Ładowanie...

Alimenty na dzieci w rodzinie zastępczej?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2023-06-01 • Aktualizacja: 2025-01-22

Jestem rodzina zastępczą dla dwóch wnuków (12 i 10 lat) od trzech lat. Chciałabym wnieść pozew o alimenty od matki dzieci, bo ich ojciec, a mój syn, nie żyje (brak prawa do renty). Niestety nie znam adresu, gdzie przebywa matka. Wiem również, że po synu toczy się sprawa spadkowa i odziedziczył on po swoim ojcu nieruchomość. Starszy wnuk leczy się. Terapia to koszt 5000 zł rocznie. Czy mogę starać się o alimenty na dzieci dla których jestem rodziną zastępczą, czy można zabezpieczyć na korzyść wnuków spadek po ojcu? Jak odnaleźć matkę dzieci? Oboje mieli ograniczone prawa rodzicielskie.

Alimenty na dzieci w rodzinie zastępczej?

Postępowanie spadkowe 

Zacznę od postępowania spadkowego. Zgodnie bowiem z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, w pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy oraz małżonek. W przypadku więc dziedziczenia ustawowego – gdy syn nie posiadał żony, cały spadek przypada jego dzieciom. Dlatego proszę dokonać jak najszybciej postępowania spadkowego po synu – stwierdzenia nabycia spadku w imieniu małoletnich dzieci, aby wstąpić do sprawy spadkowej po ojcu zmarłego syna – wtedy dzieci – zgodnie z posiadanym udziałem – odziedziczą wspominane nieruchomości.

Idąc dalej, wskazuję, iż brak znajomości adresu zamieszkania matki dziecka nie uniemożliwia dochodzenia od niej roszczenia o alimenty.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie kuratora

Zgodnie bowiem z treścią art. 144 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego”.

Ustanowienie kuratora, w myśl omawianego przepisu, następuje, gdy zachodzi potrzeba doręczenia stronie pisma procesowego otwierającego drogę do podjęcia przez tę stronę obrony swoich interesów w postępowaniu cywilnym i wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane.

Ustanowienie kuratora na podstawie treści art. 144 § 1 jest możliwe jedynie w tym przypadku, gdy istnieje wyłącznie wątpliwość co do miejsca pobytu strony.

Z uwagi na to, jeżeli nie wie Pani, gdzie matka dzieci przebywa, proszę złożyć niniejszy wniosek wraz z pozwem o uregulowanie obowiązku alimentacyjnego oraz o ustanowieniu kuratora – sąd podejmie procedowanie w zakresie zasadności takiego wniosku. W miejsce matki dziecka wstąpi bowiem wyznaczony przez sąd kurator – zazwyczaj jest to pracownik sądu, który będzie prezentował jej interes w sprawie.

Drugą kwestią jest natomiast ściągalność alimentów od matki dzieci – jeżeli nie zna Pani jej miejsca pobytu – komornik będzie miał problem w tym zakresie, a ściągnięcie alimentów może okazać się niemożliwe, jednak warto wystąpić z pozwem, jeżeli spełnia bowiem Pani kryterium dochodowe, będzie mogła Pani pobierać alimenty np. z funduszu alimentacyjnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pierwszy przykład dotyczy pani Anny, która od kilku lat jest rodziną zastępczą dla swojej wnuczki. Po śmierci syna Anna nie miała środków na leczenie dziecka, dlatego postanowiła ubiegać się o alimenty od matki dziewczynki. Niestety, nie znała jej aktualnego miejsca zamieszkania. Dzięki pomocy prawnika dowiedziała się, że może wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora dla nieznanej z miejsca pobytu matki. Choć sprawa trwała kilka miesięcy, sąd przyznał alimenty, a Anna zaczęła pobierać świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

 

Drugi przykład to historia pana Marka, który po tragicznej śmierci córki został prawnym opiekunem swoich dwóch wnuków. Wiedząc, że ojciec dzieci odziedziczył po zmarłej żonie nieruchomość, postanowił rozpocząć postępowanie spadkowe, aby zabezpieczyć przyszłość wnuków. Dzięki determinacji i wsparciu prawnika udało się uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku na rzecz dzieci, co pozwoliło na sprzedaż nieruchomości i sfinansowanie ich edukacji oraz leczenia.

 

Trzeci przykład opowiada o pani Katarzynie, która po przejęciu opieki nad siostrzeńcem stanęła przed problemem braku środków na jego utrzymanie. Matka chłopca miała ograniczone prawa rodzicielskie i nie wykazywała zainteresowania losem syna. Katarzyna, nie znając jej adresu, złożyła wniosek do sądu o alimenty i ustanowienie kuratora. Po długim postępowaniu sądowym udało się uzyskać świadczenia, które pomogły w opłaceniu zajęć terapeutycznych oraz codziennych potrzeb dziecka.

Podsumowanie

Uzyskanie alimentów na dzieci w rodzinie zastępczej może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy jeden z rodziców nie żyje, a miejsce pobytu drugiego nie jest znane. W takich sytuacjach istotne jest podjęcie odpowiednich kroków prawnych, takich jak wszczęcie postępowania spadkowego w celu zabezpieczenia przyszłości dzieci oraz złożenie wniosku o alimenty wraz z ustanowieniem kuratora dla nieznanego rodzica. Choć dochodzenie alimentów może być czasochłonne, istnieją mechanizmy prawne, które pozwalają na uzyskanie wsparcia finansowego, w tym możliwość ubiegania się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Odpowiednie działania prawne i znajomość przysługujących rodzinie zastępczej praw mogą znacząco pomóc w zapewnieniu dzieciom stabilnych warunków życia oraz dostępu do niezbędnej opieki i leczenia.

Oferta porad prawnych

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe porady prawne online, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Dzięki naszej pomocy mogą Państwo szybko i wygodnie uzyskać fachowe wsparcie w sprawach dotyczących alimentów, postępowań spadkowych, ustalania praw opiekuńczych oraz wielu innych zagadnień prawnych. Nasz zespół doświadczonych prawników gwarantuje rzetelność, pełne zaangażowanie oraz indywidualne podejście do każdej sprawy. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, aby szybko i skutecznie rozwiązać wszelkie kwestie prawne bez konieczności wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu