Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-07-15
Były mąż ma zasądzone alimenty na nasze wspólne dzieci. Natomiast założył nową rodzinę – z tego małżeństwa też ma dziecko. Jednak jego obecna małżonka posiada też dwoje dzieci z poprzedniego związku, aczkolwiek ich ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich. Obecna żona mojego byłego męża chce zawnioskować o obniżenie alimentów na nasze dzieci, które mieszkają ze mną za granicą. Chciałabym się w jakiś sposób dowiedzieć, czy jej dzieci z poprzedniego związku są przysposobione przez mojego byłego męża. Gdzie mogę uzyskać takie informacje? Czy w związku z ewentualnym przysposobieniem sąd może obniżyć alimenty na nasze dzieci?
Niestety, nie dowie się Pani, czy doszło do przysposobienia dzieci przez Pani męża, albowiem żaden USC nie udzieli Pani takich informacji. Jedyną możliwością powzięcia o tym informacji jest droga sądowa, gdy były mąż faktycznie złoży pozew o obniżenie alimentów na Państwa wspólne dzieci – wtedy może się Pani dowiedzieć, czy doszło do przysposobienia – proszę wówczas złożyć wniosek o zobowiązanie męża do przedłożenia takiej informacji, sąd zapewne również o to dopyta.
Idąc dalej podnoszę, iż przysposobienie dzieci przez byłego męża nie ma jednak znaczenia w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego na Państwa dzieci – co do zasady, nie jest to podstawa do obniżenia alimentów, a w szczególności ich uchylenia.
Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.”. Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 K.r.o.: „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.”.
Artykuł 133 § 1 K.r.o. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.o.). Najsilniejszym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców względem małoletniego dziecka. W świetle orzecznictwa dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie.
Sąd Najwyższy podkreśla, że rodzice zobowiązani są dzielić się z małoletnimi dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami. Zaspokojenie potrzeb dziecka może wymagać naruszenia przez rodziców substancji ich majątku.
Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania do czasu usamodzielnienia się dzieci. Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie itp. Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie go do samodzielnego życia w społeczeństwie.
Dlatego też, jak widzimy, jeżeli dzieci są małoletnie i nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, to mąż – nawet w przypadku przysposobienia innych dzieci – nie może uchylić takiego obowiązku. Przysposobienie innych dzieci nie jest także podstawą do obniżenia alimentów, albowiem dzieci nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji decyzji swoich rodziców, a obowiązek alimentacyjny ma za zadanie zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dzieci.
Obniżenie standardu życia dzieci z pierwszego małżeństwa
Anna ma zasądzone alimenty na dwóch synów, którzy mieszkają z nią za granicą. Jej były mąż, Piotr, założył nową rodzinę, w której ma jedno dziecko i opiekuje się dwójką dzieci swojej nowej żony z jej poprzedniego związku. Nowa żona Piotra, Katarzyna, chce zawnioskować o obniżenie alimentów na synów Anny, argumentując, że Piotr musi teraz utrzymywać więcej dzieci. Anna obawia się, że obniżenie alimentów wpłynie negatywnie na standard życia jej synów, którzy i tak już odczuwają skutki rozwodu rodziców.
Przysposobienie dzieci nowej żony
Magda otrzymuje alimenty na swoją córkę Julię od byłego męża, Marka. Marek założył nową rodzinę z Agnieszką, która ma dwoje dzieci z poprzedniego związku. Agnieszka chce, aby Marek przysposobił jej dzieci, co dałoby im prawo do alimentów od Marka. Magda martwi się, że przysposobienie wpłynie na wysokość alimentów na Julię. Wkrótce Marek składa pozew o obniżenie alimentów na Julię, twierdząc, że jego nowe zobowiązania finansowe uniemożliwiają mu płacenie dotychczasowej kwoty.
Przewlekłość postępowania sądowego
Kasia jest samotną matką, której były mąż, Krzysztof, płaci alimenty na ich wspólnego syna, Michała. Krzysztof założył nową rodzinę z Beatą, która ma troje dzieci z poprzedniego związku. Beata chce, aby Krzysztof złożył wniosek o obniżenie alimentów na Michała, argumentując, że nowe obowiązki finansowe obciążają budżet rodziny. Kasia obawia się, że postępowanie sądowe przeciągnie się w czasie, co wpłynie na regularność płatności alimentów i stabilność finansową Michała.
Obowiązek alimentacyjny na dzieci z pierwszego małżeństwa nie może być automatycznie obniżony z powodu nowych zobowiązań rodzica wobec dzieci z obecnego związku. Przysposobienie dzieci nowego partnera również nie stanowi podstawy do zmniejszenia alimentów, ponieważ prawo chroni usprawiedliwione potrzeby dziecka, niezależnie od decyzji rodziców o założeniu nowej rodziny. Dzieci z pierwszego małżeństwa mają prawo do utrzymania swojego standardu życia, który zapewnia im obowiązek alimentacyjny rodzica.
Potrzebujesz porady prawnej online lub wsparcia w przygotowaniu pism sądowych? Skontaktuj się z naszymi doświadczonymi prawnikami, aby uzyskać profesjonalną pomoc szybko i wygodnie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu