Ładowanie...

Alimenty dla pełnoletniej córki, czy można przelać je na jej konto?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 2024-07-17

Jestem po rozwodzie. Młodsza, niepełnoletnia córka mieszka ze mną. Starsza, pełnoletnia –mieszka z ojcem. Mamy zasądzone alimenty ja – 800 zł, były mąż 600 zł. Przesyłam mu więc różnicą – 200 zł. Czy w związku z tym mogłabym przesyłać na konto pełnoletniej córki? Czy muszę kogoś powiadamiać? Zaznaczam, że były mąż po uzyskaniu przez córkę pełnoletności nie przekazywał jej pieniędzy.

Alimenty dla pełnoletniej córki, czy można przelać je na jej konto?

Zakres obowiązku alimentacyjnego rodzica dziecka

W orzeczeniu o alimentach jest Pani zobowiązana prawomocnym wyrokiem do płacenia alimentów na starszą córkę, a mąż na młodszą. Niezależnie od tego, czy dziecko ukończyło 18 lat, czy nie – obowiązek alimentacyjny istnieje. Jedyna zmiana to taka, że po ukończeniu przez dzieci pełnoletności można płacić alimenty im bezpośrednio, a nie ich rodzicowi jako przedstawicielowi dotychczas niepełnoletnich dzieci. Zasądzone alimenty mają Państwo obowiązek płacić od dnia wskazanego w wyroku aż do czasy, gdy obie córki będą w stanie samodzielnie się utrzymać. Nie ma tu znaczenia, kto z kim mieszka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekazywanie alimentów bezpośrednio dziecku po osiągnięciu 18 roku życia

Po ukończeniu przez dziecko 18 lat (przy zachowaniu ciągłości obowiązku alimentacyjnego), to jemu – dziecku – bezpośrednio nie tylko można, co wręcz należy, przekazywać środki utrzymania i wychowania. Można to zrobić albo do jego rąk własnych, albo na jego konto bankowe. Warto tę kwestię wcześniej ustalić z dzieckiem. Nie jest przy tym potrzebne orzeczenie sądu opiekuńczego o zmianie osoby odbierającej świadczenie. Ponadto pamiętać należy, że wierzycielem (tym, który się może domagać) świadczenia alimentacyjnego zawsze było i jest dziecko. Tym bardziej gdy jest już pełnoletnie i może działać samodzielnie. Dla celów dowodowych zalecam zawsze sporządzenie krótkiego pisma czy nawet maila, w którym córka oświadcza i wskazuje numer konta do przelewu alimentów, zaś Pani ten fakt potwierdza i opatruje datą (w przypadku maila data będzie wynikać z systemu).

Obydwoje Państwo powinni płacić tyle alimentów na córki, ile zasądził sąd. Nie można bez zmiany wyroku w sprawie alimentów zmieniać ich wysokości. Są to bowiem alimenty na dzieci. Gdyby starsza córka podjęła pracę, która dałaby jej zarobek niezbędny do utrzymania i zapewnienia odpowiedniej stopy życiowej, to żadne z Państwa nie będzie obowiązane do płacenia na jej rzecz alimentów. Jednak najpierw trzeba będzie złożyć do sądu wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z tegoż powodu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uprawnienie wierzyciela alimentacyjnego do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji

Na marginesie wskazuję, że jeżeli zacznie Pani płacić alimenty do rąk dziecka, a ojciec złożyłby wniosek o egzekucję alimentów do komornika, to komornik powinien odmówić wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest bowiem wierzyciel, a tym było zawsze i jest Pani dziecko. Proponuję, aby Pani wysłała również do byłego męża pismo informujące, że z uwagi na pełnoletniość dziecka (tj. córki X) od dnia XX.XX.2023 roku będzie Pani płaciła jej bezpośrednio alimenty (i dodać „do rąk własnych” lub na podane przez córkę konto bankowe w terminie z nią uzgodnionym).

Podsumowując: jak najbardziej może Pani przelewać alimenty na konto dziecka pełnoletniego. Nie ma obowiązku informowania o tym nikogo, ale dla ewentualnych celów dowodowych zalecam wysłać informację do byłego męża i zawrzeć z córką porozumienie na piśmie z Pań podpisami i datą (wskazujące nr konta i datę uiszczania alimentów) lub w postaci wymiany wiadomości e-mail.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Kontynuacja nauki przez starszą córkę

Anna, starsza córka, ukończyła 18 lat i zdała maturę. Planuje kontynuować naukę na studiach dziennych, co wiąże się z brakiem możliwości podjęcia pracy na pełen etat. W związku z tym, że nadal nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, oboje rodzice są zobowiązani do dalszego płacenia alimentów. Matka Anny postanawia przekazywać jej swoją część alimentów bezpośrednio na konto córki, aby ta mogła pokryć swoje wydatki związane z edukacją i codziennym życiem. Dzięki temu Anna ma zapewnione środki na opłacenie czynszu, jedzenia oraz materiałów edukacyjnych.

 

Praca na pół etatu

Piotr, pełnoletni syn, mieszka z ojcem i uczęszcza na studia zaoczne. Po ukończeniu 18 lat znalazł pracę na pół etatu, jednak jego zarobki nie są wystarczające, aby pokryć wszystkie koszty życia. Matka Piotra, zobowiązana do płacenia alimentów, zaczyna przekazywać mu pieniądze bezpośrednio na jego konto bankowe. Dzięki temu Piotr może opłacić czynsz, rachunki i inne podstawowe wydatki. Matka nie musi informować sądu o zmianie sposobu przekazywania alimentów, ale dla celów dowodowych prosi Piotra o pisemne potwierdzenie numeru konta, na które będą przelewane pieniądze.

 

Samodzielność finansowa

Kasia, pełnoletnia córka, kończy technikum i znajduje stałą pracę, która pozwala jej na samodzielne utrzymanie się. Mimo to, matka nadal przekazuje alimenty zgodnie z wyrokiem sądu, jednak postanawia to zmienić. Kasia, będąc w pełni samodzielna, zgadza się na rezygnację z otrzymywania alimentów od matki. Matka składa wniosek do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec Kasia, przedstawiając dowody na to, że córka jest już w stanie samodzielnie się utrzymać. Sąd przychyla się do wniosku, zwalniając matkę z obowiązku płacenia alimentów.

Podsumowanie

Po uzyskaniu pełnoletności przez dziecko, obowiązek alimentacyjny rodzica nadal trwa, dopóki dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Alimenty mogą być przekazywane bezpośrednio na konto pełnoletniego dziecka, co upraszcza proces i zapewnia, że środki trafiają bezpośrednio do niego. Ważne jest ustalenie tej zmiany z dzieckiem i dla celów dowodowych zabezpieczenie się pisemnym potwierdzeniem numeru konta.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w sporządzaniu pism dotyczących alimentów i innych spraw rodzinnych, skontaktuj się z naszymi ekspertami online – zapewniamy szybkie i rzetelne wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu