Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2025-03-17
Mam ustaloną przez sąd wspólną opiekę nad dwojgiem dzieci (8 i 9 lat). Mieszkają 3 dni w tygodniu ze mną i 4 dni z matką. Płacę 4000 zł alimentów miesięcznie. Mam spór z matką moich dzieci o opłacenie obozu wakacyjnego dzieci. Ona twierdzi, że za obozy (podczas wspólnej opieki) powinienem dodatkowo płacić, a ja uważam, że koszty obozów wlicza się do alimentów. Dodam jeszcze, że zabieramy dzieci na wakacje oddzielnie i na „własny koszt”. Proszę zatem o wyjaśnienie: czy koszt obozów wlicza się do alimentów?
Ustawodawca nie określił, co należy włączyć do katalogu usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a więc do katalogu, na podstawie którego powstaje roszczenie alimentacyjne. Jest to bowiem kwestia indywidualna. Jednak, co do zasady, usprawiedliwionymi potrzebami dziecka – które doktryna i orzecznictwo wymienia – są potrzeby związane ze spędzaniem czasu wolnego i wakacji, dlatego też koszt ten powinien być wliczony przy orzeczeniu obowiązku alimentacyjnego. W sporze więc ma Pan rację, iż koszt ten został uwzględniony w roszczeniu alimentacyjnym.
Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania do czasu usamodzielnienia się dzieci.
Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie itp. Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie go do samodzielnego życia w społeczeństwie.
Sąd Najwyższy (PSIC) w uchwale z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, Nr 4, poz. 42, uzasadnienie tezy IV, wyjaśnił, że „rodzice w zależności od swych możliwości są obowiązani zapewnić dziecku środki do zaspokojenia zarówno jego potrzeb fizycznych (wyżywienia, mieszkania, odzieży, higieny osobistej, leczenia w razie choroby), jak i duchowych (kulturalnych), a także środki wychowania (kształcenia ogólnego, zawodowego), według zdolności, dostarczania rozrywek i wypoczynku. Przy ocenie, które z potrzeb uprawnionego powinny być uznane na potrzeby usprawiedliwione, należy z jednej strony brać pod uwagę możliwości zobowiązanego, z drugiej zaś zakres i rodzaj potrzeb. Będzie to mieć wpływ na rozstrzygnięcie, w jakiej mierze możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego będą wzięte pod uwagę przy oznaczaniu zakresu obowiązku alimentacyjnego. Zawsze jednak każde dziecko musi mieć zapewnione podstawowe warunki egzystencji w postaci wyżywienia zapewniającego jego prawidłowy rozwój fizyczny, stosowną do wieku odzież, środki na ochronę zdrowia, kształcenie podstawowe i zawodowe oraz na ochronę jego osoby i majątku. Wyjście poza wymienione potrzeby zależy już tylko od osobistych cech dziecka oraz od zamożności i przyjętego przez zobowiązanego modelu konsumpcji.
Rodzice w konflikcie o obóz narciarski
Piotr i jego była żona, Ania, mają sądownie ustaloną wspólną opiekę nad synem. Piotr regularnie płaci alimenty i dodatkowo kupuje synowi ubrania oraz sprzęt sportowy. Gdy Ania zapisała dziecko na kosztowny obóz narciarski i zażądała połowy kosztów, Piotr odmówił, argumentując, że wydatki na wypoczynek dziecka są już wliczone w alimenty. Sprawa trafiła do mediatora, który potwierdził, że takie koszty powinny być uwzględnione w alimentach, o ile obóz nie jest dodatkowym, nadzwyczajnym wydatkiem.
Dodatkowe zajęcia a alimenty
Kasia i Michał dzielą opiekę nad córką, która uwielbia taniec. Michał płaci alimenty, ale Kasia chciała, by dodatkowo pokrywał połowę kosztów obozu tanecznego. Michał, nie chcąc konfliktu, zapytał prawnika, który potwierdził, że jeśli obóz jest częścią standardowych potrzeb dziecka, powinien być już uwzględniony w alimentach. W efekcie Kasia zrozumiała, że nie może domagać się dodatkowych pieniędzy na ten cel.
Wakacje w dwóch domach
Paweł i jego była partnerka organizują dzieciom wakacje oddzielnie. Paweł płaci wysokie alimenty, ale była partnerka nalegała, by dorzucał się jeszcze na wspólne obozy letnie. Paweł odmówił, argumentując, że w alimentach są już uwzględnione koszty wypoczynku, a dodatkowo finansuje dzieciom własne wakacje. Po konsultacji z prawnikiem okazało się, że ma rację – standardowe wakacje są częścią alimentów, chyba że rodzice ustalą inaczej.
Koszty wakacyjnych obozów dzieci zazwyczaj mieszczą się w zakresie alimentów, ponieważ są częścią usprawiedliwionych potrzeb związanych z wychowaniem i wypoczynkiem. Rodzic płacący alimenty nie ma obowiązku ponoszenia dodatkowych opłat na ten cel, chyba że strony ustaliły inaczej. W przypadku wątpliwości warto odwołać się do orzecznictwa lub skonsultować sprawę z prawnikiem.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma w sprawie alimentów i kosztów opieki nad dziećmi? Skorzystaj z naszej pomocy online – szybko i rzetelnie wyjaśnimy Twoją sytuację i pomożemy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Uchwała Sądu Najwyższego (PSIC) z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, Nr 4, poz. 42, uzasadnienie tezy IV
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu