nad dzieckiem, ojciec wniósł do sądu wniosek o zmianę miejsca zamieszkania, poparty opinią psychologa i wolą Adama. Matka sprzeciwiała się, ale ostatecznie sąd przychylił się do wniosku ojca, uznając, że takie rozwiązanie jest najlepsze dla dobra dziecka.
Karol, który mieszkał na przemian u obojga rodziców, po trudnym roku w szkole postanowił zamieszkać na stałe z ojcem. Ojciec, chcąc formalnie uregulować tę sytuację, złożył wniosek do sądu o zmianę miejsca pobytu dziecka. Matka nie była zaangażowana w życie syna, również finansowo, co doprowadziło do tego, że ojciec wnioskował o uchylenie obowiązku alimentacyjnego oraz o alimenty od matki. Sąd, uwzględniając wiek i życzenia Karola, zmienił decyzję o miejscu zamieszkania i ustalił nowe warunki alimentacyjne.
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania dziecka może wynikać z wielu czynników, w tym z jego woli, relacji rodzinnych i warunków emocjonalnych. Choć proces ten wymaga formalnych kroków prawnych, w większości przypadków sąd bierze pod uwagę dobro dziecka oraz jego aktualne potrzeby. Ważne jest również uwzględnienie kwestii alimentacyjnych, które mogą ulec zmianie po przeprowadzce.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism w sprawach rodzinnych, takich jak zmiana miejsca zamieszkania dziecka, kwestie alimentacyjne i opieki nad dzieckiem – szybko, skutecznie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu