Ładowanie...

Alimenty i wyjazd za granicę, jak wrócić, by uniknąć więzienia?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-11-06

Mam dawne długi alimentacyjne, komornik w przeszłości zabrał mi dosłownie wszystko. Wyjechałem z kraju za granicę. Zastanawiam się nad powrotem, ale mam obawy w związku z długami za alimenty. Czy one się przedawniają? Czy mogę bezpiecznie wrócić? Czy czeka mnie wyrok i więzienie?

Alimenty i wyjazd za granicę, jak wrócić, by uniknąć więzienia?

Przedawnienie długów alimentacyjnych

Zgodnie z treścią art. 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech”.

Niniejszy przepis przewiduje, że termin przedawnienia roszczenia o świadczenia alimentacyjne wynosi 3 lata. Należy odnotować, że na mocy odrębnych przepisów w takim samym terminie przedawniają się przewidziane w art. 141 roszczenia matki dziecka, a także roszczenia zwrotne (tzw. regresowe) uregulowane w art. 140. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego). Roszczenie o świadczenie alimentacyjne staje się wymagalne z dniem, w którym spełnione zostały wszystkie przesłanki alimentacji uprawnionego przez zobowiązanego. Bieg przedawnienia liczy się osobno co do każdego świadczenia okresowego, a więc obowiązku, który został określony jako miesięczny (zob. m.in. Ignatowicz, Nazar, Prawo rodzinne, 2016, s. 628, Nb 1006).

Wobec tego, jeżeli jakaś część alimentów nie była dochodzona w postępowaniu egzekucyjnym, to do przedawnienia dochodzi z upływem 3 lat od daty wymagalności alimentów – a więc od dnia, w którym każda rata alimentów była wymagalna w danym miesiącu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przerywanie biegu przedawnienia

Dotyczy to jednak sytuacji, gdy alimenty te nie są objęte postępowaniem egzekucyjnym, np. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne i dalsze alimenty nie są dochodzone w drodze egzekucji komorniczej – przedawniają się z upływem 3 lat, o ile komornik nie przerywa biegu przedawnienia. Jeżeli jednak komornik nie umorzył postępowania i postępowania jest lub było w toku, to termin przedawnienia jest dłuższy i każdorazowo jest przerywany przez czynność komorniczą, a więc może się tak stać, że do przedawnienia nie dojdzie.

Zgodnie bowiem z art. 123 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji”.

Dlatego tez może się tak stać, że jeżeli postępowanie jest w toku – nawet cyklicznie umarzane wobec braku możliwości ściągnięcia z Pana należności – to komornik co jakiś czas może podejmować czynność, co powoduje przerwanie biegu przedawnienia i tak niestety zazwyczaj się dzieje. Może więc tak być, że alimenty – pomimo krótkiego okresu przedawnienia – nie uległy jeszcze przedawnieniu na skutek podejmowanych czynności komorniczych.

Jedyną możliwością, aby dowiedzieć się niniejszego, jest wgląd w akta sprawy komorniczej, ewentualnie dowiedzenie się, czy nie posiada Pan żadnych innych postępowań – w szczególności karnych o niealimentację. Jeżeli jest Pan zainteresowany, świadczymy usługę sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Karnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak egzekucji komorniczej

Matka dziecka przez trzy lata nie występowała do komornika o egzekucję zaległych alimentów. Po upływie tego czasu dowiedziała się, że dług alimentacyjny uległ przedawnieniu, ponieważ nie były podejmowane żadne czynności prawne, które mogłyby przerwać bieg przedawnienia. W efekcie ojciec dziecka nie musi już spłacać zaległych świadczeń.

 

Postępowanie komornicze przerywające przedawnienie

Ojciec zalegał z alimentami, a komornik wielokrotnie próbował ściągnąć dług, jednak bezskutecznie. Mimo upływu trzech lat bieg przedawnienia był każdorazowo przerywany przez działania komornicze, więc dług nie uległ przedawnieniu, a ojciec wciąż jest zobowiązany do jego spłaty.

 

Uznanie długu przez dłużnika

Ojciec po kilku latach przerwy w płaceniu alimentów uznał swój dług wobec dziecka, zobowiązując się do jego spłaty. Takie uznanie długu spowodowało przerwanie biegu przedawnienia, co oznacza, że matka może nadal dochodzić zaległych alimentów, mimo że normalnie uległyby przedawnieniu po trzech latach

Podsumowanie

Przedawnienie długów alimentacyjnych następuje po upływie trzech lat od dnia wymagalności alimentów, jeśli nie były dochodzone w postępowaniu egzekucyjnym. Jednak bieg przedawnienia może zostać przerwany, np. przez działania komornika lub uznanie długu przez dłużnika, co wydłuża możliwość dochodzenia zaległości. Aby upewnić się, czy dług uległ przedawnieniu, konieczny jest wgląd w akta sprawy komorniczej lub inne postępowania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne dotyczące przedawnienia długów alimentacyjnych. Pomagamy w ocenie, czy długi uległy przedawnieniu, analizujemy działania komornika oraz doradzamy, jak skutecznie dochodzić zaległych alimentów. Reprezentujemy Klientów przed sądem i w postępowaniach egzekucyjnych, a także pomagamy w weryfikacji spraw w rejestrach karnych. Zapewniamy indywidualne podejście i pełne wsparcie na każdym etapie sprawy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9, poz. 59

2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16, poz. 93

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu