Ładowanie...

Alimenty, dziedziczenie i rozdzielność majątkowa w małżeństwie z osobą mająca dzieci z poprzedniego związku

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-08-22

Mój partner i ja myślimy o zawarciu związku małżeńskiego. On ma dzieci z poprzedniego nieformalnego związku, na które regularnie płaci alimenty. Bardzo dobrze zarabiam i chciałabym wiedzieć, czy mogę zabezpieczyć się prawnie przed płaceniem jakichkolwiek alimentów na te dzieci. Są mi zupełnie obce, również mój partner ma z nimi słaby kontakt, bo jego była konkubina zawsze utrudniała mu kontakty. Co gorsza, nie podejmuje pracy i wygląda na to, że zależy jej na życiu z alimentów. Dlatego zawczasu chcę ochronić siebie, swój majątek i swoją pracę przed pasożytnictwem. Czy pasierbowie mogą pozywać o alimenty? Planujemy rozdzielność majątkową, partner nie chce mnie wciągać w zobowiązania poprzedniego życia. Czy ślub ze mną (osobą majętną) da podstawy byłej konkubinie do żądania dużo wyższych alimentów? Nie chciałabym też, aby w przyszłości pasierbowie po mnie dziedziczyli. Czy mogę ustanowić jakiś zapis, aby tak się nie stało? Nie posiadam dzieci.

Alimenty, dziedziczenie i rozdzielność majątkowa w małżeństwie z osobą mająca dzieci z poprzedniego związku

Obowiązek alimentacyjny względem dzieci, osoby zobowiązane

Nie jest i nie będzie Pani obowiązana do spełniania wobec dzieci Pani partnera lub męża obowiązku alimentacyjnego. Dzieci Pani męża nie będą także po Pani dziedziczyły. Dobrym posunięciem jest więc posiadanie rozdzielności majątkowej, aby w przypadku ewentualnej śmierci męża – bo po nim dzieci będą dziedziczyły na podstawie ustawy – istniał majątek odrębny męża, który nie będzie powiązany z Pani majątkiem.

Zacznę jednak od początku – od wskazanych alimentów. Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

Najsilniejszym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców względem małoletniego dziecka. W świetle orzecznictwa dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Sąd Najwyższy podkreśla, że rodzice zobowiązani są dzielić się z małoletnimi dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami. Zaspokojenie potrzeb dziecka może wymagać naruszenia przez rodziców substancji ich majątku.

Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania do czasu usamodzielnienia się dzieci. Warto zwrócić uwagę także na orzeczenie, iż „(...) osoba, na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, a zwłaszcza obowiązek alimentacyjny względem swych nieletnich dzieci, powinna w celu zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dążyć do pełnego i właściwego wykorzystania swych sił, kwalifikacji i zdolności zarobkowej, jeśli istnieją ku temu realne możliwości. Zakres zatem obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeżeli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił, zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno-gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie” (orz. SN z 09.01.1959 r., III CR 212/58, OSNCK 1960, Nr 2, poz. 48, wydane na gruncie KR).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozdzielność majątkowa

Zatem jak widać, Pani nie będzie nigdy obowiązana do płatności na rzecz małoletnich wskazanego obowiązku alimentacyjnego. W przypadku niemożności płatności alimentów przez męża pozwani zapewne zostaną dziadkowie, jednak nie Pani. Dlatego proszę się też tego nie obawiać. Jeżeli ustanowiona zostanie także rozdzielność majątkowa, to mąż nie wzbogaci się na skutek ślubu, a więc nie ulegną zmianie jego możliwości majątkowe, więc tu także nie ma ryzyka. Matka dzieci może jedynie podnosić okoliczność, iż np. ich ojciec na skutek zawarcia nowego związku małżeńskiego posiada lepszą sytuację materialną, jednak zależy to od oceny sądu – w mojej ocenie nie powinno zostać uwzględnione.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pasierbowie a dziedziczenie

Idąc dalej, podnoszę, iż dzieci męża nie będą także po Pani dziedziczyć, albowiem jest Pani dla nich osobą obcą. Zgodnie bowiem z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego (K.c.): „§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Z uwagi na powyższe, po ewentualnej śmierci męża do dziedziczenia dojdzie Pani i jego dzieci. Żeby się zabezpieczyć i jeżeli mąż nie chce, aby dzieci po nim dziedziczyły, powinni Państwo sporządzić testamenty – najlepiej notarialne, w którym powołują się Państwo wzajemnie do dziedziczenia. Warto także rozważyć, aby mąż ewentualnie wydziedziczył swoje dzieci – również w testamencie, tak aby w przypadku jego ewentualnej śmierci, nie musiała Pani im uiszczać zachowku.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zawarcie rozdzielności majątkowej przed ślubem

Anna i Michał zdecydowali się na ślub, jednak Michał płaci alimenty na dzieci z poprzedniego związku. Aby zabezpieczyć majątek Anny, która dobrze zarabia, para postanowiła przed ślubem zawrzeć intercyzę, ustanawiając rozdzielność majątkową. Dzięki temu majątki obu stron pozostały odrębne, a Anna nie musi się obawiać, że jej środki zostaną włączone w ewentualne przyszłe roszczenia alimentacyjne dzieci Michała.

 
Testament notarialny wyłączający pasierbów z dziedziczenia

Kasia i Piotr planują małżeństwo. Piotr ma dwoje dzieci z poprzedniego związku, na które płaci alimenty. Kasia nie ma własnych dzieci i obawia się, że pasierbowie mogą dziedziczyć po jej śmierci. Aby temu zapobiec, Kasia sporządziła testament notarialny, w którym wykluczyła pasierbów z dziedziczenia i powołała Piotra jako jedynego spadkobiercę. Piotr również sporządził testament, w którym wykluczył swoje dzieci, powołując Kasię jako spadkobiercę, z zastrzeżeniem, że w razie jego śmierci przed Kasią dzieci nie otrzymają zachowku.

 
Ustanowienie rozdzielności majątkowej w celu ochrony przed roszczeniami alimentacyjnymi

Ewa i Robert postanowili się pobrać. Robert ma dziecko z poprzedniego związku, na które płaci alimenty. Aby Ewa mogła chronić swój majątek i uniknąć ewentualnych roszczeń alimentacyjnych, para postanowiła ustanowić rozdzielność majątkową. Dzięki temu dochody i majątek Ewy pozostają jej własnością, a alimenty na dziecko Roberta nie mogą być pokrywane z jej środków. Dodatkowo, Ewa sporządziła testament, w którym wykluczyła pasierba z dziedziczenia.

Podsumowanie

Zawarcie związku małżeńskiego z partnerem płacącym alimenty na dzieci z poprzedniego związku nie musi narażać na ryzyko majątkowe. Ustanowienie rozdzielności majątkowej oraz sporządzenie odpowiednich testamentów pozwala skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i wykluczyć pasierbów z dziedziczenia. Dzięki tym krokom można uniknąć ewentualnych roszczeń alimentacyjnych oraz zachować pełną kontrolę nad własnym majątkiem.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online oraz usługi tworzenia pism, aby skutecznie zabezpieczyć swój majątek przed roszczeniami alimentacyjnymi i dziedziczeniem przez pasierbów. Nasi eksperci zapewnią Ci kompleksowe wsparcie prawne, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 09 stycznia 1959 r., III CR 212/58

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu