Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-09-28
Po rozmowie z 22-letnim synem doszliśmy do porozumienia, że jest on gotowy, aby zrezygnować z alimentów, jakie ode mnie otrzymuje. Stwierdził, że jest mu niezręcznie dostawać ode mnie te comiesięczne przelewy. Syn ukończył szkołę podstawową. Ponadpodstawową zaczynał dwa razy i ukończył ją na poziomie 3 klasy, jednak ostatecznie jej nie skończył, gdyż podjął pracę zarobkową i tak jest do dziś. Od 5 lat utrzymuje się sam. Po rozwodzie mieszkał kilka lat ze mną i alimenty płacił na niego tata, do którego przeprowadził się po jakimś czasie i wtedy alimenty to ja zaczęłam płacić. Sprawa alimentów przy tych zmianach nie była zgłaszana do sądu, nie mam więc żadnego orzeczenia. Chciałabym dowiedzieć się, w jak najprostszy sposób mogę zakończyć obowiązek alimentacyjny?
Jeżeli nie został na Panią nałożony obowiązek alimentacyjny w drodze orzeczenia sądowego, czy tez ugody mediacyjnej – a więc formalnie nie została Pani zobowiązana do płacenia alimentów na syna, to nie ma Pani takiego formalnego obowiązku i nie muszą Państwo nic uchylać. Może Pani po prostu zaprzestać płacenia alimentów dobrowolnych – bo takie obecnie Pani płaci – i nie spotka się to z żadnym konsekwencjami. Wskazuję, iż jedynie obowiązek nałożony orzeczeniem sądu lub zatwierdzoną w sądzie ugodą mediacyjną wywołuje prawne skutki w postaci możliwości skierowania sprawy do egzekucji. Jeżeli Pani i syn nie regulowaliście tego obowiązku na drodze sądowej, to płaci Pani jedynie alimenty dobrowolne. Jeżeli natomiast alimenty zostały uregulowane w wyroku lub były mąż chciałby je uchylić, należy skierować pozew o uchylenie alimentów lub zawrzeć umowę przed mediatorem, który potwierdzi niniejszą ugodę.
Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.”.
Artykuł 133 § 1 K.r.o. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.o.). Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez nie określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Podsumowując: proszę skierować do sądu rejonowego miejsca zamieszkania syna pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, powołując się na powyższe okoliczności. Jeżeli jest Pani z synem zgodna, najszybszym i najtańszym sposobem będzie jednak udanie się do mediatora w celu zawarcia takiej ugody. Listę mediatorów sądowych znajdzie Pani na stronie sądu w swojej miejscowości. Jak jednak wyraźnie wskazałam, jeżeli formalnie nie został nałożony na Panią obowiązek alimentacyjny w drodze orzeczenia sądu – nie trzeba nic uchylać i może Pani po prostu zaprzestać płacenia alimentów.
Syn podejmuje samodzielną decyzję
Pani Anna od lat płaciła dobrowolne alimenty na swojego 22-letniego syna, który nie skończył szkoły, ale od kilku lat samodzielnie się utrzymuje. Syn po rozmowie z matką postanowił zrezygnować z otrzymywania dalszych przelewów, gdyż czuł, że nie potrzebuje już tych środków. Nie było żadnego orzeczenia sądowego w sprawie alimentów, więc Pani Anna mogła po prostu zakończyć przelewy bez żadnych formalności.
Brak formalnego obowiązku, koniec wsparcia
Pan Marek przez 5 lat płacił dobrowolnie alimenty na swojego pełnoletniego syna, który podjął pracę po ukończeniu szkoły średniej. Z racji tego, że nie było wyroku sądu w tej sprawie, po wspólnej decyzji z synem, Marek zaprzestał płacenia, nie obawiając się żadnych konsekwencji prawnych. Syn był już samodzielny finansowo, więc sprawa nie wymagała interwencji sądu.
Zmiana sytuacji życiowej a alimenty
Pani Katarzyna płaciła alimenty na swojego syna, który zrezygnował ze szkoły i zaczął pracować na pełen etat. Gdy syn osiągnął stabilizację finansową, uzgodnili, że nie ma już potrzeby dalszego wsparcia. Ponieważ alimenty były dobrowolne, Pani Katarzyna zakończyła ich płacenie bez potrzeby jakichkolwiek formalnych kroków przed sądem.
Jeśli alimenty są płacone dobrowolnie bez orzeczenia sądu, zakończenie tego obowiązku nie wymaga formalnych kroków prawnych. Wystarczy porozumienie między rodzicem a dzieckiem. W przypadku braku orzeczenia sądowego, rodzic może zaprzestać płacenia alimentów bez obaw o konsekwencje prawne.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej online lub pomocy w sporządzeniu pism związanych z obowiązkiem alimentacyjnym, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci szybko i skutecznie rozwiązać sprawę. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu